Sondaż: Koszmar Jarosława Kaczyńskiego się spełnił. PiS-owi wyrosła prawicowa konkurencja

Jacek Gądek
Rząd Prawa i Sprawiedliwości ma więcej zwolenników niż sama partia. Głosy zwolenników gabinetu Mateusza Morawieckiego podkrada skrajnie prawicowa Konfederacja i - w mniejszym stopniu - dogorywający Kukiz'15.

Od paru tygodni media związane z obozem Prawa i Sprawiedliwości zwalczają Konfederację, która wyrosła na prawo od obozu Jarosława Kaczyńskiego, czego prezes PiS od zawsze chciał uniknąć. To formacja grupująca takie osoby jak: Janusz Korwin-Mikke, Marek Jakubiak, Piotr Liroy-Marzec i Grzegorz Braun. Nieprzypadkowo obóz PiS realnie wojuje na prawej flance, a więc z Konfederacją, a na lewej - z Koalicją Europejską - w dużej mierze tylko rytualnie, bo żadne istotne przepływy elektoratu miedzy KE a PiS nie są teraz możliwe.

Z sondażu wynika, że jedna trzecia osób chcących teraz głosować na Konfederację deklaruje jednocześnie poparcie dla rządu Mateusza Morawieckiego. Czyli Konfederacja zabiera, wydawać by się mogło, głosy które naturalnie powinny spłynąć na PiS - 2-3 punkty procentowe. W badaniu Konfederacja notuje bowiem aż 8 proc. poparcia społecznego w wyborach do Parlamentu Europejskiego - dla tych wyborców PiS jest zbyt lightowe.

Poparcie dla Kukiz'15 stopniało z kolei do 3 proc., a wynik z wyborów 2015 r. - 8,8 proc. - to dla Pawła Kukiza tylko wspomnienie. Elektorat kukizowy padł łupem Konfederacji i PiS-u. Nieliczny obstający przy chęci głosowania na Kukiz'14 elektorat także dobrze ocenia rząd Morawieckiego.

Poparcie dla rządu Mateusza MorawieckiegoPoparcie dla rządu Mateusza Morawieckiego Marta Kondrusik / Gazeta.pl

Elektoratom PiS, Konfederacji i Kukiz'15 jest do siebie blisko. Wśród osób darzących zaufaniem Janusza Korwin-Mikkego aż 47 proc. deklaruje, że popiera rząd Mateusza Morawieckiego. Ufający Pawłowi Kukizowi popierają rząd z kolei w aż 66 procentach.

Co ciekawe, 19 proc. osób ufających liderowi Platformy Obywatelskiej Grzegorzowi Schetynie deklaruje poparcie dla rządu Morawieckiego. Podobnie jest z ufającymi Robertowi Biedroniowi - 21 proc. z nich popiera rząd Morawieckiego. Takie deklaracje nie przekładają się jednak na przepływy elektoratu, gdy przychodzi do głosowania.

Sondaż KANTAR dla "Gazety Wyborczej", portalu Gazeta.pl i Tok FM w dniach 16-19 maja 2019 (CATI, próba 1006 osób, reprezentatywna dla populacji 18+).

Zobacz wideo
Więcej o: