Gowin: Nie łamiemy konstytucji, aczkolwiek pewne nasze działania budzą wątpliwości

Wicepremier Jarosław Gowin w "Rozmowie Piaseckiego" dla TVN24 odniósł się do ostatniego wystąpienia Donalda Tuska oraz o kwestii związanej z przestrzeganiem konstytucji w Polsce. Minister odniósł się m.in. do najnowszego projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

Konrad Piasecki w telewizji TVN24 zapytał wicepremiera, czy trudno jest zmieniać konstytucję z politykami, którzy mają problem z jej przestrzeganiem. Minister Jarosław Gowin przyznał, że nie zgadza się z opinią, że obecny rząd łamie konstytucję, ale "pewne nasze działania budzą wątpliwości konstytucyjne" - jak większość z przeprowadzanych w państwie zmian. Opierając się chociażby na reformie sądownictwa Jarosław Gowin podkreślił, że także nowelizacja poprzedniego rządu koalicji PO-PSL została skrytykowana przez Trybunał Konstytucyjny.

Wicepremier Gowin - "Nie zgadzam się z tezą, że łamiemy konstytucję, aczkolwiek pewne nasze działania budzą wątpliwości konstytucyjne"

Jednocześnie przyznał, że pierwsza nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym przygotowana przez Prawo i Sprawiedliwość nie była rozwiązaniem, z którym się zgadzał: "Nigdy nie twierdziłem, że to rozwiązanie było sprzeczne z konstytucją. Aczkolwiek nie było to rozwiązanie, które mi się podobało i cieszyłem się wtedy, kiedy prezydent Duda zawetował to rozwiązanie. Nawet nie jest tajemnicą, że rozmawiałem z nim na ten temat".

Dodatkowo wicepremier odniósł się do ostatniego projektu nowelizacji o Sądzie Najwyższym, który zakładał sprzeczny z art. 183 ust. 3 Konstytucji wybór pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Według nowelizacji prezydent mógłby wybrać pierwszego prezesa SN bez wcześniejszego udziału zgromadzenia sędziów. Kolejnym spornym punktem w nowym projekcie było rozszerzenie uprawnień Izby Dyscyplinarnej, która miałaby zajmować się uchylaniem sędziowskich immunitetów. Wicepremier Gowin następująco podsumował ostatni poselski projekt ustawy: "Biorę odpowiedzialność i współodpowiedzialność za projekty rządowe. Ten projekt w ogóle nie był przedstawiany rządowi, szedł jakąś ścieżką poselską, Prawo i Sprawiedliwość wycofało się z tego projektu, poddało go istotnej korekcie usuwającej te wątpliwości konstytucyjne. Na pewno w jednej sprawie przyznam rację. Osiem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym czy nawet siedem, sześć - to zdecydowanie za dużo".

Jarosław Gowin na temat wystąpienia Donalda Tuska - "ma pewien zamysł"

Wicepremier wypowiedział się także na temat przemówienia Donalda Tuska, który został wygłoszony 3 maja na Uniwersytecie Warszawskim. Według polityka przemowa przewodniczącego Parlamentu Europejskiego nie oddawała w pełni zdolności retorycznych Tuska, który przygotowuje się na powrót do polskiej polityki - "Jestem przekonany i od dawna to powtarzam, że Donald Tusk wystartuje w wyborach prezydenckich w 2020 roku". Według Gowina Donald Tusk "ma zamysł" wystawić swoją listę do Senatu, o ile Koalicja Europejska dobrze wypadnie w majowych wyborach do parlamentu Europejskiego: "To on będzie tym, kto namaści premiera, a potem będzie tym premierem sterował z tylnego siedzenia".

****

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (138)
Gowin: Nie łamiemy konstytucji, aczkolwiek pewne nasze działania budzą wątpliwości
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 59 razy 55

  Czy tylko ja uważam Gowina za paskudną i oślizgłą kreaturę ? Nie wiem czy takiej opinii o sobie oczekiwał. Ale teraz mu to chyba zwisa. Czegóż to człowiek nie zrobi dla sławy i pieniędzy ...

 • krynolinka

  Oceniono 52 razy 42

  Przystawka robi sobie alibi, na wypadek wyautowanie pisiorów? Ależ to wygimnastykowana łajza.

 • justas32

  Oceniono 41 razy 37

  To jakby Goering zauważył że pewne działania Rzeszy budzą wątpliwości - ale to jeszcze nie powód żeby z nich zrezygnować, albo przynajmniej z udziału w nich. W końcu kasa to kasa ...

 • lodzermensz1

  Oceniono 34 razy 32

  Panie Gowin, mam nadzieję (choć słabą), że za swój oportunizm bekniesz, podobnie jak wszyscy ci, którzy do obecnych gwałtów na ustawie zasadniczej dopuścili. Dobrze pan wie, że Konstytucja została wielokrotnie złamana. Na początek sławetną uchwałą sejmową, która "odwołała" uchwałę sejmu poprzedniej kadencji, o powołaniu nowych sędziów TK. A później szło już z górki. Pańskie dylematy, opinie, niezadowolenia czy wątpliwości, nie zmyją z pana hańby, jaką się pan okrył.
  Shame! Shame! Shame!

 • Szymon Głowacki

  Oceniono 31 razy 27

  Nie. Wasze działania nie budzą ŻADNYCH wątpliwości. Jesteście po prostu przestępcami, i tyle.

 • falbor

  Oceniono 26 razy 24

  Co z tego, że kradnę, no przecież co niedziela chodzę do spowiedzi?!

 • vitruvius

  Oceniono 24 razy 20

  Panie Gowin, ludzie umieją czytać ze zrozumieniem i PAN KONSTYTUCJĘ ŁAMIE. Jeżeli Pan liczy na to, że ludzie rozumni dadzą wiarę Wolfgangowej, to ma Pan nas za idiotów. Ale w PiS to normalne i Pan już taki jest. Dla niedorosłego i niedorośniętego "wodza" to Pan jest takie SD (Stronnictwo Demokratyczne, przybudówka PZPR, dziś PIS),

 • maxthebrindle

  Oceniono 17 razy 17

  Jakoś tak w sezonie wyborczym przybywa nam w obozie rządzącym wybitnych obrońców konstytucji...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX