Europosłowie ujawnili swoje oszczędności. Na koniec kadencji PE Karski ma ponad 7 mln zł, a Hübner - 5 mln

Znamy oświadczenia majątkowe europosłów na koniec kadencji Parlamentu Europejskiego. Kilku z nich, jak np. prof. Karol Karski z PiS, zgromadziło naprawdę spore kwoty - ponad siedem milionów złotych. Bardzo dobrze wypada też Danuta Hübner z ponad pięcioma milionami złotych oszczędności.
Zobacz wideo

Na koniec tej kadencji w Parlamencie Europejskim europosłowie z Polski złożyli oświadczenia majątkowe. Opublikowano je na mniej niż miesiąc przed wyborami do PE. Kwoty, które udało się wielu z nich odłożyć, są zupełnie nieosiągalne zarówno dla parlamentarzystów z Sejmu i Senatu, jak i członków rządu.

Oświadczenia majątkowe europosłów. Prof. Karski z PiS z ponad 7 mln zł

Dobrym przykładem tego, jak gromadzić pokaźne fundusze, jest europoseł PiS prof. Karol Karski, który do PE trafił w 2014 roku (to jego pierwsza kadencja) i ma na koniec blisko 1,7 miliona złotych.

To jeszcze nie wszystko - w różnych walutach (dolarach, euro, frankach szwajcarskich i funtach) ma około 5,6 miliona złotych i ubezpieczenie na życie o wartości 135 tys. zł. Gdy Karski zostawał europosłem w 2014 roku, miał około 330 tys. zł oraz 6 tys. euro, 14,7 tys. dolarów, 10 tys. funtów i 13,5 tys. franków szwajcarskich. Razem daje to ponad 7,3 mln zł.

Prof. Karski ma jednak kilka źródeł dochodów. Poza pensją europosła pobiera wynagrodzenie (także z tytułu praw autorskich) z Uniwersytetu Warszawskiego, Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku czy też m.in. za wykonywanie recenzji. Pełne oświadczenie europosła można znaleźć w sieci: Oświadczenie majątkowe prof. Karola Karskiego na koniec kadencji.

Poza tym Karski, o którym ostatnio zrobiło się głośno za sprawą jego "rycerskiego" spotu na wybory do Parlamentu Europejskiego, ma dom (wart około 70 tys. zł), mieszkania (warte ok. 200 tys. zł, 400 tys. zł, 210 tys. zł i 800 tys. zł), a także działkę na cmentarzu wartą około 20 tys. zł.

Eurodeputowany z PiS, Karol Karski  Eurodeputowany z PiS, Karol Karski  AGNIESZKA SADOWSKA

Oświadczenia majątkowe europosłów na koniec kadencji. Gierek, Hübner, Szejnfeld

Inaczej wygląda przypadek europosła SLD Adama Gierka, który na koniec kadencji wpisał w oświadczenie majątkowe, że ma na koncie około 1,2 mln zł i 100 tys. euro. Gdy zostawał europosłem, miał 800 tys. zł i 100 tys. euro oszczędności, nie zwiększył natomiast swojego posiadania w zakresie nieruchomości.

Swoje oszczędności powiększył za to Adam Szejnfeld z Platformy Obywatelskiej. Gdy zaczynał pierwszą kadencję w PE w 2014 roku, miał 266 tys. zł i po kilkaset euro i dolarów na koncie. Po pięciu latach na europoselskiej diecie jego konto wygląda o wiele bardziej okazale: 184 tys. zł i 627 tys. zł (w walutach obcych).

Danuta Hübner z Platformy Obywatelskiej europarlamentarzystką jest już drugą kadencję, a w krajowej polityce pełniła m.in. funkcję ministra, a w UE - komisarza. Na koniec tej kadencji PE w swoim oświadczeniu majątkowym wpisała pół miliona złotych, 1,2 mln euro, cztery tysiące dolarów i ponad 13 tys. franków szwajcarskich. Jednocześnie Hübner ma pożyczkę w wysokości 300 tys. zł.

Eurodeputowany z PiS, Karol Karski  fot. Łukasz Głowala / Agencja Wyborcza.pl

Czarnecki - ponad milion oszczędności. Majątki Lewandowskiego, Fotygi i Kalinowskiego

Zarobki europosła na pewno poprawiły za to sytuację Anny Fotygi z PiS. Gdy w 2014 roku po raz pierwszy składała oświadczenie, jej konto ziało pustkami. Teraz, na koniec kadencji, wpisała już: ponad 75 tys. euro oszczędności, do tego papiery wartościowe na ponad 56 tys. zł i około 1350 zł na koncie męża w SKOK-u Stefczyka.

Janusz Lewandowski z PO, od trzech kadencji w PE, także skrupulatnie powiększał swoje "zaskórniaki". Na koniec tej kadencji do oświadczenia majątkowego wpisał 326 tys. zł w gotówce, 156 tys. zł z konta wspólnego z małżonką, a także ponad 1,25 mln zł z lokaty małżonki w funduszu inwestycyjnym.

Do tego dochodzi jeszcze 240 tys. euro, blisko 3 tys. dolarów i lokata inwestycyjna na 33 tys. dolarów. Lewandowski wpisał też mieszkanie warte milion złotych i działkę (niezagospodarowaną) za 25 tys. zł. Działka liczy 4,8 hektara.

Eurodeputowany z PiS, Karol Karski  DAWID ZUCHOWICZ

Także trzykrotny członek PE, Ryszard Czarnecki z PiS, przez ponad trzy lata nawet wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, wykazał, że ma ponad 980 tys. zł oszczędności, a do tego jeszcze 16,8 tys. euro. Poza tym ma dwa mieszkania warte 800 i 2,6 mln zł, a także jedno lokum wycenione na 210 tys. euro.

Jarosław Kalinowski z PSL, europoseł od 2009 roku, poza oszczędnościami w złotych (280 tys.) i euro (26 tys.), jak na Ludowca przystało, ma też sporo nieruchomości, ale przede wszystkim gospodarstwo rolne. Poza domem wartym 400 tys. zł wpisał też mieszkanie (400 tys. zł) i gospodarstwo rolne wycenione na 1,26 mln zł (liczy ponad 18 hektarów).

Więcej o: