Wybory do Europarlamentu 2019. Uprawnienia typu konstytucyjnego i uprawnienia ratyfikacyjne
Siła i znaczenia PE wynika obecnie z faktu, iż żadna decyzja modyfikująca w istotny sposób funkcjonowanie Unii Europejskiej jak i jej politykę zewnętrzną nie może zostać podjęta bez jego akceptacji. Przejawia się to m.in. poprzez konieczność uzyskania zgody Parlamentu w takich kwestiach jak:
Wybory do Europarlamentu 2019. Uprawnienia prawodawcze
W przeciwieństwie do parlamentów krajowych PE nie ma wyłącznych kompetencji w kwestii stanowienia prawa lecz raczej współuczestniczy on, zgodnie z właściwą w danym przypadku podstawą prawną, w procesie prawodawczym.
Wybory do Europarlamentu 2019. Uprawnienia kontrolne
Uprawnienia kontrolne PE odnoszą się przede wszystkim wobec Komisji Europejskiej i obejmują:
Wybory do Europarlamentu 2019. Uprawnienia budżetowe
Parlament jest jednym z dwóch organów zaangażowanych w kształtowanie budżetu. Jest on odpowiedzialny za:
Do dodatkowych kompetencji PE mających bezpośredni wpływ na życie obywateli zaliczyć należy mianowanie Rzecznika Praw Obywatelskich, przyjmowanie petycji obywateli, czy organizowanie wysłuchań organizatorów zatwierdzonych europejskich inicjatyw obywatelskich.
Tym samym Parlament Europejski odgrywa istotną rolę w kształtowaniu polityk sektorowych, ustalaniu kierunków finansowania krótko- i długookresowego oraz ułatwianiu udziału obywateli w procesach decyzyjnych. Dodatkowo poprzez otwartą krytykę innych instytucji, poszczególnych funkcjonariuszy np. unijnych komisarzy lub też państw członkowskich ma on rosnące znacznie polityczne.
Wybory do PE Fot. Gazeta
Katarzyna Dośpiał-Borysiak, Katedra Systemów Politycznych
Zespół Badań Wyborczych UŁ
Zespół Badań Wyborczych Uniwersytetu Łódzkiego (ZBW) prowadzi działalność badawczą i edukacyjną w zakresie problematyki systemów wyborczych oraz zachowań wyborczych. Misją Zespołu jest integracja naukowców z różnych dyscyplin (przede wszystkim politologów i socjologów) w celu realizacji wspólnych przedsięwzięć badawczych w obszarze szeroko rozumianych studiów wyborczych.