Sondaż: Koszmar Jarosława Kaczyńskiego się spełnił. PiS-owi wyrosła prawicowa konkurencja

Jacek Gądek
Rząd Prawa i Sprawiedliwości ma więcej zwolenników niż sama partia. Głosy zwolenników gabinetu Mateusza Morawieckiego podkrada skrajnie prawicowa Konfederacja i - w mniejszym stopniu - dogorywający Kukiz'15.

Od paru tygodni media związane z obozem Prawa i Sprawiedliwości zwalczają Konfederację, która wyrosła na prawo od obozu Jarosława Kaczyńskiego, czego prezes PiS od zawsze chciał uniknąć. To formacja grupująca takie osoby jak: Janusz Korwin-Mikke, Marek Jakubiak, Piotr Liroy-Marzec i Grzegorz Braun. Nieprzypadkowo obóz PiS realnie wojuje na prawej flance, a więc z Konfederacją, a na lewej - z Koalicją Europejską - w dużej mierze tylko rytualnie, bo żadne istotne przepływy elektoratu miedzy KE a PiS nie są teraz możliwe.

Z sondażu wynika, że jedna trzecia osób chcących teraz głosować na Konfederację deklaruje jednocześnie poparcie dla rządu Mateusza Morawieckiego. Czyli Konfederacja zabiera, wydawać by się mogło, głosy które naturalnie powinny spłynąć na PiS - 2-3 punkty procentowe. W badaniu Konfederacja notuje bowiem aż 8 proc. poparcia społecznego w wyborach do Parlamentu Europejskiego - dla tych wyborców PiS jest zbyt lightowe.

Poparcie dla Kukiz'15 stopniało z kolei do 3 proc., a wynik z wyborów 2015 r. - 8,8 proc. - to dla Pawła Kukiza tylko wspomnienie. Elektorat kukizowy padł łupem Konfederacji i PiS-u. Nieliczny obstający przy chęci głosowania na Kukiz'14 elektorat także dobrze ocenia rząd Morawieckiego.

Poparcie dla rządu Mateusza MorawieckiegoPoparcie dla rządu Mateusza Morawieckiego Marta Kondrusik / Gazeta.pl

Elektoratom PiS, Konfederacji i Kukiz'15 jest do siebie blisko. Wśród osób darzących zaufaniem Janusza Korwin-Mikkego aż 47 proc. deklaruje, że popiera rząd Mateusza Morawieckiego. Ufający Pawłowi Kukizowi popierają rząd z kolei w aż 66 procentach.

Co ciekawe, 19 proc. osób ufających liderowi Platformy Obywatelskiej Grzegorzowi Schetynie deklaruje poparcie dla rządu Morawieckiego. Podobnie jest z ufającymi Robertowi Biedroniowi - 21 proc. z nich popiera rząd Morawieckiego. Takie deklaracje nie przekładają się jednak na przepływy elektoratu, gdy przychodzi do głosowania.

Sondaż KANTAR dla "Gazety Wyborczej", portalu Gazeta.pl i Tok FM w dniach 16-19 maja 2019 (CATI, próba 1006 osób, reprezentatywna dla populacji 18+).

Więcej o:
Komentarze (323)
Sondaż: Koszmar Jarosława Kaczyńskiego się spełnił. PiS-owi wyrosła prawicowa konkurencja
Zaloguj się
 • falbor

  Oceniono 136 razy 120

  Panu Jarkowi nic samo nie wyrosło, on ich wyhodował! To efek uboczny karmienia "ciemnego luda" nienawiścią i uprzedzeniami... Konfederacja jest taka sama jak PiS, tylko "jeszcze bardziej"!!

 • mcguirre

  Oceniono 91 razy 81

  Dziadzio developer się przeliczył, dla własnej korzyści przymykał oko na to co robią brunatni i okazało się, że sytuacja wymknęła się spod kontroli. Odkopał wszystkie polskie demony, na których żywi się to dziadostwo a teraz pożywią się nim samym.

 • asperamanka

  Oceniono 66 razy 60

  Kurioza polityczne typu Korwin, Kukiz, ONR, itp., mają w Polsce naturalny kilkuprocentowy elektorat. Szczególnie Korwin ze swym skrajnie leseferystycznym przekazem trafia do wyborców w wieku 18-25 lat, którzy jeszcze nie wiedzą, po co się płaci podatki na oświatę i składki na NFZ i ZUS, bo myślą że będą wiecznie młodzi, zdrowi, i bezdzietni. Przypominam, że ugrupowanie Korwina, i on sam, próg w wyborach do PE przekroczyło i 4 lata temu.

  Natomiast PiS obecnie padł ofiarą własnego dyletanctwa. Polityka wstawani z kolan w stosunkach z USA i Izraelem, oraz kwestia restytucji mienia, doprowadziła do sytuacji w której znaczna część potencjalnych wyborców „godnościowych”, wcześniej głosujących na PiS, zwróciła się ku Konfederacji, i mamy teraz do czynienia z efektem kuli śniegowej. Co więcej, wszelkie zaklinania Prezesa, Premiera, i Prezydenta o nieoddawaniu nawet guzika od munduru tylko ten efekt zwiększają, bo PiS już wielokrotnie w tych kwestiach obiecywał stanowczość, po czym uciekał z ogonem podkulonym pod sam nos, więc dla narodowego elektoratu jest kompletnie niewiarygodny. Odrzucenie przez PiS w Sejmie projektu anty-447 w ubiegłym tygodniu tylko pogarsza sprawę.

  PiS, jeśli nie chce stracić władzy na jesieni, ma tylko dwa wyjścia - albo pójdzie w eskalację konfliktu z Izraelem i USA, ale na to się raczej nie odważy, a nawet jeśli, to elektorat narodowy i tak im nie uwierzy, że ta eskalacja nie jest taktyką wyborczą do odwrócenia po wyborach, albo uchwali porządną ustawę reprywatyzacyjną żby zamknąć sprawę.

  Niestety, ustawę reprywatyzacyjną kładzie to samo od 30 lat - musiałaby ona zakładać, jak w innych byłych demoludach, zwrot części roszczeń, 10-20%. Niestety, w Polsce jako w jedynym kraju byłego „obozu” jest jeden podmiot, któremu zwrócono 100% znacjonalizowanego majątku, i także to, czego ten podmiot nigdy nie posiadał. Kościół katolicki.. a to oznacza, ze albo trzeba teraz hurtem Kościołowi zabrać to, co pracowicie w III RP „odzyskał”, i oddać te same 10-20%, albo każdy beneficjent reprywatyzacji odzyskujący jedynie 10-20% majątku pójdzie do Strasburga ze skargą na nierówne traktowanie i wygra, i wtedy rzeczywiście tych roszczeń zrobi się ze 300 miliardów $, czyli kwota nierealna.

  Krótko mówiąc, doopa zawsze z tylu - PiS nie ma rozwiązania, straci na rzecz narodowców masę wyborców, i może się tylko modlić, żeby mimo to udało mu się jakiś rząd sklecić po październiku, bo Koalicja Obywatelska zrobi zły wynik.

  Panikę w obozie władzy będziemy mieć po wyborach europejskich, gdy zobaczymy wyniki, a nie sondaże. I będzie wesoło, pewnie zacznie się kolejne rozdawnictwo, walka z „pedalstwem”, rozpaczliwa obrona Kościoła, i program cela+ na dokładkę by pogrążyć Koalicję.

 • weiglowa

  Oceniono 59 razy 43

  Wuj z Kaczyńskim, on już na wylocie. Ale co z nami? Banda rasistowskich nienawistników na smyczy Władimira hulająca po Polsce i Europie. Trzeba być ślepym, żeby nie wiedzieć do czego to prowadzi.

 • montagnes44

  Oceniono 25 razy 25

  Kaczyński będzie miał koszmar, jak prawdziwy prokurator weźmie się za jego machlojki na Srebrnej.

 • jan.go

  Oceniono 28 razy 24

  Czy to przypadkiem nie jest nasz wspólny koszmar Pesymiści mieli rację , zawsze może byc gorzej

 • vincent33

  Oceniono 22 razy 20

  ten sondaż ma jeszcze mniejsze znaczenie jak lajki na fejsie
  swego czasu ś.p Jacek Kuroń miał najwyższe zaufanie w całej chyba historii tego rodzaju sondażów - bodaj 73 % ale w wyborach prezydenckich zebrał niewiele ponad 10 %

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX