Donald Tusk zwołuje nadzwyczajny szczyt zaraz po wyborach do europarlamentu. "Musimy być szybcy"

Donald Tusk poinformował, że zaraz po wyborach do Parlamentu Europejskiego zwoła specjalny szczyt. 28 maja odbędzie się unijne spotkanie, podczas którego podjęte zostaną decyzje w sprawie obsady najważniejszych instytucji Unii Europejskiej.
Zobacz wideo

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w Polsce w niedzielę 26 maja. Polacy wybiorą 52 przedstawicieli, którzy będą reprezentować nasz kraj w strukturach europarlamentu. Zaledwie dwa dni później ma odbyć się pierwszy bardzo ważny unijny szczyt. 

Donald Tusk zwołuje ważny szczyt na 28 maja

Potwierdził to dziś na Twitterze Donald Tusk, szef Rady Europejskiej. 28 maja politycy rozpoczną proces wyboru przewodniczących instytucji Unii Europejskiej.

Musimy działać szybko, efektywnie i zgodnie z naszymi traktatami. Jeśli uzyskanie porozumienia okaże się trudne, nie zawaham się przed poddaniem tych decyzji pod głosowanie już w czerwcu

- pisze przewodniczący Rady Europejskiej. 

Informacją o terminie i celu szczytu Donald Tusk podzielił się po konferencji w Sybinie (Rumunia). Podczas przemówienia dodał, że decyzje muszą być odzwierciedleniem demografii Unii Europejskiej, a eurodeputowani muszą pamiętać także o równowadze - zarówno geograficznej, jak i politycznej. 

Zobacz wideo

Unijny szczyt w Sybinie

W rumuńskim Sybinie w czwartek odbył się unijny szczyt, na którym przywódcy 27 krajów, bez premier Wielkiej Brytanii, rozmawiali o strategii dla Wspólnoty na najbliższe pięć lat. Europejscy liderzy przyjęli deklarację jedności Wspólnoty. Ma ona wytyczyć plan działań do 2024 roku. 

Deklaracja mówi o tym, że w Unii nie ma miejsca na podziały, że powinna być ona solidarna i musi chronić wspólne wartości i rządy prawa, walczyć z terroryzmem, skutecznie pilnować zewnętrznych granic i stawiać na rozwój gospodarczy. Zawiera w sumie 10 zobowiązań. Deklaracja miała być krótka, by ograniczyć ewentualne spory, dotyczące doboru słów.

Szczyt w Sybinie miał być pierwszym unijnym szczytem po brexicie, który był pierwotnie planowany na 29 marca. Wielka Brytania nadal jest jednak w Unii, bo termin ten został przesunięty na koniec października. Mimo to, przedstawiciele kraju nie wzięli udziału w czwartkowym szczycie w Rumunii. 

Przesłanie jedności i nadziei Unii Europejskiej

- Kilka tygodni przed europejskimi wyborami musimy wysłać przesłanie jedności i nadziei - mówił szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, wskazując na symboliczny wymiar szczytu, który odbywa się w Dniu Europy. - 15 lat po ponownym zjednoczeniu Europy, po największym w historii rozszerzeniu Unii, mamy okazję by pokazać, że wspólnie możemy coś osiągnąć w przyszłości.

Zobacz wideo
Więcej o: