Rosja zgodziła się dopuścić polskich prokuratorów do wraku Tu-154M. Pojadą tam pod koniec maja

Komitet Śledczy Rosji zgodził się, aby polscy prokuratorzy przeprowadzili oględziny wraku samolotu Tu-154M, który w 2010 roku rozbił się pod Smoleńskiem. Polacy będą mogli tam pojechać pod koniec maja. Z komunikatu wynika również, że wrak nie zostanie oddany do momentu zakończenia śledztwa w Rosji.
Zobacz wideo

Samolot Tu-154M rozbił się na lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku. W katastrofie zginął prezydent Polski Lech Kaczyński i 95 osób, które towarzyszyły mu w drodze do Katynia na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Katastrofa smoleńska. Polscy prokuratorzy pojadą zbadać wrak w Smoleńsku

Rosyjskie organy śledcze zgodziły się na to, aby polscy prokuratorzy uczestniczyli w kolejnych oględzinach wraku. Zgoda została podpisana już w marcu 2019 roku, ale dopiero teraz informacja ta została upubliczniona. Zgoda Komitetu Śledczego Rosji jest odpowiedzią na wniosek strony polskiej o pomoc prawną. Ostatni raz polscy eksperci przeprowadzili oględziny wraku we wrześniu ubiegłego roku.

Z komunikatu opublikowanego na stronach internetowych rosyjskiego Komitetu Śledczego wynika, że polscy specjaliści będą mogli rozpocząć prace na lotnisku w Smoleńsku, gdzie znajdują się fragmenty rozbitej maszyny, w ostatnich dniach maja. Zgodnie z procedurą, wszystkie czynności, w tym pobieranie próbek, będą przeprowadzać rosyjscy specjaliści w obecności przedstawicieli Polski. Następnie materiały zostaną opisane i przekazane do Warszawy.

Od początku śledztwa w sprawie przyczyny katastrofy smoleńskiej polscy eksperci nie mają pozwolenia od strony rosyjskiej na uczestniczenie w wielu czynnościach. Strona Rosyjska nie oddała również wraku maszyny, pomimo wielu polskich wniosków. Również w ostatnim komunikacie znajduje się informacja, że wrak jest dowodem w sprawie i nie zostanie zwrócony do końca postępowania prowadzonego w Rosji. Moskwa nadal nie zwróciła także czarnych skrzynek Tupolewa. Nie wyraziła również zgody na powtórne przesłuchanie kontrolerów lotów ze Smoleńska, którym polska prokuratura postawiła zarzut spowodowania katastrofy w ruchu lotniczym.

Zobacz wideo

Jakie były przyczyny katastrofy smoleńskiej?

W katastrofie 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem zginęło 96 osób - cała załoga Tu-154 oraz lecąca do Katynia polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele.

Bezpośrednią jej przyczyną było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania (100 metrów), przy nadmiernej prędkości opadania, w warunkach atmosferycznych uniemożliwiających wzrokowy kontakt z ziemią. Rozpoczęcie procedury odejścia na drugi krąg - przerwanego lądowania w sytuacji, kiedy wiadomo, że lądowanie może zakończyć się niepowodzeniem - było spóźnione.

Według ekspertów z komisji Millera właśnie złamanie procedur bezpieczeństwa przez pilotów tupolewa doprowadziło do zderzenia z feralną brzozą, którego skutkiem było oderwanie fragmentu lewego skrzydła wraz z lotką, a w konsekwencji do utraty sterowności samolotu, przechyłu i zderzenia z ziemią.

Więcej o:
Komentarze (47)
Katastrofa smoleńska. Rosja zgodziła się dopuścić polskich prokuratorów do wraku Tu-154M
Zaloguj się
 • glowny_pasazer

  Oceniono 15 razy 13

  Ale jak to? Pisiornia miała w ciągu trzech MIESIĘCY od uzyskania władzy odzyskać wrak.
  Trzy LATA minęły i...

 • kocurxtr

  Oceniono 18 razy 12

  oho
  Rosja włącza się do rozgrywania polskich wyborów euro/jesiennych ...
  nie dziwie się
  gdyby przegrał PiS stracili by czynnie działających agentów, wiele wpływów i cennych źródeł informacji ...

 • ola-blue

  Oceniono 15 razy 11

  Ruscy chcą, żeby wybory wygrał PiS. Bo osłabia Polskę i UE.

 • kali23

  Oceniono 12 razy 10

  Przyczyny i odpowiedzialność za katastrofę zostały już DAWNO wyjąśnione.
  Odpowiedzialni są polscy tzw. piloci oraz ci którzy wydali rozkaz " ląduj dziadu".
  Przyczyną było zejście poniżej dozwolonej wysokości co w istniejących warunkach było samobójstwe.
  Polskim prokuratorom radzę aby się odp... od ruskich kontrolerów.
  Kiedy polski " asy" OLAŁY przestrzeganie obowiązukących PROCEDUR np. nie KWITUJĄC
  informacji z wieży,zwolnili automatycznie ruskich kontrolerów z jakiejkolwiek odpowiedzialności.
  Brednie o zamachu wolę nie komentować. Kogo niby miano zabić? Prezydenta NIEUDACZNIKA, który wg. polskiej Konstytucji na niewielkie uprawnienia?

 • zigzaur

  Oceniono 14 razy 10

  Hm...
  Moskwa dostrzega słabość pisuaru. Jak tak dalej będzie, to może nawet odda wrak przed samymi wyborami? To oczywiście będzie pułapka.

 • m.godwin

  Oceniono 15 razy 9

  Pod koniec maja, żeby PiS trochę punktów przed wyborami podłapał. We wrześniu Putin ogłosi zakończenie śledztwa i odda wrak.

 • Oceniono 12 razy 8

  Co oni chcą tam po tylu latach badać?? Mało już państwowych czyli naszych pieniędzy poszło na te wycieczki!! Przecież Antek oznajmił że już tej całej podkomisji szukającej dziury w całym nie będzie

 • precz_z_komunia

  Oceniono 6 razy 6

  A nie prościej zwrócić ruskim wrak ich Leszka Rajmundowicza i cały PiS :-)
  Niech każdy swoje śmieci trzyma u siebie :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX