Donald Tusk do dziennikarzy o wystąpieniu Jażdżewskiego: Niektórych słów na pewno bym nie użył

Donald Tusk w Poznaniu zaapelował do dziennikarzy, by bronili wolności słowa. - Kłamstwo, które jest dzisiaj wszechobecne w debacie publicznej, manipulacja, to wszystko może zrujnować polską demokrację - mówił, dodając, że na ten moment nie ma "miejsca na żarty". Stwierdził też, że niektórych słów, które padły w wystąpieniu Leszka Jażdżewskiego, po prostu by nie użył.
Zobacz wideo

Po swoich wtorkowym wystąpieniu na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk spotkał się jeszcze z dziennikarzami. Podczas rozmów z przedstawicielami mediów podsumował krótko swoje przemówienie z okazji stulecia Uniwersytetu Poznańskiego.

Jak podkreślał były premier, nie ma prawdziwego uniwersytetu "bez wolności badań, swobody wypowiedzi" i dlatego tyle mówił na ten temat we wtorek. Donald Tusk dodał, że odniósł wrażenie, że jego słuchacze zrozumieli jego intencje i przesłanie.

Donald Tusk do dziennikarzy: Wszechobecne kłamstwo w debacie, tu nie ma miejsca na żarty

Później przewodniczący RE zwrócił się bezpośrednio do dziennikarzy i ludzi związanych z mediami:

Mam gorący apel. W waszym, najbardziej istotnym interesie, jest bronić wolności słowa, wolności przekonań i swobody wypowiadania poglądów, nawet, jeśli się z nimi nie zgadzacie.
Kłamstwo, które jest dzisiaj wszechobecne w debacie publicznej, manipulacja, to wszystko może zrujnować polską demokrację, uwierzcie mi państwo, tu już nie ma miejsca ani czasu na żarty.

Tusk o wystąpieniu Jażdżewskiego: Niektórych słów na pewno bym nie użył

Potem Donald Tusk dodał też, że nie uderzyło go tak bardzo to, co padło przed jego wystąpieniem na Uniwersytecie Warszawskim 3 maja (chodzi o wystąpienie Leszka Jażdżewskiego).

Z niektórymi tezami się zgadzam, z niektórymi się nie zgadzam, niektórych słów na pewno bym nie użył.
Ale o wiele ważniejsze dla przyszłości Polski jest to, czy będziemy zamykali ludziom usta, czy wsadzali do aresztu kogoś, kto ma odmienną wizję artystyczną. Te sprawy nabrały dzisiaj rangi rzeczywiście wyjątkowej, także w Polsce.

Następnie były premier jeszcze raz zaapelował do mediów, by te skupiły się na "fundamentach posłania i wizji". - Na ile możecie w sposób swobodny, zgodny z własnym przekonaniem, realizować także swoją misję, a na ile pracujecie na rzecz czasami zorganizowanego i nachalnego kłamstwa - skwitował Donald Tusk

Zobacz wideo
Więcej o: