Episkopat zabrał głos w sprawie przemówienia Leszka Jażdżewskiego. "Przejaw nienawiści"

- Wczorajszą wypowiedź pana redaktora Leszka Jażdżewskiego odbieramy jako przejaw nienawiści i piętnowania ludzi wierzących - napisał rzecznik episkopatu, ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Zobacz wideo

Episkopat w oświadczeniu odniósł się do przemówienia redaktora "Liberté" Leszka Jażdżewskiego. Jażdżewski przemawiał przed Donaldem Tuskiem na Uniwersytecie Warszawskim. - Kościół katolicki w Polsce, obciążony niewyjaśnionymi skandalami pedofilskimi, opętany walką o pieniądze i o wpływy stracił moralny mandat do tego, aby sprawować funkcję sumienia narodu - mówił m.in. redaktor Leszek Jażdżewski. - Gdyby dzisiaj Chrystus był ponownie ukrzyżowany, to prawdopodobnie przez tych, którzy używają krzyża jako pałki do tego, aby zaganiać pokorne owieczki do zagrody - dodał. Wspomniał też o "czarnoksiężnikach", który "układają agendę tematów dnia" i "zapasach ze świnią w błocie", których nie warto podejmować (fragment przemówienia zobaczycie w nagraniu poniżej, zaś całość można zobaczyć na Facebooku "Liberté" ok. 31 minuty). 

Episkopat komentuje przemówienie Leszka Jażdżewskiego

Słowa Jażdżewskiego odbiły się szerokim echem i były krytykowane na prawicy. W wydanym w sobotę oświadczeniu episkopat "ze smutkiem zauważa", że takie słowa padły na polskim uniwersytecie. - Pan Jezus uczy w Ewangelii miłości bliźniego. Nie jest to łatwe, ale Polacy dobrze rozumieją sens śpiewanych przez lata słów: "chroń mnie, Panie, od pogardy, przed nienawiścią strzeż mnie, Boże" - napisał ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik episkopatu uważa przemowę Jażdżewskiego za przejaw "nienawiści" i "piętnowania wierzących".

- Wczorajsze wystąpienie przedstawiciela "Liberté" na UW oceniam bardzo krytycznie - napisał z kolei na Twitterze rektor UW Marcin Pałys. Wcześniej był krytykowany za to, że w czasie przemowy Jażdżewskiego nie zareagował.

***

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (682)
Episkopat zabrał głos w sprawie przemówienia Leszka Jażdżewskiego. "Przejaw nienawiści"
Zaloguj się
 • rozterka47

  Oceniono 256 razy 238

  Ale on nie piętnował ludzi wierzących tylko materializm , rozpasanie i rozpolitykowanie duchownych .

 • maciejwscieklica

  Oceniono 194 razy 172

  uderz w ...
  i natychmiast klecha da głos
  o własnych grzechach sie nie zająknąwszy

 • mirek11768

  Oceniono 172 razy 156

  ale zestawienie Pana Tuska w jednym spocie z Hitlerem i Stalinem to już jest cacy?, to ,,pluralizm w ku...zji ?.

 • falbor

  Oceniono 157 razy 143

  Jażdżewski piętnował wczoraj patologie, które drążą Kościół oraz sprzeniewieżenie przez hierarchów nauce Chrystusa, a nie wiernych! A Episkopat to doskonale rozumie, tylko struga przed "ciemnym ludem" uciśnioną niewinność!!

 • polakadam

  Oceniono 120 razy 110

  "Kościół katolicki w Polsce, obciążony niewyjaśnionymi skandalami pedofilskimi, opętany walką o pieniądze i o wpływy stracił moralny mandat do tego, aby sprawować funkcję sumienia narodu".
  Ja w tej wypowiedzi nie widzę ataku na ludzi wierzących. Niech kościół nie zasłania się wierzącymi tylko przyjmie odpowiedzialność za własne grzechy.
  Nie chce przyjąć? Więc rzeczywiscie stracił mandat moralny.

 • niebozaoknem

  Oceniono 113 razy 105

  O, a jak w takim razie zakwalifikować tyrady rozmaitych Jędraszewskich i Zawitkowskich? Jakaś propozycja? Jak chłopaki w fikuśnych kieckach plują jadem, to panu z epidiaskopu nie przeszkadza?

 • 099max

  Oceniono 95 razy 89

  To miało boleć i zabolało polski kk, usłyszeli szczerą prawdę i się zbulwersowali!! No proszę polski kk z płaczem to do d...py konusa z Żoliborza proszę.
  Kazania waszych abpe z okazji ostatnich świąt to wręcz miód na uszy pełne miłości bliźniego. Zakłamane szuje w sukienkach z koronkami. Precz z polskim kk

 • dominik.olsztyn

  Oceniono 85 razy 79

  Kosciol w 1989 postawil sie w roli gwaranta narodowego porozumienia. 3 lata temu odrzucil III RP i ustawil sie po atronie zamordystow. Nie mamy obowiazku go sluchac.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX