Wybory do Parlamentu Europejskiego. Ile zarabia europoseł? Wynagrodzenie parlamentarzystów w PE

Ile zarabia europoseł? Na jego wynagrodzenie składa się nie tylko podstawowa pensja, ale też diety na różne cele.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego 2019 wybierzemy po raz kolejny europosłów, którzy będą reprezentować Polskę w PE. Wraz z nominacją na parlamentarzystę pojawia się wątek ich wynagrodzenia.

Podstawowe, zasadnicze wynagrodzenie europosła, to 8757 euro przed opodatkowaniem, a po odliczeniu danin jest to dokładnie 6825 euro, czyli ponad 29 tys. zł. Do tego w większości państw UE europosłowie mają obowiązek odprowadzenia podatku w swoim kraju, tak więc może ona zmaleć.

Jest za to jeden wyjątek: posłowie, którzy zasiadali w PE przed rokiem 2009, mogą zdecydować, że przez cały okres pełnienia mandatu zachowają wcześniejszy krajowy system wynagrodzeń (zgodnie z którym otrzymywali takie samo wynagrodzenie jak posłowie krajowi).

Wynagrodzenie europosła. Ile zarabia europoseł? Diety

Do tego dochodzą europoselskie diety:

 • zwroty kosztów podróży poza kraj, z którego zostali wybrani (do 4454 euro rocznie)
 • zwrot kosztów podróży (maksymalnie w cenie wysokości biletu lotniczego w klasie biznes, pociągowego I klasy i 0,53 euro za km za podróż autem)
 • dzienna dieta 320 euro na zakwaterowanie (za każdy dzień pracy posła w Brukseli lub Strasburgu)
 • dodatkowa dieta 160 euro jeżeli posiedzenie odbywa się poza UE
 • dieta 4,5 tys. euro na pokrycie wydatków związanych z pełnieniem mandatu europosła
 • po zakończonej kadencji przysługuje im odprawa w wysokości miesięcznego wynagrodzenia (za każdy rok sprawowania urzędu)
Więcej o:
Komentarze (8)
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Ile zarabia europoseł? Wynagrodzenie parlamentarzystów w PE
Zaloguj się
 • van Koski

  Oceniono 3 razy 3

  Czyli nie tylko Betty na tym skorzysta również jej trzoda chlewna również, obierki z ziemniaków przeznaczone na melasę dla świń będą nieco grubsze a co za tym idzie chrumkające czworonogi będą dorodniejsze i przy tym portfel Betty grubszy, a schabowy dla prezesa taki jak Bóg przekazał czyli na pół talerza i gruby

 • peryskopowy liopleurodon

  Oceniono 4 razy 2

  Nawet po odliczeniu podatku taka penyjka za wciskanie guzików oraz powiedzenie parę razy w roku coś do mikrofonu godna uwagi, to już nie jest koryto z pomidorową i makaronem tak jak w kraju tylko już z tak zwaną wkładką i to dobrą wkładką mięsną ,nie dziwię się, że tak się między sobą żrą aby się do niego dorwać

 • siwywaldi

  Oceniono 1 raz 1

  Czyli z grubsza licząc, około 20 tys euro na miesiąc, minus jakiś tam niewielki podatek oraz wożenie dupy gratis samolotem w klasie biznes.
  Można więc nienawidzić ten "eurokołchoz" i głośno go krytykować? Jak widać nie tylko można, ale nawet wręcz TRZEBA.... :-(

 • Jan Winnicki

  Oceniono 3 razy 1

  Bardzo głębokie eurokoryto przyciąga dużo zawodowych koryciarzy. A durnym tzw. wyborcą wydaje się, że koryciarze będą reprezentować ich interesy.

 • demaskator5

  Oceniono 3 razy 1

  Tak czy inaczej jesteśmy kolonia .
  Uważajmy rodacy ,kiedy jarzmo
  przemocy spanie na nasze garby .

 • jokemaker

  0

  To daje jakieś 1.2 mln PLN rocznie -koszty. Czyli jakim cudem ktoś odłożył 7 mln? Czy Prokurator nie powinien zbadać sprawy?

 • rgfm

  0

  To szydło musi się ślinić i przebierać racicami, bo takiej kapuchy jeszcze nie miała

 • junkamm

  0

  świnie chamy złodzieje i ta cała unia europejska . wersal sobie zrobili . a co oni takiego robią by tyle brać pieniedzy za swoją leniwą prace tak jak w polskim parlamencie? zwykłe lenie i nic znaczący polski polityk . leń pogania lenia w europarlamencie . za co im tyle płacą? to zwykli ludzie niekiedy oderwani od pługa bez wykształcenia . robotnik w polsce nosi worki na plecach . cieżko d żwiga pracuje jak wszyscy w polsce oprócz polityków zarabijają marne 2000 zł miesiecznie i to dobrze że coć tyle dostaje . senior który całe życie pracował ma dzis emeryture głodową rencista nie leczy sie . panstwo produkuje kaleków i chorych ludzi . niepełnosprawny nie ma butów . bydło pityczne unijne nie zważa na to . robole mają cierpieć na ich wygody . a czemu ludzie w uni na to nie reagują nie buntują sie ? bo co boją sie polityków /? boją sie swojej mordy otworzyć? godzą sie na to?. polakowi w uni europejskiej najgorzej sie żyje jesli to można nazwać życiem . pozostają wielu rodzin polskich obierki po ziemiakach jeśc i zbierać suchy chleb . o lekach nie zapomną. do tego doprowadzili polscy posałowie i cieuroposłowie . i nic sie nie zmienia . dlatego wybory europarlamentarne polaków nie obchodzą . wielu zbuntowało sie temu wyzysiwaczonemu panstwu polskiego i uninego . dosc wyzysku ludzi w uni . unia jest bogata i stac na normalne życie jak i polskich ludzi . czemu ciągle wybieramy tych samych polityków . oni o tym wiedzą . ale dośc mówi polski naród . nie dla szydło nie dla tych padalców jak i z pisu jak i z platformy . oni juz byli i co? wybierając ich doprowadzimy jeszcze do wiekszego złodziejstwa unijnego wiekszych pensji polityków a sami bedziemy codziennie budzić sie w zreką w nocniku my robole seniorzy rencisci niepełnosprawni itd . tak dalej byc nie może .sami my polacy pchamy tych polityków wyzyskiwaczy złodzieji morderców do tej roboty . to my polacy jestesmy winni tego nieszczescia głodowego . sami sobie to stworzylismy zezwalająqc złodzijskim praktykom politykom . w du mamy wybory .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX