Ponad połowa wyborców PiS chce odejścia Polski od węgla. W czołówce zwolennicy PO i Wiosny

76 proc. Polek i Polaków chce odejścia Polski od węgla do 2030 roku - wynika z sondażu Kantar, którego wyniki opublikowała fundacja Greenpeace Polska. Najwięcej zwolenników rezygnacji z korzystania z tego surowca jest wśród wyborców Platformy Obywatelskiej, Wiosny, a także Nowoczesnej.
Zobacz wideo

Większość Polek i Polaków opowiada się za Polską bez węgla w 2030 r. - wynika z sondażu Kantar, którego wyniki opublikowała fundacja Greenpeace Polska. To wzrost o 7 punktów procentowych od listopada ubiegłego roku.

Najwięcej zwolenników odejścia od węgla do 2030 r. jest wśród wyborców Platformy Obywatelskiej i Wiosny (po 91 proc.). Rezygnacji z węgla domaga się również 89 proc. wyborców Nowoczesnej, 84 proc. zwolenników SLD, 76 proc. wyborców PSL i 65 proc. w przypadku Kukiz'15. W przypadku wyborców PiS odsetek ten wynosi 55 proc.

- Tak silny głos społeczeństwa nie może zostać zignorowany. Odejście od gospodarki opartej na węglu powinno stanowić poważną pozycję w programach wyborczych w tegorocznych wyborach - komentuje Marek Józefiak, Koordynator kampanii Klimat i Energia z Greenpeace.

Jak wskazuje fundacja, by zatrzymać postępujące zmiany klimatu, odejście od węgla w ciągu najbliższych 11 lat jest niezbędne. "Kilka państw Unii Europejskiej, takich jak Belgia i kraje bałtyckie już teraz nie ma na swoim terenie elektrowni węglowych. Szereg innych krajów ogłosiło mniej lub bardziej ambitne plany odejścia od tego najbrudniejszego z paliw" - przypomina Greenpeace Polska.

Jeśli chcesz działać na rzecz klimatu, ale nie wiesz od czego zacząć lub jak to zrobić, możesz wesprzeć Greenpeace, które w Polsce prowadzi szereg działań na rzecz rozwoju czystych źródeł energii i sukcesywnie walczy z opieszałością polityków w tej kwestii. Nawet niewielka wpłata wzmacnia skuteczność tych działań. Możesz jej dokonać POD TYM LINKIEM >>

Więcej o: