PO chce państwowej komisji ws. pedofilii. Kilka miesięcy temu "nie widzieli konieczności jej powołania"

Po premierze filmu "Tylko nie mów nikomu" opozycja zapowiedziała, że w kolejnej kadencji powstanie komisja ds. pedofilii w Kościele. Zaledwie kilka miesięcy temu posłowie PO opowiadali się przeciwko powołaniu komisji, której domagają się ofiary księży-pedofilów.

- W przyszłym Sejmie powstanie komisja, która wyjaśni zmowę milczenia w sprawie pedofilii. Złożona ze specjalistów prawa, autorytetów moralnych, być może ludzi Kościoła. W tym Sejmie to niemożliwe, bo marszałkiem jest Marek Kuchciński a szefem komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz - zadeklarował Grzegorz Schetyna.

Zupełnie inne zdanie mieli zaledwie kilka miesięcy temu. W grudniu 2018 roku ofiary księży-pedofilów zaczęły domagać się powołania państwowej komisji do zbadania przestępstw i przypadków ich tuszowania. Pomysłowi gorąco sprzeciwiali się posłowie PiS. W rozmowie z TVN24 Bernadeta Krynicka powiedziała, że "to już jest parodia" i pytała, czy powstanie też komisja ds. pedofilii wśród pielęgniarek. Jej klubowa koleżanka Ewa Szymańska stwierdziła z kolei, że dla niej "nie jest to temat najważniejszy".

Podobnego zdania była Magdalena Kochan z PO. - My nie widzimy konieczności powoływania wspólnej z Episkopatem komisji - powiedziała posłanka. Dziennikarz stacji przypomniał, że podobne komisje powstawały w innych krajach - Australii, Niemczech czy Irlandii. - To jest kwestia podejścia do sprawy. W Australii Kościół nie by tak mocno zrośnięty z historią tego kraju - powiedziała. Dodała, że liczy na "jak najszybsze efekty działań wewnętrznych zapowiedzianych przez Episkopat".

Opozycja chce zmian ws. pedofilii

Po publikacji filmu dokumentalnego Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" o molestowaniu dzieci przez księży, posłowie klubu PO-KO złożyli w Sejmie między innymi projekt zmian w Kodeksie karnym, który zakłada nieprzedawnianie się przestępstw pedofilskich oraz dożywotni zakaz pracy z dziećmi dla tych, którzy dopuszczą się tych przestępstw. Posłowie PO-KO proponują też zmiany w ustawie o Rzeczniku Praw Dziecka. Chodzi o to, by przy RPD powstał zespół prokuratorów do spraw ścigania przestępstw pedofilskich.

Grzegorz Schetyna podczas konwencji wyborczej w Szczecinie zarzucił rządowi Prawa i Sprawiedliwości przymykanie oczu na sprawę pedofilii.

Więcej o:
Komentarze (176)
PO chce państwowej komisji ws. pedofilii. Kilka miesięcy temu "nie widzieli konieczności jej powołania"
Zaloguj się
 • scyplon_afrykanski

  Oceniono 59 razy 47

  Schetyna po przegranych wyborach mówił w TVN24, że porażka partii jest spowodowana "odsunięciem się od Kościoła" i że on będzie pracował nad poprawą stosunków z hierarchami.

 • zdybka1

  Oceniono 41 razy 31

  Akurat Schetyna w tym przypadku niczym nie odstaje od kaczynskiego.
  Jeden i drugi klecza przed klerem, wiec takie szopki to prosze na Boze Narodzenie nam wstawiac.

 • nietyp

  Oceniono 35 razy 29

  No i widzicie Sekielscy coście narobili? Teraz nawet Schetyna musi atakować kościelną pedofilię!!! No nie ma wyjścia... Po prostu musi... A było już tak przyjemnie.

 • jeden-dwa-jeden

  Oceniono 36 razy 26

  Polacy pamiętajcie!
  Targowicę aktywnie poparł polski Kościół Katolicki!
  czas mu za to podziękować.

 • korekta

  Oceniono 36 razy 24

  Te ofiary księży... Skąd one się biorą? Stąd, że wysyłasz dziecko do zdrowych, dorosłych facetów, którzy walczą z popędem! Wysyłasz do nich dziecko. Składasz im ofiarę z dziecka!
  ❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌❌

 • dante_waw

  Oceniono 25 razy 15

  O MATKO!!... jeszcze troche i Tusk naprawde "nie bedzie kleczal przed biskupami" :)))) Ostatni raz PO tak powaznie markowalo antyklerykalizm w 2011 roku kiedy Ruch Palikota zaczal odbierac im glosy w kampanii parlamentarnej....

 • stanislaw.sk

  Oceniono 15 razy 13

  cyt.:
  "Emerytowany ksiądz Jan A. z diecezji kieleckiej w filmie "Tylko nie mów nikomu" przyznaje się do molestowania Anny M. jako 7-8 latki. Jej konfrontacja z nim została nagrana i pokazana w filmie braci Sekielskich. Dawny proboszcza parafii ze świętokrzyskiej Topoli potwierdza też, że nie była jego jedyną ofiarą. Po spotkaniu kobieta zgłosiła sprawę władzom kościelnym."
  =======================================================
  Wcześniej ePiSkopat nie odnotował żadnych molestowań dzieci przez kardynałów, abp.ów czy księży - dopiero film p.Sekielskiego ich natchnął i liczą, że prawda ich rozgrzeszy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX