Ambasador USA Georgette Mosbacher o ustawie 447: Nie nakłada żadnych finansowych obciążeń

"Ustawa JUST (447) nie nakłada na nikogo żadnych finansowych ani prawnych obciążeń. Jest to jednorazowy raport dla Kongresu USA" - podkreśliła na Twitterze ambasador USA Georgette Mosbacher. Przedstawiciele partii rządzącej w ostatnich wypowiedziach podkreślali, że nie ma mowy o wypłacaniu roszczeń do mienia żydowskiego.
Zobacz wideo

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher napisała na Twitterze, że ustawa 447 "to jednorazowy raport dla amerykańskiego Kongresu". Wspomniane przepisy zobowiązują władze Stanów Zjednoczonych do sporządzenia raportu na temat zwrotu mienia żydowskiego w 46 krajach, w tym w Polsce. W ubiegłym tygodniu ustawę podpisał prezydent USA Donald Trump. 

Georgette Mosbacher podkreśliła w swoim wpisie, że ustawa nie nakłada na nikogo obciążeń finansowych ani prawnych. "Jest to jednorazowy raport dla Kongresu USA, którego celem jest analiza postępu prac krajów w zakresie restytucji" - napisała ambasador.

PiS: Zabezpieczymy Polskę przed roszczeniami

W poniedziałek polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że w Warszawie nie dojdzie do planowanego wcześniej spotkania z izraelską delegacją. "W związku z dokonaną w ostatniej chwili przez stronę izraelską zmianą składu delegacji, która mogła sugerować, że rozmowy miałyby koncentrować się na kwestiach restytucji mienia, strona polska podjęła decyzję o odwołaniu wizyty izraelskich urzędników" - oświadczyło MSZ.

Były szef resortu dyplomacji Witold Waszczykowski powiedział w piątek w Polskim Radiu 24, że w tym tygodniu rząd ma przedstawić informacje o regulacjach prawnych, które mają zabezpieczyć nasz kraj przed roszczeniami na podstawie amerykańskiej ustawy 447.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk mówił wcześniej w radiowej Trójce, że ustawa 447 nie jest aktem prawnym obowiązującym na terenie Polski. Nawiązując do przyjęcia prawa, zabezpieczającego Polskę przed zagranicznymi roszczeniami, wyjaśnił, że szczegóły takich rozwiązań będą ujawnione na majowym posiedzeniu Sejmu.

Sprawa roszczeń do bezspadkowego mienia żydowskiego jest podnoszona przez organizacje żydowskie i izraelskich polityków. W sobotę ulicami Warszawy przeszedł "Marsz Stop 447" zorganizowany przez Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, z udziałem przedstawicieli ONR, Młodzieży Wszechpolskiej, Ruchu Narodowego i rolników z AGROunii.

Zobacz wideo
Więcej o: