Kosiniak-Kamysz: w Kościele chcemy słyszeć o panu Bogu, a nie o tym, na kogo mamy głosować

- Nie zgadzamy się na politykę w Kościele. Ale też na tych, którzy mówią i obrażają w jakikolwiek sposób całą wspólnotę Kościoła - mówił podczas konwencji w Białymstoku Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef ludowców odniósł się do zarzutów, że nie protestował przeciwko antyklerykalnemu wystąpieniu Leszka Jażdżewskiego, które poprzedziło wykład Donalda Tuska.
Zobacz wideo

- Ten kto szuka transcendencji i absolutu w Kościele, będzie zawiedziony, ten kto szuka moralności w Kościele, nie znajdzie jej. Ten kto szuka strawy duchowej w Kościele, wyjdzie głodny. Polski Kościół zaparł się Ewangelii, zaparł się Chrystusa i gdyby dzisiaj Chrystus był ponownie ukrzyżowany, to prawdopodobnie przez tych, którzy używają krzyża jako pałki do tego, aby zaganiać pokorne owieczki do zagrody - mówił w piątek redaktor naczelny czasopisma "Liberté" Leszek Jażdżewski w emocjonalnym wystąpieniu poprzedzającym głośny wykład Donalda Tuska.

Komentatorzy: "Katohipokryzja" Koalicji Europejskiej 

Na sali obecny był m.in. Władysław Kosiniak-Kamysz. Chociaż był jedynie członkiem liczącej kilkaset osób widowni to głownie na niego spadła ogromna fala krytyki ze strony m.in. prawicowych publicystów.

- Antyklerykalne wystąpienie Jażdżewskiego odsłoniło katohipokryzję części Koalicji Europejskiej. Wypełniona sala szalała ze szczęścia. Przedstawiciele PSL nie reagowali. Cóż, można śpiewać wyborcom Rotę i pozwalać na publiczne opluwanie Kościoła. Byle do władzy! - napisała na Twitterze Marzena Nykiel, redaktor naczelna portal wPolityce.pl.

- Czy kierownictwo PSL ustosunkuje się do wczorajszego antyklerykalnego wybryku na Uniwersytecie Warszawskim czy może nie przeszkadzają wam takie ataki na Kościół ze strony waszych sojuszników i to w dniu święta narodowego i kościelnego? Czy w obecnym PSL bierze górę ZSL? - dopytywał inny internauta.

Sprawę skomentował również ks. Isakowicz-Zalewski.

- Na której fotografii, czy tej z katedry gdańskiej z 2015 r. czy tej z wczorajszego wiecu na Uniwersytecie Warszawskimi, Donald Tusk pokazuje swoją prawdziwą twarz? To też pytanie o twarz Władysława Kosiniaka-Kamysza, szefa PSL, który jeszcze 3 dni temu cytował słowa papieża Jana Pawła II? - pyta na Twitterze duchowny.

Kosiniak Kamysz: Hierarchia popełnia swoje błędy

Szef ludowców sprawę relacji między polityką a Kościołem skomentował podczas przemówienia na konwencji Koalicji Europejskiej w Białymstoku. 

- Nie zgadzamy się na politykę w Kościele, bo chcemy tam słyszeć o panu Bogu, a nie o tym, na kogo mamy głosować - zadeklarował na konwencji KE w Białymstoku Kosiniak-Kamysz, po czym dodał: - Ale też nie możemy się zgodzić na tych, którzy mówią i obrażają w jakikolwiek sposób całą wspólnotę Kościoła. Hierarchia popełnia swoje błędy, proboszczowie angażując się w politykę źle robią - stwierdził polityk.

- Kościół to coś więcej niż hierarchia i proboszczowie. To wspólnota wszystkich i nie ma naszej zgody, naszego przyzwolenia na obrażanie i na wykorzystywanie tej wspólnoty i odbieranie jej prawa do mówienia o sprawach najważniejszych, również światopoglądu. Będziemy tego bronić niezależnie jakich wykładów i z kim tych wykładów na sali słuchamy - oświadczył Kosiniak-Kamysz.

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: