Sondaż po filmie "Tylko nie mów nikomu": Polacy winią cały Kościół, a nie samych księży-pedofilów

Jacek Gądek
60 proc. Polaków uważa, że cały Kościół - jako instytucja - ponosi odpowiedzialność za przypadki pedofilii wśród księży. Z kolei 72 proc. jest przekonanych, że po filmie braci Sekielskich nareszcie pokazano prawdziwy rozmiar pedofilii wśród duchownych. Co piąty sądzi, że afera jest sztucznie rozdmuchana. To wnioski z sondażu Kantar dla "Gazety Wyborczej", portalu Gazeta.pl i Tok FM.
Zobacz wideo

Zasięg i waga filmu "Tylko nie mów nikomu" są większe, niż mogło się wydawać przed jego upublicznieniem. Niemal każdy Polak o tym filmie wie.

Lawinowa oglądalność

Z sondażu wynika, że prawie połowa (45 proc.) Polaków film obejrzało cały bądź we fragmentach. Oglądało go aż 63 proc. Polaków z wyższym wykształceniem i tylko 15 proc. z podstawowym. Tyko o nim słyszało natomiast 47 proc. 

Sondaż: Widział(a) Pan/Pani film 'Tylko nie mów nikomu'?Sondaż: Widział(a) Pan/Pani film 'Tylko nie mów nikomu'? Marta Kondrusik/Gazeta.pl

Oglądał go co trzeci wyborca PiS, ale już 2/3 wyborców Koalicji Europejskiej i Wiosny Roberta Biedronia. Te dane są jednak archiwalne, bo widzów przybywa lawinowo.

Częściej film oglądają osoby, które rzadko bądź w ogóle nie chodzą do kościoła - 51 proc. z nich oglądało film. Z kolei osoby gorliwiej praktykujące rzadziej widziały "Tylko nie mów nikomu" (38 proc.), a większość (53 proc.) tylko o nim słyszało. Paradoksalnie więc: osoby bardziej narażone na kontakt z pedofilami w sutannach rzadziej sięgały po film o nich.

Czytaj więcej: Szef Spotlight o "Tylko nie mów nikomu": Ani papież, ani biskupi nie uporają się z pedofilią

Kto winny: instytucja czy ksiądz?

Z badania wynika, że 60 proc. ankietowanych o pedofilię wśród duchownych obwinia cały Kościół jako instytucję, a 34 proc. widzi winnych tylko w poszczególnych księżach. Zdania nie ma 6 proc. Cały Kościół winią częściej kobiety (64 proc.), niż mężczyźni (57 proc.). Mężczyźni częściej (37 proc.) zawężają winę tylko do konkretnych księży niż kobiety (31 proc.). A jeśli zawęzić badaną grupę tylko do widzów filmu to: 76 proc. wini instytucję Kościoła, a 21 proc. tylko konkretnych księży.

Na winę całego Kościoła pada coraz więcej odpowiedzi wraz z postępem wykształcenia. 49 proc. osób z ukończoną szkołą podstawową wini instytucję, podczas gdy w grupie z wyższym wykształceniem to już 72 proc. Wyłączną winę tylko poszczególnych księży widzi 46 proc. z podstawówką w CV i zaledwie 25 proc. z magisterką. Podobnie jest z miejscem zamieszkania: cały Kościół wini 57 proc. ankietowanych zamieszkałych na wsi, ale już 76 proc. w miastach powyżej pół miliona mieszkańców.

Z sondażu widać też ciekawą zależność: osoby częściej chodzące do kościoła bardziej winą obarczają tylko księży-pedofilów (47 proc.) niż cały Kościół (46 proc.). Z kolei osoby rzadko praktykujące zdecydowanie częściej wskazują na winę instytucji (73 proc.) niż tylko konkretnych ludzi (24 proc.).

Im bardziej zagłębić się w religijność, tym rozdźwięk większy. Winę instytucji Kościoła widzą dużo rzadziej osoby regularnie chodzące do kościoła. Wśród osób będących na mszy co niedzielę 53 proc. wini tylko konkretnych księży, a 38 proc. całą instytucję. Z kolei wśród osób bywających w kościele tylko na ślubach albo pogrzebach aż 79 proc. wini całą instytucję, a zaledwie 18 proc. zawęża tę winę.

Spośród chcących głosować na kandydatów PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego tylko 37 proc. osób wini Kościół jako instytucję, a aż 52 proc. tylko konkretnych księży. Wyborcy ufający Jarosławowi Kaczyńskiemu (a ufa mu 37 proc. Polaków) są podobnie rozdarci: 39 proc. ufających prezesowi PiS wini Kościół jako instytucję, a 50 proc. zawęża winę do konkretnych księży.

Z kolei wyborcy Koalicji Europejskiej nie maja wątpliwości: 82 proc. wini cały Kościół, a 15 proc. wyłącznie księdza dokonującego przestępstwa. W przypadku elektoratu Wiosny wynik jest jeszcze bardziej miażdżący (86 proc.).

Sondaż: Która z tych opinii jest Pani/Panu bliższa?Sondaż: Która z tych opinii jest Pani/Panu bliższa? Marta Kondrusik/Gazeta.pl

Czytaj więcej: "Perfidna i kłamliwa narracja". Macierewicz broni Kościoła po filmie "Tylko nie mów nikomu"

Rozdmuchana czy autentyczna afera?

Aż 72 proc. wszystkich badanych uznaje, że w ostatnim czasie nareszcie pokazano prawdziwy rozmiar problemu, a 21 proc. uznaje pedofilię w Kościele za sztucznie rozdmuchaną aferę ("Przypadki pedofilii zdarzają się w Kościele Katolickim, ale obecna afera jest sztucznie rozdmuchana").

I znów widać rozdźwięk miedzy osobami często chodzącymi do kościoła (dla 28 proc. z nich afera jest rozdmuchana), a tymi, który w ogóle bądź okazjonalnie go odwiedzają (tylko 14 proc. z nich mówi o jej rozdmuchaniu). Wedle 61 proc. bardzo religijnych nareszcie pokazano rozmiar problemu, podczas gdy wśród osób stroniących od kościoła tak mówi aż 81 proc. badanych.

Jak na to patrzą wyborcy PiS chcący głosować 26 maja? Jest podział: według 47 proc. afera jest sztucznie rozdmuchana, a wedle 44 proc. nareszcie pokazano prawdziwy rozmiar problemu wśród duchownych. Z kolei w elektoracie KE jest niemal jednomyślność: tylko 2 proc. uznaje sztuczność afery, a 95 proc. jej autentyczność (podobnie jest w elektoracie Wiosny).

Sondaż KANTAR dla "Gazety Wyborczej", portalu Gazeta.pl i Tok FM w dniach 16-19 maja 2019 (CATI, próba 1006 osób, reprezentatywna dla populacji 18+).

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (282)
Sondaż po "Tylko nie mów nikomu": Polacy winią cały Kościół, a nie samych księży-pedofilów
Zaloguj się
 • my_kroolik

  Oceniono 70 razy 66

  Nie rozumiem tych postaw. Jak ci listonosz okradnie paczkę, to winisz pocztę, że nie pilnuje pracowników i nie przestrzega procedur. To poczta płaci odszkodowanie. Dlaczego więc tyle ludzi wzbrania się przed oczywistym winieniem Kościoła za przestępstwa księży. Co więcej, nigdy nie słyszałem, żeby poczta przenosiła listonosza przyłapanego na kradzieży, do innej placówki, żeby dalej spokojnie mógł okradać paczki. Czasem sprowadzenie sprawy do analogii znanej z dnia codziennego, otwiera oczy.

 • supertiumacz

  Oceniono 63 razy 57

  Bo przyzwoici księża mogą trafiać się najniżej w hierarchii. Od proboszcza wzwyż raczej wszyscy w tej firmie są umoczeni.

  Polecam wymowny fragment:
  img.joemonster.org/upload/rfk/oryginal_17620838d23b7a1348768475ut645t64589.mp4

 • chi-neng

  Oceniono 46 razy 40

  KRACH- MARATON NAGONKI GŁOSÓW WYBORCZYCH Z PODŁOŻEM OFIAR PEDOFILII KOŚCIELNEJ, PARASOLE ALIANSU (del 5 av 6)

  Film "TYLKO NIE MÓW NIKOMU” niczym bomba i wstzasnął i działa jak trzęsienie ziemi, w dwóch uprzywilejowanych kastach, całkowicie sterujacych państwem wg własnego upodobania i ‘widzimisię’ od 4 lat, ktore nie mogą się pozbierać po tej explozji.
  Nie wiedzą jak sobie z tym poradzić, działać, bowiem więź symbiotycznej zależności między tymi kastami, NIGDY NIE BYLO PRZECIĘTA.
  Utrata tej więzi może grozić jednej i drugiej kaście, ogromnymi trudnościami przyżycia, przetrwania.

  Szczególnie teraz, gdy milowymi krokami zbliżaja się wybory parlamentarne EU, a także w Polsce parlamentarne, i niebawem, prezydenckie.
  Do tej pory wzajemne wspieranie od katastrofy samolotowej, dawało jednej i drugiej kaście, totalną władze i możliwości totalnego sterowania i manipulowania swoich elektoratami z ambon i parlamentu jednoczesnie. A co za tym idzie, władze totalna, ku największemu zadowoleniu i satysfakcji obydwu kast.

  • Mieliśmy i mamy nadal, nagminne łamanie Konstytucji przez najwyższe władze państwa praworządności
  • Mamy bossa mafii, ktory staje się dyktatorem tego państwa, choć pełni rolę zwykłego posła
  • Mamy państwo, które w przeciągu 4 lat staje się coraz bardziej odizolowane od swoich sąsiadów a także w EU i w świecie
  • Mamy media pro-rządowe, spełniające misje pro-rządową
  • Mamy władze depczące demokracje i wolność słowa
  • Mielismy i nadal mamy, polityczny maraton jazdy na trumnach ofiar katastrofy samolotowej
  • Mamy notoryczne fabrykownie po nocach nowych pisowskich ustaw i praw w zależności od zapotrzebowania frakcji rzadzących
  • Mamy Kościół, który zapomniał kto i w jakim celu go powołał i stworzył ( wg ich nauk...), który zapomniał co to znaczy wiara i wierni, który zapomniał że NIE bogactwo, LUKSUS, ŻĄDZE, CHUCIE, ZNIEWALANIE MÓZGÓW LUDZKICH I CIAŁ DIECIĘCYCH I miały być jego misja.
  • I wreszcie, summa summarum;
  Mamy dwie uprzywilejowane we własnych oczach kasty rządzące, (PiS i Kościół) związane ze sobą wiezią symbiozy, które za wszelka cenę muszą przetrwać, przezyć i pozostać u władzy, bo takie były ich najwyższe cele i zainteresowania.

 • tojagazetowa

  Oceniono 31 razy 29

  winią kościół? a dlaczego ? Bo to kościół jako instytucja najpierw udawał że nie ma problemu, chronił nie pokrzywdzonych a winnych, zamiatał wszystko pod dywan. Co co powinni dawać przykład okazali się moralnym dnem i jak tu ktoś dobrze napisał wszyscy powyżej proboszczów są umoczeni!
  Pan Bóg z góry patrzy a z góry widać dno !

 • dziadekjam

  Oceniono 31 razy 25

  Pedofilia w kościele na taką skalę,m to efekt patologii instytucji kościelnych, podobnie jak sqrwysyństwo "władzy", to efekt paraliżu instytucji państwa. Amen.

 • fred_die

  Oceniono 28 razy 24

  Nie wszyscy Polacy są katolikami, zatem co robi krzyż w sejmie i w szkołach? Jak mamy nie uogólniać to zacznijmy od panoszenia się katabasów.

 • roman.wurster

  Oceniono 17 razy 17

  Za duzo pieniedzy maja i poparcie wladzy - dlatego im sie we lbach piexxxli

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX