Jarosław Kaczyński poparł komisję ws. pedofilii, ale nie tylko w Kościele. "Oscar nie uchroni"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zadeklarował, że jego ugrupowanie jest gotowe poprzeć powołanie komisji, która zbada sprawę pedofilii - ale nie tylko w Kościele, a we wszystkich środowiskach.
Zobacz wideo

Podczas konwencji wyborczej w Łodzi Jarosław Kaczyński powiedział, że PiS popiera Kościół, ale to nie znaczy, że toleruje patologię w jego strukturach.

Jarosław Kaczyński w Łodzi: PiS walczy z pedofilią

- Próbuje się wmówić, że to Prawo i Sprawiedliwość jest odpowiedzialna za pedofilię, podczas gdy to właśnie PiS od kilkunastu lat walczy o zaostrzenie kar za tego rodzaju przestępstwa - mówił Kaczyński. Podkreślił, że pedofile będą karani niezależnie od ich zawodu i statusu społecznego. - PiS jednoznacznie stwierdza, że ani purpura, ani Nobel, ani Oscar, ani światowa czy europejska sława nikogo nie uchroni przed odpowiedzialnością za tego rodzaju zbrodnie - powiedział prezes PiS.

Większe kary za pedofilię

W czwartek późnym wieczorem Sejm uchwalił rządowy projekt nowelizacji kodeksu karnego. Opozycja nie wzięła udziału we głosowaniu. Nowelizacja zakłada zaostrzenie kar między innymi za pedofilię. Za szczególnie brutalne przestępstwa seksualne przeciwko dzieciom będzie groziło nawet do 30 lat więzienia. W szczególnych przypadkach zostanie wprowadzona możliwość skazania na bezwzględne dożywocie, a także bez warunkowego zawieszenia kary. Dodatkowo w tzw. rejestrze pedofilów pojawią się informacje o zawodzie skazanych.