Mariusz Błaszczak: Gdyby podpisano umowę na zakup caracali, zamknięto by dwa polskie zakłady

Szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał dwie umowy na zakup śmigłowców dla polskiej armii. Cztery maszyny AW101 mają kosztować łącznie 1,5 mld zł. Na antenie Radia ZET minister tłumaczył, dlaczego jest to dobra inwestycja.
Zobacz wideo

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak był gościem programu "Gość Radia ZET", gdzie odpowiadał na pytania dotyczące zakupu śmigłowców dla polskiej armii. Szef MON starał się wykazać, że cena śmigłowców AW101 jest porównywalna do ceny caracali, o których zakupie myślał rząd PO-PSL.

Mariusz Błaszczak: Cena śmigłowców AW101 jest zbliżona do ceny caracali

- 4 lata temu PiS zarzucało poprzednikom, czyli PO głównie, że chce kupować caracale, że to najdroższe śmigłowce świata, a teraz MON podjęło decyzję, że będziecie kupować włoskie śmigłowce AW101 za półtora raza wyższą cenę za jeden egzemplarz - powiedziała prowadząca program Beata Lubecka,

Dodała, że rząd Donalda Tuska planował zakup 50 śmigłowców Caracal za ponad 13 mld zł (średnio ok. 260 mln zł za sztukę), natomiast zarządzane dziś przez Mariusza Błaszczaka Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowę na zakup czterech śmigłowców AW101 za ponad 400 mln zł za sztukę.

Szef MON odpowiedział, że to nieprawda, tłumacząc, że podpisał umowę na zakup czterech śmigłowców Black Hawk dla wojsk specjalnych i czterech śmigłowców AW101 dla marynarki wojennej.

- Jeżeliby pani redaktor połączyła te dwie kwoty i podzieliła na osiem, to cena wyjdzie podobna do ceny jednostkowej caracala - tłumaczył Mariusz Błaszczak.

Na uwagę o tym, że za cztery śmigłowce AW101 rząd Prawa i Sprawiedliwości zapłaci 1,5 mld zł brutto, Mariusz Błaszczak powiedział, że to prawda i powtórzył, że do tej ceny należy dodać 680 mln zł za cztery black hawki, a następnie podzielić koszty przez osiem, a wówczas cena śmigłowców, które kupił rząd PiS, okaże się podobna do ceny caracali, które chciał kupić rząd Donalda Tuska.

- Caracale to śmigłowce, których miano kupić rzeczywiście 50, ale to śmigłowce o różnym przeznaczeniu, różnym wyposażeniu, a więc różnej cenie także. Śmigłowiec transportowy jest dużo tańszy od śmigłowca, który jest przeznaczony do zwalczania okrętów podwodnych. A więc jeżeli te 13 mld dzielimy na 50, to rzeczywiście cena jednostkowa nam wychodzi dwieście kilkadziesiąt milionów złotych - mówił Błaszczak.

Szef MON: Dzięki zakupowi Black Hawków i AW101 nie zostaną zamknięte dwa polskie zakłady

Gospodarz programu zapytała szefa MON, czy jego zdaniem zakup ośmiu śmigłowców w ciągu czterech lat rządów PiS-u jest sukcesem. Mariusz Błaszczak odpowiedział, że stanął na czele Ministerstwa Obrony Narodowej dopiero w styczniu ubiegłego roku.Szef MON zaznaczył także, że najważniejsze w podpisaniu umów zakupu śmigłowców jest to, że zostały one podpisane z firmami, które produkują tego rodzaju maszyny w Polsce. Chodzi o  Polskie Zakłady Lotnicze Mielec, w którym produkuje się Black Hawki oraz Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik”, który produkuje AW101.  Błaszczak ocenił, że gdyby Polska kupiła francuskie caracale, oba wspomniane zakłady zostałyby zamknięte, ponieważ "montownia, którą proponowali Francuzi, weszłaby na rynek w Polsce i spowodowałaby zamknięcie Mielca i Świdnika". 

Zakup śmigłowców AW101. Maszyny będą nieuzbrojone?

Przypomnijmy, że umowę na zakup czterech śmigłowców AW101 podpisano w kwietniu. Około 20 proc. każdej z zamówionych maszyn ma powstawać w PZL-Świdnik. Za cztery śmigłowce rząd ma zapłacić 1,63 mld zł. Są to najdroższe zakupione przez MON śmigłowce w historii. Eksperci uważają, że taka cena może wskazywać na to, że zakupione maszyny nie będą miały pełnego wyposażenia.

- Na konferencji w Świdniku mówiono o kompletnym wyposażenie medycznym. Może to oznaczać, że śmigłowce dotrą do nas nieuzbrojone i nie będzie można w warunkach bojowych ratować ludzi. Nie wspominając już o niszczeniu okrętów podwodnych i za 3 lata usłyszymy, że trzeba to dokupić - w rozmowie z money.pl mówił Bartosz Głowacki, ekspert ds. lotnictwa wojskowego magazynu "Raport WTO" i "Skrzydlatej Polski".

* * *

Dzięki działalności Greenpeace możesz wspierać rozwój ekologicznego rolnictwa. Wpłać datek >>

embed
Więcej o: