Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Sondaż: PiS wygrywa, ale przewaga nad KE nie jest duża

Według sondażu RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" opublikowanego w niedzielę wieczorem Prawo i Sprawiedliwość wygrywa wybory. Przewaga nad Koalicją Europejską nie jest jednak duża. W badaniu zaskakująca jest bardzo wysoka frekwencja.
Zobacz wideo

W najnowszym badaniu poparcia w wyborach do Parlamentu Europejskiego PiS uzyskał 37,9 proc. poparcia. Za Koalicją Europejską opowiedziało się 34,7 proc. badanych. Jednak jak podaje RMF FM (które razem z "Dziennikiem Gazetą Prawną" zleciło sondaż), "od ostatniego badania IBRIS w tej sprawie, Koalicja zyskała prawie 2 proc. poparcia, a PiS prawie 1 stracił".

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Nowy sondaż

Trzecie miejsce zajęłaby Wiosna Roberta Biedronia z wynikiem 7,6 proc. Ugrupowanie to w poprzednim badaniu cieszyło się wyższym poparciem - miało 8,2 proc. W sondażu takie same wyniki uzyskali Konfederacja oraz Kukiz'15 (5,5 proc.). O ile w przypadku ruchu Pawła Kukiza różnica między tym a poprzednim badaniu jest nieznaczna (5,4 proc. w sondażu sprzed trzech tygodni), Konfederacja może cieszyć się z poważnego skoku (z 4,3 proc.). Ostatni wynik przypadł Lewicy Razem (2,2 proc.). 6,5 proc. badanych przyznało, że nie wie, na kogo odda swój głos.

W sondażu zaskakuje przede wszystkim frekwencja. Aż 52 proc. zadeklarowało pójście do urn. RMF FM zauważa jednak, że frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego nigdy nie przekroczyła u nas 25 proc.

Zobacz wideo
Więcej o: