Okrągły stół edukacyjny skrytykowała nawet "Solidarność". "Przypadkowo dobrane gremium"

NSZZ "Solidarność" nie jest zadowolony z przebiegu rozmów w ramach okrągłego stołu edukacyjnego. Według związku, taka formuła spotkania nie doprowadzi do wypracowania rzeczywistych rozwiązań problemów, z którymi mierzy się polska oświata. Mowa jest również o "przypadkowo dobranym gremium".
Zobacz wideo

NSZZ "Solidarność" to jedyny związek, który podpisał porozumienie z rządem, a także jedyny, który zdecydował się wziąć udział w okrągłym stole edukacyjnym, jednak nie w roli aktywnego uczestnika, a obserwatora. W odpowiedzi na zaproszenie Mateusza Morawieckiego do wzięcia udziału w przedsięwzięciu, jego przedstawiciele zaznaczyli jednak, że "w opinii Związku zaproponowana formuła spotkania na Stadionie Narodowym w Warszawie nie gwarantuje efektywnej dyskusji nad rzeczywistymi problemami polskiej oświaty".

"Solidarność" mówi o przypadkowo dobranym gremium

Po blisko dwóch tygodniach od rozpoczęcia rozmów, 7 maja związek wystosował komunikat,w którym przedstawił stanowisko Prezydium Rady Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w sprawie dyskusji oświatowych w ramach okrągłego stołu edukacyjnego.

- NSZZ "Solidarność" podtrzymuje stanowisko (...), zgodnie z którym podkreślamy, że zaproponowana formuła spotkania oraz przypadkowo dobrane gremium nie gwarantują wypracowania rozwiązań rzeczywistych problemów nurtujących polską oświatę - czytamy. 

Związek zaznacza również, że oczekuje harmonogramu realizacji obietnic złożonych w porozumieniu, które "Solidarność" podpisała z rządem podczas negocjacji. 

"W szczególności domagamy się powołania zespołu roboczego do spraw realizacji punktu VI porozumienia, czyli zmiany systemu wynagradzania nauczycieli w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi i powiązania go ze wzrostem gospodarczym" - podkreślili związkowcy. Stanowisko podpisał m.in. przewodniczący związku Ryszard Proksa.

Okrągły stół edukacyjny trwa już prawie 2 tygodnie

Okrągły stół edukacyjny to ogólnonarodowa debata na temat problemów polskiej oświaty i jej przyszłości zaproponowana przez premiera Mateusza Morawieckiego w odpowiedzi na kwietniowe strajki nauczycieli. Bierze w niej udział kilkadziesiąt osób z różnych środowisk: nauczycielskiego, rodziców, uczniów, ekspertów. Nie ma wśród nich przedstawicieli większości strajkujących związków zawodowych, według których zaproponowany okrągły stół ma pokazową formułę i nie ma na celu faktycznego rozwiązania problemów, z którymi mierzy się środowisko. 10 maja rozpocznie się kolejna tura obrad.

Do "okrągłego stołu" zaproszono m.in. przedstawicieli Rzecznika Praw Dziecka, Rady Dialogu Społecznego, Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców (organizacja Karoliny i Tomasza Elbanowskich), Rady Szkół Katolickich czy - jak się później okazało - Janusz Korwin-Mikke, reprezentujący zarówno rodziców, jak i Fundację Indywidualnego Kształcenia, której jest założycielem. Z kolei reprezentanci Rzecznika Praw Obywatelskich zostali odesłani z kwitkiem

Więcej o:
Komentarze (37)
Okrągły stół edukacyjny skrytykowała nawet "Solidarność". "Przypadkowo dobrane gremium"
Zaloguj się
 • cezaryk

  Oceniono 30 razy 28

  NSZZ "Solidarność" proszone jest o zrzeczenie się wszelkich praw do znaku „Solidarność”.
  Znak Solidarność należy do wszystkich Polaków. Związek S może legitymować się podniesioną nogą pieseczka dudy.

 • jeden-dwa-jeden

  Oceniono 19 razy 17

  jeżeli był Moradziecki i parSzydło to rzeczywiście gremium z przypadku.

 • laszczyny

  Oceniono 17 razy 15

  Podnóżek się burzy że za dużo PISiego goowna na puste łby im spada he he.

 • auruss

  Oceniono 13 razy 13

  Proksa zrobił swoje, Proksa może odejść - normalny los łamistrajków.
  Uczestnictwo w tym postawionym na stadionie KWADRATOWYM CYRKU, dla zmylenia naiwnych okrągły stołem zwanym, to akt dysfamii, potocznego języka używając - autosku...enia.

 • iwonazetka

  Oceniono 15 razy 13

  Pan Proksa może się domagać. Rządowi chodziło tylko o podpisanie porozumienia, realizacja jego założeń nie jest zbyt istotna, więc może poczekać.

 • scypio72

  Oceniono 10 razy 10

  Kolejna ustawka. Niby za ale przeciw a jak trzeba to podpisza

 • lodzermensz1

  Oceniono 12 razy 10

  Pozorowanie dialogu społecznego. Nic więcej.
  Niech Solidarność się nie ośmiesza. Stali się przy tym stole paprotką rządu.
  Chociaż w umie to i tak lepsze niż rola łamistrajków w czasie protestu nauczycielskiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX