Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Ponad połowa Polaków wybiera "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019 już w najbliższą niedzielę 26 maja. Niemal do ostatniego momentu przed zatwierdzeniem list wyborczych w partiach trwały walki o miejsca wyborcze. Nic dziwnego - to właśnie "jedynki" zgarniają ponad połowę wszystkich głosów i często są gwarancją uzyskania mandatu. Dotychczasowe doświadczenia pokazują jednak, że nie jest to regułą.
Zobacz wideo

"Jedynka to nie koniec" - pod takim hasłem Gazeta.pl i MamPrawoWiedziec.pl zachęcają we wspólnej akcji do dokładnego zapoznania się z życiorysami i priorytetami wszystkich kandydatów z interesującej nas listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Pozycja kandydata na liście nie powinna mieć dla nas, wyborców, żadnego znaczenia - liczy się to, czy dana osoba wyznaje nasze wartości i czy uważamy ją za godnego reprezentanta naszych spraw w Europarlamencie.

Do wyborów do Parlamentu Europejskiego pozostało zaledwie kilka dni. Kandydaci na kampanię mają czas do piątku do północy - wówczas rozpoczyna się cisza wyborcza, która zakończy się w niedzielę wraz z zamknięciem wyborczych lokali.

Wydaje się, że największymi pewniakami w wyborach do Parlamentu Europejskiego są osoby startujące z "jedynek", czyli pierwszych miejsc na listach. Jak wynika z przeprowadzonych przez nas wyliczeń na podstawie danych Państwowej Komisji Wyborczej, w wyborach do PE "jedynki" zgarniają za każdym razem ponad połowę wszystkich ważnych głosów.

Dotychczasowe wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego pokazują, że szanse na zwycięstwo poza "jedynkami" mają tak naprawdę tylko osoby bardzo rozpoznawalne. Te mniej widoczne, nawet mimo swoich kompetencji i doświadczenia zawodowego zwykle nie mają szans na dobry wynik. 

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2014. "Jedynki" górą, choć nie zawsze

W ostatnich wyborach do Europarlamentu w 2014 r. na pierwsze miejsca na listach we wszystkich okręgach zagłosowało 3 716 319 osób, co stanowi ok. 52,57 proc. wszystkich ważnych głosów.

Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2014 r.Wybory do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. Marta Kondrusik, Marcin Kozłowski/Gazeta.pl, PKW

Spośród 51 wybranych europosłów jedynie 12 nie było "jedynkami" (w niektórych wypadkach z danej listy oprócz "jedynki" wchodził też kandydat z innego miejsca).

Sporą niespodzianką w okręgu bydgoskim był wynik byłego wicepremiera i ministra finansów Jacka Rostowskiego, który zdobył z tego miejsca ponad 32 tysiące głosów. Mandat w europarlamencie uzyskał Tadeusz Zwiefka z trzeciego miejsca (43,9 tys. głosów). Na dwójce kandydatką była pływaczka i medalistka olimpijska Otylia Jędrzejczak (nieco ponad 10 tys. głosów).

W okręgu nr 5 do Parlamentu Europejskiego z "czwórki" na liście PiS dostał się Zbigniew Kuźmiuk z wynikiem 69 035 głosów. Daleko w tyle pozostawił kandydującego z pierwszego miejsca Wojciecha Jasińskiego (ponad 35 tys. głosów).

Wyborcy PiS-u zrobili też niespodziankę partyjnym władzom w okręgu nr 8. Tam lokomotywą listy miał być Waldemar Paruch, na którego zagłosowało ostatecznie ponad 43,5 tys. osób. W rezultacie to nie Paruch zdobył mandat, a startujący z "dwójki" Mirosław Piotrowski (ponad 73 tys. głosów).

Zaskoczenie pojawiło się również w szeregach PSL-u. Tam w okręgu nr 8 mandat zdobył Krzysztof Hetman (ok. 24,9 tys. głosów). Startującego z pierwszego miejsca Arkadiusza Bratkowskiego (10,2 tys. głosów) "przegonił" także kandydujący z "czwórki" Józef Zając (13,5 tys. głosów).

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2009. "Jedynka" nie pomogła Krzaklewskiemu

W wyborach w 2009 r. "jedynki" poparło 4 023 931 wyborców, co stanowiło ok. 54,64 proc. wszystkich ważnych głosów. Spośród 50 wybranych wtedy europarlamentarzystów, 20 pochodziło spoza "jedynek".

I dziesięć lat temu nie zabrakło niespodzianek - w okręgu nr 1 na liście PiS bezkonkurencyjny okazał się Tadeusz Cymański, startujący z "piątki" (ponad 41,5 tys. głosów). Kandydująca z pierwszego miejsca Hanna Foltyn-Kubicka nie uzyskała mandatu, zdobywając w sumie nieco ponad 24 tys. głosów.

W okręgu nr 5 europosłanką z list PO została Jolanta Hibner startująca z drugiego miejsca (ok. 45,4 tys. głosów), która pokonała "jedynkę" - Jacka Kozłowskiego - o prawie 9 tys. głosów.

Marianowi Krzaklewskiemu w okręgu nr 9 "jedynka" nie przyniosła szczęścia. Kandydującego z listy Platformy Obywatelskiej polityka poparło ok. 25,4 tys. wyborców, co jednak okazało się niewystarczające. Mandat przypadł Elżbiecie Łukacijewskiej (drugie miejsce na liście, ponad 60 tys. głosów).

Podobne sytuacje miały też miejsce w przypadku SLD. W okręgu nr 10 z "dwójki" dostała się do Europarlamentu Joanna Senyszyn (43,6 tys. głosów), pokonując Andrzeja Szejnę z "jedynki" (33,1 tys.). W okręgu nr 11 europosłem został Adam Gierek (miejsce drugie, ponad 69 tys. głosów), bez powodzenia "jedynka", czyli Jerzy Markowski (35,1 tys.).

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2004. Dziennikarz TVP zdobywa mandat

W 2004 r. na "jedynki" zagłosowało 3 262 275 osób, co dawało 53,55 proc. wszystkich ważnych głosów. Spośród 54 eurodeputowanych, dziewięciu nie było jedynkami.

Zaskoczeniem w okręgu bydgoskim był wówczas m.in. wynik Tadeusza Zwiefki (dotychczas znanego przede wszystkim z programu "Telekurier" w TVP3), który zgarnął euromandat z wynikiem 26,1 tys. głosów, pokonując "jedynkę" - Jacka Bendykowskiego - o prawie 5 tys. głosów.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Oprócz miejsca liczy się też nazwisko

- Jeżeli porównamy prawdopodobieństwo wyboru z "jedynki" i z pozostałych miejsc, to z "jedynki" jest ono oczywiście dużo wyższe. Jest duża część wyborców, która głosuje po prostu na listę, a nie konkretną osobę - przyznaje w rozmowie z Gazeta.pl socjolog dr hab. Michał Wenzel z Uniwersytetu SWPS.

Wskazuje jednak, że w przypadku eurowyborów to rozpoznawalność nazwiska ma kluczowy wpływ na decyzje głosujących.

- W wyborach do Sejmu czy sejmików układ list ma większe znaczenie niż w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do PE kandyduje dużo znanych postaci, bywało, że "jedynki" wcale nie wchodziły. Jest stosunkowo niska frekwencja, co oznacza, że do wyborów idzie elektorat najbardziej zmobilizowany, a taki elektorat wie, na kogo głosuje - komentuje dr hab. Michał Wenzel.

Jak dodaje socjolog, im bardziej znane są postaci na dalszych miejscach, tym większe prawdopodobieństwo, że to nie "jedynce" przypadną głosy.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Zdobądź więcej informacji

O bieżących wydarzeniach dotyczących kandydatów i kampanii wyborczej codziennie możecie przeczytać na Gazeta.pl.

Na MamPrawoWiedziec.pl znajdziecie natomiast listę kandydatek i kandydatów do Parlamentu Europejskiego z krótkimi informacjami na temat ich działalności politycznej, wykształcenia i doświadczenia zawodowego.  Z kolei pod tym adresem w przedwyborczej porównywarce MamPrawoWiedziec.pl możecie wypełnić kwestionariusz i sprawdzić, który z kandydatów najbardziej podziela wasze poglądy.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (84)
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Ponad połowa Polaków wybiera "jedynki"
Zaloguj się
 • parapsychopatolog

  Oceniono 11 razy 11

  Nigdy nie głosuję na jedynkę. Szukam informacjo i innych kandydatach i oddaję głos.

 • siwywaldi

  Oceniono 20 razy 10

  I właśnie ten wtórny analfabetyzm, jest źródłem dramatu. Bo uważający się za inteligentnego elektorat, zamiast zainteresować się pełna zawartością listy, traktuje kartę do głosowania jak internetowa gazetę, zapoznając się jedynie z tytułem i pierwszym zdaniem artykułu.
  Dzięki temu, od nieomal 30 lat, przy korycie siedzą TE SAME, przyspawane na amen ryje, którym poza żarciem, nie chce się już NICZEGO robić.

  Dlatego od kilku tygodni apeluję: NIE GŁOSOWAĆ bezmyślnie na "jedynki", tylko szukać wartościowych kandydatów na dalszych miejscach list !!! Bo to JEDYNY sposób, by te wyżarte mordy, raz na zawsze odsunąć od koryta i dać wreszcie głos ludziom, którym się chce coś robić. :-))

 • iremus

  Oceniono 7 razy 7

  Ponad 95% głosujących nie przegląda nawet życiorysów osób na które głosuje a wiele spośród tych co czyta nie orientuje się, że są to życiorysy-wydmuszki pod którymi nic się nie znajduje. Taki mamy klimat ! Taka polska mentalność !

 • c.t.k

  Oceniono 7 razy 7

  Jedynki to wypasione misie, zasłużone dla, k...., partii, mające układy.
  To taka forma nagrody i ucieczki

 • tygrys102

  Oceniono 13 razy 7

  wyciąć wszystkie pisowskie jedynki...niech zostaną w kraju i poczekają na prawo...i sprawiedliwość...i wyrok...

 • rozterka47

  Oceniono 8 razy 6

  Nie głosuje na jedynki , tylko na wybranego kandydata , niezaleznie na ktorym miejscy listy się znajduje . narzekamy , że cały czas ci sami ludzie w Sejmie , jak nie będziecie głosować ciagle na jedynki, to w Sejmie znajdą się tez nowi ludzie

 • trzynasty131313

  Oceniono 10 razy 6

  chcecie, żeby takie miernoty jak zaleska, jojo czy szydłowa dostali sie do PE? Naprawdę chcecie? Ja nie chcę. Nie głosować na piss w ogóle. rozliczyć ich na jesień w wolnych sądach.

 • toreon

  Oceniono 7 razy 5

  Nie wiem doprawdy jakim trzeba być cymbałem, żeby bez zagłębiania się kto kandyduje głosować ślepo na pierwszą pozycję na liście.

 • lob1

  Oceniono 4 razy 4

  Nie wybierajcie milionerów,już dość mają pieniędzy.Nowy świeży elektorat zrobi dużo więcej niż starzy politycy.Koniec z wojną niech nastanie pokój.Taka wojna między partiami jest tylko motorem do łóti i pomówień.DużoPolaków politycznych niepotrafią walczyć w zgodzie tylko obgadywać jeden drugiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX