Eurowybory. Fort Trump za zwrot mienia żydowskiego? Błaszczak: projekt nie jest związany z ustawą 447

- Żądam natychmiastowej reakcji rządu na te doniesienia portali z Waszyngtonu - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz po tym, jak amerykańskie media napisały, że dla części kongresmenów budowa Fort Trump w Polsce jest uzależniona od spłaty roszczeń żydowskich. Szef MON zareagował błyskawicznie.
Zobacz wideo

Według opublikowanego w środę artykułu w "The Washingron Free Beacon" amerykańscy kongresmeni którzy chcą, by Polska rozwiązała kwestię roszczeń spadkobierców ofiar Holokaustu gotowi są odroczyć decyzję o budowie w naszym kraju tzw. Fortu Trump, jeśli problem zwrotu mienia nie zostanie uregulowany.

Błaszczak: Politycy opozycji szkodzą bezpieczeństwu Polski

Na doniesienia amerykańskiej prasy w piątek zareagował Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Żądam natychmiastowej reakcji rządu na te doniesienia portali z Waszyngtonu, które mówią o tym, że nie będzie Fort Trump jak nie będzie realizacji oddania mienia żydowskiego, które już dawno zostało zwrócone - zadeklarował Kosiniak-Kamysz w rozmowie z Jackiem Prusinowskim w Radiu Plus.

Na wezwanie szefa PSL postanowił odpowiedzieć Mariusz Błaszczak.

- Zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce negocjujemy od wielu miesięcy. Znam wszystkie szczegóły i wiem, że ten projekt nie jest w żaden sposób związany z ustawą 447. Politycy opozycji, którzy próbują łączyć amerykańską ustawę z naszymi negocjacjami, szkodzą bezpieczeństwu Polski - napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak. 

Czytaj więcej: Georgette Mosbacher odpowiada Konfederacji ws. ustawy 447. Zarzuca działaczom "mowę nienawiści"

Co to jest "ustawa 447"

Ustawa JUST, zwana "ustawą 447", jest amerykańskim prawem, które wymaga od Departamentu Stanu przedłożenia Kongresowi do listopada bieżącego roku raportu, zawierającego ocenę przepisów prawnych i polityk krajów, które w 2009 roku przyjęły Deklarację z Terezina.

Deklaracja ta wzywa kraje, które ją przyjęły, do podjęcia działań dotyczących identyfikacji, zwrotu lub restytucji aktywów bezprawnie zajętych w okresie Holocaustu, w tym bezprawnie zajętego mienia. 

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (189)
Eurowybory. Fort Trump za zwrot mienia żydowskiego? Błaszczak: projekt nie jest związany z ustawą 447
Zaloguj się
 • polakadam

  Oceniono 42 razy 32

  Panie Błaszczak, Kosiniak odniósł się do publikacji amerykańskiej prasy. Proszę nie belkotac że to opozycja łączy fort z ustawą 447 ale odnieść się do zapytania.
  Co za głupek. Za dużo pracy przy kuwecie?

 • agnrodis

  Oceniono 31 razy 27

  Swietnie, za jednym zamachem pozbedziemy sie i fortu trumpa i S447. No chyba, ze PiS pokarze swoja murzynskosc i na wszystko sie zgodzi.
  Dlatego Trump wezwal Dude na dywanik w czerwcu, zeby mu zrobic pranie mozgu i wymusic na nim S447 i wepchnac nam ten nic nie warty fort. Amerykanie uwazaja nas za glupkow ......

 • zraszacz

  Oceniono 30 razy 24

  Według opublikowanego w środę artykułu w "The Washingron Free Beacon" amerykańscy kongresmeni którzy chcą, by Polska rozwiązała kwestię roszczeń spadkobierców ofiar Holokaustu gotowi są odroczyć decyzję o budowie w naszym kraju tzw. Fortu Trump, jeśli problem zwrotu mienia nie zostanie uregulowany.
  ktoś tu jest idiotą twierdząc że to opozycja szkodzi bezpieczeństwu Polski

 • gj61

  Oceniono 19 razy 17

  Pytanie do ministra Błaszczaka: kiedy pozbawi Pan tę świnię Głódzia stopnia wojskowego? Kiedy skończy się to obrażanie polskich Oficerów obecnością w ich korpusie tej wrednej kreatury?

 • justas32

  Oceniono 25 razy 15

  PiS to partia antypolska. To nie USA ma być gwarantem polskiego bezpieczeństwa tylko Nato z Unią Europejską. Polityka wasalna Kaczyńskiego prowadzi do utraty suwerenności Polski i konieczności ponoszenia kilkuset miliardowych wydatków dla Izraelitów - na które nas nie stać. Powinniśmy natychmiast podziękować USA za dalszą współpracę, nie kupować od nich więcej uzbrojenia i skupić się na Unii Europejskiej jako jedynym gwarancie suwerenności Polski !!! Mieli dobrego przyjaciela, ale woleli innego - to my też poszukamy sobie innych przyjaciół, po tej stronie oceanu ...

 • benek231

  Oceniono 19 razy 13

  Sliski Blaszczak powiedzial co wiedzial i jednoczesnie sprobowal postawic w zlym swietle Kosiniaka-Kamysza.

  Tymczasem to nie K-K moze szkodzic Polsce lecz "amerykańscy kongresmeni którzy chcą, by Polska rozwiązała kwestię roszczeń spadkobierców ofiar Holokaustu gotowi są odroczyć decyzję o budowie w naszym kraju tzw. Fortu Trump, jeśli problem zwrotu mienia nie zostanie uregulowany."

  Znaczy ze stwierdzenia Blaszczaka nie wynika absolutnie nic - zupelnie jakby facet uczyl sie nowomowy w komunistycznym WUML.

 • antybiurokrata

  Oceniono 14 razy 12

  To tylko pokazuje jakimi burakami są nasi politycy. Baza USA w Polsce będzie służyć przede wszystkim interesom USA - dlatego normalny kraj albo w ogóle się nie zgadza na bazy albo każe za to płacić Amerykanom.

  A nasze półgłupki tak bardzo się zakochały w amerykańskich bazach że to oni chcą za to płacić i zrobili z tego jakąś pokazówkę co jest wykorzystywane przez innych graczy.

  A to przecież Amerykanie sprzedali nas Stalinowi w Yałcie. Za to mamy Izraelowi odszkodowania płacić?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX