Marszałek o miłości do Boga w Europie. "Proces przerwany przez wrogą chrześcijaństwu ideologię"

O usuwaniu tożsamości narodowej i Boga z życia społecznego i publicznego napisał marszałek Senatu Stanisław Karczewski w liście do uczestników III Europejskiego Festiwalu Schumana. Jego zdaniem festiwal wskazuje na misję Polski w budowaniu wspólnoty europejskiej w duchu chrześcijańskim.
Zobacz wideo

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski podkreślił rolę Polski w budowaniu chrześcijańskiej Europy i potrzebę powrotu do duchowych korzeni. W liście do uczestników III Europejskiego Festiwalu Schumana marszałek Senatu napisał, że proces rozpoczęcia budowy Europy przez Roberta Schumana został przerwany "przez wdrażanie wrogiej chrześcijaństwu ideologii Alterio Spinelliego [komunisty i antyfaszysty, jednego z ojców Unii Europejskiej, twórcy Manifestu z Ventotene i pomysłodawcy wspólnego rynku w obrębie UE - red.], która prowadzi do budowania superpaństwa, usuwając tożsamości narodowe, patriotyzm jako miłość do ojczyzny i Boga z życia społecznego i publicznego".

Dodał, że w tym kontekście festiwal Schumana wskazuje na misję Polski w budowaniu wspólnoty narodów Europy w duchu chrześcijańskim.

Do uczestników festiwalu Schumana odbywającego się w Świątyni Opatrzności Bożej słowa skierował premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że Europa według koncepcji Roberta Schumana do wspólnota cywilizacyjna i duchowa. "Koncepcja budowania wspólnoty na chrześcijańskich wartościach, a jednocześnie demokratycznej i tworzącej podmiotowość tworzących ją narodów była dalekowzroczna. Dawała szanse tworzenia prawdziwej, solidarnej wspólnoty wspólnych państw" - napisał szef rządu. Wyraził nadzieję, że jako mieszkańcy Europy będziemy zmierzać w kierunku realizacji myśli Schumana. 

Modlitwy o powrót do chrześcijańskich korzeni

III Europejski Festiwal odbywa się na terenie Świątyni Opatrzności Bożej w ramach obchodów 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W ramach Festiwalu trwa koncert "Wspólnota Serc", zaplanowano także warsztatowe spotkania Grup Schumana, "Modlitwę do Granic" w intencji powrotu Europy do chrześcijańskich korzeni i o beatyfikację Sługi Bożego Roberta Schumana.

Robert Schuman uważany jest za jednego z ojców-założycieli Unii Europejskiej. Zwykle w tym kontekście wymienia się 11 polityków, a czasem mówi się o europejskiej trójce - Robercie Schumanie, Konradzie Adenauerze i Alcide de Gasperim. Schuman był dwukrotnym premierem Francji, ministrem finansów i ministrem spraw zagranicznych, w latach 1958-1960 przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, jedną z kluczowych postaci w procesie kształtowania powojennej Europy. Patronat honorowy nad III Europejskim Festiwalem Schumana objął marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

Więcej o: