Frans Timmermans: Jeżeli Europa Środkowa nie będzie solidarna z UE, wrócą granice

- Jeśli kraje Europy Środkowo-Wschodniej nie będą wykazywały solidarności ws. uchodźców, wcześniej czy później zostaną przywrócone granice w Europie - powiedział Frans Timmermans podczas debaty kandydatów na szefa Komisji Europejskiej.

W debacie kandydatów na szefa Komisji Europejskiej, która odbyła się w Parlamencie Europejskim, wzięli udział wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans, Manfred Weber z Europejskiej Partii Ludowej, Margrete Vestager z Porozumienia Liberałów i Demokratów, Jan Zahradil z Porozumienia Konserwatystów i Reformatorów, Ska Keller z europejskiej Partii Zielonych i Nico Cue z Lewicy Europejskiej. Jedna z tych postaci zastąpi urzędującego szefa Komisji Europejskiej Jeana-Clude'a Junckera.

Frans Timmermans o kryzysie migracyjnym: Potrzebna jest europejska solidarność

Jednym z tematów, który wzbudził najwięcej emocji wśród debatujących, była kwestia kryzysów migracyjnego i klimatycznego. Frans Timmermans, który jest kandydatem Socjalistów i Demokratów (S&D), powiedział, że trzeba stworzyć plan wsparcia dla Afryki i zapobiegać temu, by migranci wsiadali na łodzie, żeby przedostać się do Europy. Wiceszef Komisji Europejskiej zaznaczył, że do realizacji tego planu potrzebna jest solidarność wszystkich krajów tworzących wspólnotę europejską.

- Solidarność jest nie tylko wobec czegoś, co się nam podoba, ale czasem wobec czegoś, co się nam nie podoba. Jeśli kraje Europy Środkowo-Wschodniej będą nadal odmawiać solidarności, wcześniej czy później zostaną przywrócone granice w Europie - mówił Timmermans z mównicy w Parlamencie Europejskim. 

Więcej o: