Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Robert Biedroń: Czas wyspowiadać grzeszny kler

- Wszędzie tam, gdzie na liście hańby znajdują się imiona i nazwiska sprawców, gdzie są osoby, na których może ciążyć odpowiedzialność za ukrywanie winnych pedofilii, złożymy doniesienie do prokuratur. Zrobimy to za was. Prawo musi oznaczać prawo, a sprawiedliwość - sprawiedliwość - mówił na partyjnej konwencji Wiosny w Łodzi lider ugrupowania Robert Biedroń.
Zobacz wideo

Podczas konwencji wyborczej Wiosny w Łodzi lider partii Robert Biedroń zaprezentował Zielony Pakt dla Polski i Europy. Przekonywał, że alternatywą dla węgla jest technologia oparta na odnawialnych źródłach energii.

- Wiosna postuluje, aby do 2035 r. Polska była wolna od węgla i smogu, żeby Polki i Polacy przestali wreszcie umierać od powietrza, którym oddychają - mówił Biedroń.

- Każdy dzień bezczynności rządu to miliony złotych, które wydajemy w błoto, miliony, które wydajemy po to, aby niczego nie zmienić. Każdy dzień tchórzostwa polityków, tych politycznych ekologicznych dinozaurów, kosztuje nas miliony złotych, które idą z dymem. Trują nas, nasze dzieci, trują seniorów, którzy umierają z powodu smogu

- dodał.

Polityk powołał się na wyliczenia, z których wynika, że koszty zdrowotne smogu wynoszą 129 mld zł, dopłaty do węgla 8,5 mld zł, przyszłoroczne kary za smog 5 mld, a koszty ponoszone przez przedsiębiorstwa - 7,5 mld. - 150 mld zł każdego roku traci nasza gospodarka. To są dane banku światowego - mówił Robert Biedroń.

Lider Wiosny zapowiedział, że jeżeli jego ugrupowanie dojdzie do władzy, inwestycje w zieloną energię wyniosą 10 miliardów złotych rocznie, a na innowacje w zakresie odnawialnych źródeł energii wyniesie 0,5 procent PKB. Zadeklarował przy tym, że każdy, kto straci pracę w sektorze wydobycia czy spalania węgla, będzie miał zapewnione miejsce pracy w sektorze energii odnawialnej. 

Czytaj więcej: Robert Biedroń i Jerzy Owsiak apelują do Jacka Kurskiego o emisję "Tylko nie mów nikomu" w TVP

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Robert Biedroń o księżach pedofilach

Przewodniczący Wiosny odniósł się także do kwestii pedofilii wśród księży i premiery filmu dokumentalnego "Tylko nie mów nikomu" braci Tomasza i Marka Sekielskich.

- Wczoraj minął tydzień, odkąd 20 mln ludzi, nie tylko w Polsce, zobaczyło skalę pedofili w Kościele katolickim w Polsce. Poznaliśmy mechanizmy ich ochrony, które przez wiele lat funkcjonowały dzięki temu, że politycy postawili nad nimi, księżmi pedofilami, parasol ochronny. 20 mln Polek i Polaków zobaczyło krzywdę dzieci. Panie ministrze Brudziński, minął tydzień, kiedy bracia Sekielski na tacy podali panu nazwiska winnych. Minęło wiele miesięcy, od kiedy fundacja "Nie lękajcie się" podała listę hańby, tam są nazwiska ludzi, hierarchów, którzy ukrywali lub współuczestniczyli w tej zbrodni

- mówił Robert Biedroń, zwracając się do szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego.

Lider Wiosny zapowiedział, że Wiosna od poniedziałku będzie składać zawiadomienia do prokurator w sprawie księży pedofilów i hierarchów, którzy ukrywali wykorzystywanie dzieci.

- Wszędzie tam, gdzie na liście hańby znajdują się imiona i nazwiska sprawców, gdzie są osoby, na które może ciążyć odpowiedzialność za ukrywanie winnych pedofilii, złożymy doniesienie do prokuratur. Zrobimy to za was. Prawo musi oznaczać prawo, a sprawiedliwość - sprawiedliwość. Nadszedł ten czas, żeby po latach spowiadania przez grzeszny Kościół katolicki polskie społeczeństwo wyspowiadało grzeszny kler Kościoła katolickiego

- zapowiedział Robert Biedroń.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w 26 maja. Jesienią odbędą się wybory do polskiego parlamentu.

Zobacz wideo
Więcej o: