Wybory do PE. Mateusz Morawiecki: Będzie stały, comiesięczny dodatek dla niepełnosprawnych

500 zł - tyle ma wynosić comiesięczny dodatek dla pełnoletnich niepełnosprawnych osób - zapowiedział na konwencji PiS w Krakowie premier Mateusz Morawiecki. Dodatek ma zostać wprowadzony w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Będzie finansowany m.in. z tzw. Funduszu Solidarnościowego.
Zobacz wideo

Prawo i Sprawiedliwość zorganizowało w niedzielę w Krakowie ostatnią przed wyborami do Parlamentu Europejskiego konwencję wyborczą. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że partia rozszerzy swoje wyborcze obietnice o pomoc dla osób niepełnosprawnych.

O szczegółach propozycji mówił w swoim przemówieniu premier Mateusz Morawiecki.

- Tak, jak powiedział pan prezes, dzisiaj pokazujemy następny etap realizacji naszego programu społecznego, który jednocześnie jest oparty o wysoką wiarygodność. Rok temu obiecaliśmy, że wdrażamy pierwsze postulaty szerokich środowisk osób z niepełnosprawnościami, wyrównaliśmy rentę do poziomu renty minimalnej, wdrożyliśmy możliwości korzystania ze 130 artykułów pierwszych potrzeb dla osób niepełnosprawnych, które to zmiany zaimplementowaliśmy i one działają, już dały pewną poprawę losu - wyliczał premier.

- Obiecaliśmy wtedy coś więcej, przegląd naszego systemu orzecznictwa, usprawnienie całego systemu działań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i różnych innych ciał orzeczniczych, te prace postępują. Jesteśmy coraz bliżej systemu, który będzie sprawiedliwy w jednym z najsmutniejszych wymiarów życia społecznego - dodał Mateusz Morawiecki.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Mateusz Morawiecki o dodatku dla niepełnosprawnych

- Po wygraniu procesu w Luksemburgu [Polska zaskarżyła do sądu decyzje Komisji Europejskiej, które skutkowały zawieszeniem pobierania podatku handlowego - red.], gdzie jesteśmy coraz bardziej przekonani, że wygramy to, a nawet jeśli nie, to będziemy szukać innych ścieżek. Mamy też Fundusz Solidarnościowy, spływają do niego pierwsze pieniądze. Zgodnie z obietnicą sprzed roku, chcemy przeznaczyć te środki i te z wygranego procesu w sprawie podatku handlowego na comiesięczny stały dodatek dla wszystkich tych osób, które mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności, o niemożności prowadzenia jakiegokolwiek życia samodzielnie. Tym ludziom chcemy w jak najkrótszym czasie w najbliższych kilku miesiącach przekazać stały, comiesięczny dodatek

- zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Premier dodał, że będzie to najprawdopodobniej 500 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych powyżej 18. roku życia.

Piątka PiS, zwana też Nową Piątką, to pakiet obietnic obejmujący między innymi wprowadzenie programu 500 Plus na pierwsze dziecko, trzynastą emeryturę, obniżenie podatków i budowę połączeń lokalnych.

Zobacz wideo
Więcej o: