Polska Fundacja Narodowa wspiera kampanię PiS? Zaproszenia dla kandydatów "dobrej zmiany"

Polska Fundacja Narodowa ma pomagać PiS przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - pisze dzisiejsza "Rzeczpospolita". Gazeta podaje przykłady wydarzeń organizowanych przez PFN, których gośćmi są kandydaci PiS do PE.
Zobacz wideo

Polska Fundacja Narodowa zasłynęła już tym, że nie zawsze realizuje działania promocyjne i PR-owe na rzecz Polski poza granicami kraju. Przykładem takich działań jest kampania "Sprawiedliwe sądy", którą w 2017 roku finansowało PFN. Obecnie trwa walka o tę sprawę - sąd uznał, że PFN działała poza swoim statutem, organizacja wniosła pod koniec kwietnia apelację od tego wyroku.

Teraz, na co zwróciła uwagę "Rzeczpospolita" PFN miała w pewnym stopniu zaangażować się w pomoc Prawu i Sprawiedliwości w trakcie wyborów do Parlamentu Europejskiego. Dziennik przywołuje w tym kontekście zorganizowanie spotkania w Poznaniu z Jordanem Petersonem, kanadyjskim psychologiem klinicznym, o prawicowych poglądach, walczącym z feminizmem czy poprawnością polityczną.

"Rzeczpospolita": PFN wspiera kampanię PiS

Samo wydarzenie zostało ostatecznie odwołane ze względu na sprawy rodzinne Petersona. "Rz" wskazuje, że choć Kanadyjczyk nie dotarł do Polski, to zaplanowano jego debatę z prof. Zdzisławem Krasnodębskim. Co w tym problematycznego? Krasnodębski to obecny europoseł PiS, który ponownie kandyduje z list PiS do Parlamentu Europejskiego właśnie z okręgu wielkopolskiego (w 2014 roku kandydował z Warszawy).

Inny przypadek, gdy PFN zapraszało gości do Polski, a ich rozmówcami stawali się kandydaci PiS, to wizyta amerykańskiej dziennikarki Rity Cosby w Warszawie. "Choć wizyta miała napięty harmonogram, znalazło się też miejsce na spotkanie z posłanką PiS Anitą Czerwińską" - pisze "Rzeczpospolita", dodając, że ta kandyduje do PE z czwartego miejsca w Warszawie.

Czerwińska w rozmowie z gazetą zaprzeczyła, jakoby spotkanie z Cosby miało związek z kampanią wyborczą do PE, podnosząc, że dziennikarka ma polskie korzenie i to na ich temat rozmawiały. Jak tłumaczyła, ojciec Cosby, Ryszard Kossobudzki, ma korzenie w Grodzisku Mazowieckim, który przynależy do jej okręgu wyborczego. "Rz" zwróciło się z pytaniami do PFN o te sytuacje, ale nie otrzymało odpowiedzi.

Więcej o: