Awantura w Sejmie. Nitras położył przy Kaczyńskim dziecięce buciki. "To miał być symbol"

Burzliwe posiedzenie w Sejmie. Podczas głosowania nad poprawkami do projektu nowelizacji Kodeksu karnego Sławomir Nitras położył przed Jarosławem Kaczyńskim dziecięce buciki, na co impulsywnie zareagował m.in. wicemarszałek Ryszard Terlecki. W rozmowie z Gazeta.pl Nitras wyjaśnia, jakie miał intencje.
Zobacz wideo

Sejm w ekspresowym tempie przyjął nowelizację Kodeksu karnego. Spokojnie nie było, niedługo przed głosowaniem poseł PO Sławomir Nitras postanowił w debacie wykorzystać rekwizyt - dziecięce buciki. 

- Pan minister Ziobro powiedział, że mu faktów brakuje. Raport mówi: 382 księży molestowało, dwóch w więzieniu, za "Wiadomościami", to gdzie jest 380, o których mówi raport kościelny? 700 prawie dzieci, 700 prawie dzieci, to jest wyrzut sumienia nas wszystkich, a pan pyta o fakt, a ja mówię: to są dzieci - zwrócił się do Zbigniewa Ziobry z sejmowej mównicy. Następnie dopytywał, ilu księży "siedzi w więzieniu". 

Czytaj więcej: Karnista o zmianach w kodeksie: Pedofilię nadal traktuje się nie jak zbrodnię, a występek

Nowelizacja Kodeksu karnego. Dziecięce buciki przed Kaczyńskim

Po tym prowadzący obrady marszałek Marek Kuchciński wyłączył Nitrasowi mikrofon. Sam poseł zszedł z podestu, zatrzymał się przy Jarosławie Kaczyńskim i na drewnianej balustradzie położył dziecięce buciki. Na to impulsywnie zareagował Ryszard Terlecki, który rzucił obuwiem w Nitrasa. Poseł nie dawał za wygraną, i ponownie próbował przekazać Kaczyńskiemu ten "rekwizyt", ale wtedy zbiegli się parlamentarzyści PiS, m.in. Marek Suski i Patryk Jaki, którzy Nitrasa od Kaczyńskiego odseparowali.

Poprosiliśmy Nitrasa, by skomentował zajście w Sejmie. - Chciałem tam postawić dziecięce buciki jako symbol tych ponad 600 dzieci, które są w raporcie polskiego Kościoła. Terlecki wziął i po prostu te buty wyrzucił - mówi nam poseł. Polityk przyznaje, że jego "manifest" był reakcją na słowa ministra sprawiedliwości. - To było w imieniu tych dzieci, których Ziobro nie widzi. W raporcie kościelnym jest ponad 600 dzieci (ofiar księży pedofilów - red.), a on mówi, że nie ma żadnych faktów - tłumaczy poseł.

Więcej o: