Lech Wałęsa postuluje likwidację Unii Europejskiej. "Łatwiej zacząć od nowa"

Lech Wałęsa udzielił wywiadu dla szwedzkiego dziennika "Aftonbladet". Były prezydent powiedział, że należy zdemontować Unię Europejską po to, aby zbudować wspólnotę na nowo.
Zobacz wideo

- Unia Europejska powstała w zupełnie innych warunkach niż te, jakie mają miejsce obecnie. Od dłuższego czasu ostrzegałem Niemcy i Francję, że nie da się uratować Unii, jeśli państwa członkowskie pójdą tak daleko w różnych kierunkach. Wówczas łatwiej jest zlikwidować Unię w jej obecnej formie i zacząć od nowa. Ale oni mnie nie słuchają - powiedział Lech Wałęsa w wywiadzie dla "Aftonbladet"

Lech Wałęsa chce zlikwidować Unię Europejską i postawić ją na nowo

Były prezydent uważa, że wszystkie kraje powinny zostać zmuszone do ponownego ubiegania się o członkostwo we wspólnocie, która miałaby zastąpić Unię Europejską. Kolejnym krokiem byłoby sporządzenie listy dziesięciu obowiązków i dziesięciu praw członków nowej Unii Europejskiej, którą musiałby podpisać każdy kraj, który chciałby do niej przynależeć.

- Czasami rozwój musi zrobić duży krok, aby iść naprzód. Jak wtedy, gdy w krótkim czasie przeszliśmy od komunizmu do demokracji. Teraz musimy ponownie zrobić tak duży skok. Problem polega na tym, że tak naprawdę nie wiemy jak. Dzięki nowej technologii stworzyliśmy globalny świat, na który ludzie nie są naprawdę gotowi. Musimy najpierw porozmawiać o tym, w jaki sposób chcemy iść dalej - powiedział były prezydent.

Lech Wałęsa odniósł się także do obecnej sytuacji w Polsce i zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Laureat pokojowej nagrody Nobla powiedział, że nie wie na kogo głosować, ale musi to zrobić, dlatego zagłosuje na "najmniejsze zło". 

Więcej o: