Sondaż zaufania. Donald Tusk liderem, Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki tuż za nim

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk jest tym politykiem, któremu Polacy ufają najbardziej. Tak wynika z sondażu zaufania przeprowadzonego dla "SE".
Zobacz wideo

Z sondażu dla "Super Expressu" wynika, że 15 procent Polaków uważa Donalda Tuska za osobę godną zaufania. Na dalszym miejscu uplasowali się prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki, którzy uzyskali po 11 procent głosów ankietowanych.

Donald Tusk liderem zaufania w Polsce. Polacy ufają także prezydentowi oraz premierowi

Dalej, z 9 procentami poparcia ankietowanych znaleźli się lider ugrupowania Wiosna Robert Biedroń oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Pozostali politycy otrzymali mniej niż 5 procent głosów. Z kolei aż 13 procent badanych stwierdziło, że nie ufa żadnemu polskiemu politykowi. Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Pollster na próbie 1031 Polaków w dniach 26-29 kwietnia.

Ostatnio ukazał się także sondaż prezydencki, który zostały zlecony dla magazynu "Newsweek" oraz Radia Zet. Według majowego badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Spraw Publicznych do drugiej tury wyborów dostaliby się Andrzej Duda oraz Donald Tusk z poparciem ankietowanych plasującym się na poziomie kolejno 43,73 procent i 34,68 procent. Tuż za nimi, na trzecim miejscu, z o wiele niższym wynikiem, znalazł się Robert Biedroń - na lidera Wiosny zagłosowałoby 6,91 procent badanych. Za nimi uplasowali się prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz i lider partii Kukiz’15 Paweł Kukiz.

Zgodnie z sondażem w drugiej turze niewielką przewagę uzyskałby obecny prezydent Andrzej Duda, na którego zagłosowałoby 45,89 procent badanych. Z kolei byłego premiera poparłoby 44,93 procent ankietowanych. Z kolei z opublikowanego dwa dni wcześniej sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24 wynika, że w wyborach prezydenckich na Andrzeja Dudę zagłosowałoby 41 procent badanych, a Donald Tusk uzyskałby 28 procent głosów. Na dalszych miejscach znaleźli się kolejno Paweł Kukiz, Robert Biedroń, Władysław Kosiniak-Kamysz, Janusz Korwin-Mikke i Adrian Zandberg.

Więcej o: