Rząd chce zaostrzyć kary dla pedofilów. Jutro Sejm zajmie się projektem zmian w kodeksie karnym

- Pedofilia była traktowana przez nasz wymiar sprawiedliwości zbyt łagodnie - mówił Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej, podczas której razem z ministrem Ziobrą przedstawił plany zaostrzenia kar w kodeksie karnym. Rządowy projekt trafił już do Sejmu. Posłowie prawdopodobnie zajmą się nim jutro.

We wtorek odbyła się wspólna konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry dotycząca rządowego projektu zmian w kodeksie karnym. Prawo i Sprawiedliwość zamierza doprowadzić do zaostrzenia kar za najcięższe przestępstwa, w szczególności za przestępstwa seksualne wobec dzieci.

Jak poinformowała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska Rządowy projekt zmian w kodeksie karnym trafił już do Sejmu. Posłowie prawdopodobnie zajmą się nim jutro.

Rząd chce zmienić kodeks karny

- Dla naszego rządu jest oczywiste, że prawo karne musi zapewniać poczucie bezpieczeństwa obywateli. To gwarantuje art. 5 Konstytucji. Dotychczas kara była dość zauważalna, ale decyzję często zapadły w zawieszeniu. Kara musi być sprawiedliwa i odpowiednia - mówił Morawiecki na początku konferencji.

Rząd proponuje, by w ramach reformy kodeksu karnego, zlikwidować kary więzienia w zawieszeniu za akty pedofilskie. Kary więzienia za gwałt na dziecku z dotychczasowych - od 3 do 15 lat - zgodnie z propozycją rządu zostaną zwiększone do kary od 5 do 30 lat więzienia, przy czym jeśli sprawca pełni opiekę nad ofiarą - minimalna kara ma być podniesiona do ośmiu lat więzienia. W przypadku śmierci osoby zgwałconej sprawcy będzie grozić dożywocie. 

Zgodnie z propozycją rządu, niemożliwe byłoby warunkowe zwolnienie z więzienia po odbyciu części kary. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował też, że rząd chce, by podwyższyć wiek ochrony karno-prawnej ofiar pedofilów z piętnastu do szesnastu lat. Mateusz Morawiecki przypomniał, że rząd PiS doprowadził do uruchomienia rejestru pedofilów. Podkreślił, że prace nad projektem zaostrzenia kar trwały od kilku miesięcy.

Więcej o:
Komentarze (217)
Rząd chce zaostrzyć kary dla pedofilów. Jutro Sejm zajmie się projektem zmian w kodeksie karnym
Zaloguj się
 • homopatus

  Oceniono 37 razy 33

  A gdzie zaostrzenie kar za ukrywanie pedofilii?
  To tutaj jest największy problem.
  Porażka!

 • yeti501

  Oceniono 32 razy 28

  To nie jest kwestia wysokości kar - problemem jest ich wybiórcze stosowanie! Dlaczego dotychczas księża byli traktowani pobłażliwie? Czy nowe przepisy zmienią strach i obawy prokuratorów i sędziów przed surową karą dla nich? Wątpię! To działania na pokaz!

 • ksks3

  Oceniono 34 razy 28

  To wszystko pozorowane działanie władz. Mnie przekona tylko wizyta o szóstej rano policji w kurii i wyprowadzenie biskupa w kajdankach.

 • biesczad1

  Oceniono 26 razy 20

  Mleko się rozlało: a wy, zamiast zamykać zbrodniarzy, zajęliście się kobietami z białymi różami i tymi, które wieszały dziecięce buciki na bramach kościołów - na nic teraz wasze PiSowskie/krokodyle łzy!!!

 • wolak007

  Oceniono 23 razy 19

  Kościół = PiS = Polska, wg prezesa.

  W związku z tym nie widzę tutaj miejsca dla prawa i sprawiedliwości dla ofiar pedofilii w Polsce?!...

 • andrzej2310

  Oceniono 28 razy 18

  Po zmianach prawa przez PIS jak 17-latek spotka się z 16-letnią dziewczyną i nie daj boże dojdzie do seksu, to trafi na 30 lat do więzienia. Oto Kaczyńskiemu chodziło, aby młode mięsko dostarczyc do więzień?

 • kemor234

  Oceniono 18 razy 16

  Nawet jak będzie 100 lat więzienia za czyny pedofilskie, to niczego w sprawie ukrywania tego przez władze kościoła, NIE ZMIENI !!!!!
  Owszem można będzie na wiecach mydlić ludziom oczy, że pis walczy z pedofilią ...

 • turkucio

  Oceniono 20 razy 16

  Powinno się zacząć nie od zaostrzania kar, tylko od egzekwowania już istniejących przepisów i to nie tylko w odniesieniu do pedofilów bez zawodu i murarzy, ale także tych w koloratkach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX