PO składa projekt o nieprzedawnianiu przestępstwa pedofilii. Partia chce też utworzenia komisji

Klub Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska złożyła w Sejmie projekt ustawy nazwanej roboczo "zero tolerancji". Zakłada on brak przedawnienia przestępstw pedofilskich oraz dożywotni zakaz pracy z dziećmi dla osób skazanych za pedofilię.
Zobacz wideo

Klub Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska złożył w Sejmie projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada m.in. brak przedawnienia przestępstw pedofilskich. Obecnie kodeks zakłada, że do przedawnienia dochodzi w momencie ukończenia przez ofiarę 30. roku życia. 

Każdy przypadek pedofilii powinien być rozpatrywany na gruncie kodeksu karnego. Każda ofiara pedofilii powinna dostać zadośćuczynienie, a każdy sprawca zbrodni pedofilii powinien dostać jak najsurowszą karę. Apelujemy do pana Jarosława Kaczyńskiego, wzywamy go do publicznej odpowiedzi na pytanie: czy PiS poprze ustawę o nieprzedawnianiu zbrodni pedofilii?

- pytała na konferencji prasowej posłanka PO-KO Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Zmiany proponowane przez PO-KO zakładają również dożywotni zakaz pracy z dziećmi dla osób skazanych dla pedofilię (chodzi o wychowanie, leczenie, edukację i opiekę) i utworzenie przy Rzeczniku Praw Dziecka zespołu prokuratorów do spraw ścigania przestępstw pedofilskich. Jak zaznaczają wnioskodawcy, proponowane zmiany dotyczą wszystkich sprawców tych czynów - zarówno duchownych, jak i świeckich.

Poparcie dla propozycji klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska zadeklarował Piotr Zgorzelski z PSL-u. Jak powiedział, Sejm powinien zająć się projektem na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu.

Sławomir Neumann z klubu PO-KO mówił również, że Platforma Obywatelska, w razie zwycięstwa w jesiennych wyborach parlamentarnych powoła "komisję państwową, niezależną od polityków, złożoną z prawników, z osób związanych z organizacjami chroniącymi ofiary pedofilii".

PiS o walce z pedofilią

W niedzielę w Szczecinie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział wprowadzenie surowszych kar za pedofilię. Mówił też o podwyższeniu wieku ofiar - z 15 lat - do którego przestępstwa seksualne traktowane są jako pedofilia. Prezes PiS dodał, że kary za pedofilię będą szczególnie surowe dla tych, którym powierzono opiekę nad dziećmi. 

Zapowiadane zmiany to odpowiedź na film dokumentalny Tomasza i Marka Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" o przypadkach molestowania dzieci przez księży.

Zobacz wideo
Więcej o: