Donald Tusk: Krzycząc "prawo", gwałcili konstytucję, niszczyli polskie sądy

Donald Tusk pojawił się w Warszawie na marszu "Polska w Europie", organizowanym przez Koalicję Europejską. Zwrócił się z apelem przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.
Zobacz wideo

- Nie możemy pozwolić sobie na ryzyko. Powiem to bardzo otwarcie: czy na pewno warto podjąć ryzyko głosowania na tych, którzy dzisiaj prezentują się jako Europejczycy z nadzwyczajnym entuzjazmem, ale ten entuzjazm ma raptem 2 tygodnie? - mówił na zakończenie marszu "Polska w Europie" Donald Tusk

- Krzycząc "prawo", gwałcili konstytucję, krzycząc "sprawiedliwość", niszczyli polskie sądy, mówiąc o skromności, głośno wykrzykiwali "te pieniądze nam się po prostu należą". A więc jeśli tak samo chcą potraktować naszą europejskość, jak potraktowali konstytucję, sądy i własne deklaracje dotyczące skromności i uczciwości, to znaczy, że ten wybór jest naprawdę bardzo poważny - przekonywał Donald Tusk.

Donald Tusk przed wyborami do Parlamentu Europejskiego: Odrzućcie strach

- Zwracam się do wszystkich Polaków - nie wierzcie malkontentom, którzy kręcą głową i mówią "od Sasa do Lasa, nie wiadomo, co ich łączy". Ich łączy wyższe dobro, bo bezpieczna Polska w silnej, zjednoczonej Europie to jest dzisiaj najwyższe dobro polityczne Polaków - przemawiał szef Rady Europejskiej. - To nie jest głosowanie na mniejsze zło, to jest głosowanie na większe dobro - dodał.

- Ostatnio słyszałem, że padły tu słowa o szariacie. Szariat to mniej więcej w praktyce państwo wyznaniowe. Autor tych słów, a znam go długo i dobrze, jak mówi, że chce przed czymś bronić, to z reguły o tym marzy - stwierdził Tusk, nawiązując do słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, które padły na konwencji PiS w Łodzi. - W Europie widzę bardzo wielu kandydatów na takich lokalnych wodzów. Na świecie różnie ich nazywają, jeden się nazywa prezes, inny ajatollah. Różnica jest relatywnie nieduża - mówił Tusk.

Prosił, by przed wyborami do Parlamentu Europejskiego ludzie "odrzucili zwątpienie i strach". - Nie ma żadnego powodu, żebyście się lękali. Jest nas po prostu więcej, wystarczy w niedzielę pójść i wybrać Polskę i Europę, te wielkie wartości, które dzisiaj są razem. Jako ojciec i dziadek muszę wam jedną rzecz powiedzieć - nie możecie zostawić losu naszych dzieci i wnuków w ich rękach. Nasze dzieci i wnuki nigdy nam tego nie wybaczą. Polska znowu zadziwi świat i Europę, wszystko w waszych rękach - podsumował.

Marsz Polska w Europie - zapis relacji na żywo >>>

Więcej o: