Błaszczak komentuje wystąpienie Tuska: Maska opadła po raz kolejny

- Przywykamy do tego, że Donald Tusk łamie reguły, gdyż jako przewodniczący instytucji europejskiej nie powinien angażować się w bieżącą politykę - stwierdził Mariusz Błaszczak. Minister obrony narodowej w "Wydarzeniach i Opiniach" Polsat News krytykował piątkowy wykład Donalda Tuska na Uniwersytecie Warszawskim.
Zobacz wideo

- To był wiec Koalicji Europejskiej, a więc wiec koalicji polityków, którzy dziś są w opozycji, którzy uczestniczą w kampanii wyborczej - stwierdził Błaszczak w odniesieniu do zorganizowanego z okazji święta Konstytucji 3 Maja wykładu Donalda Tuska pt. "Nadzieja i odpowiedzialność. O konstytucji, Europie i wolnych wyborach". Minister krytykował piątkowe "spotkanie polityczne" z kilku powodów.

Błaszczak: szef Rady Europejskiej nie jest apolityczny

- Ja tylko wskazuję na to, że maska opadła. Po raz kolejny - powiedział szef resortu obrony. - Po raz kolejny wszyscy wiedzą, z kim mają do czynienia - przekonywał.

Zdaniem ministra obrony "Donald Tusk nie skorzystał z szansy, żeby pełnić swoją funkcję w UE w sposób bezstronny". - Jest stronniczy, jest zaangażowany w kampanię wyborczą. Jego poprzednicy tak się nie zachowywali - argumentował Błaszczak. 

Prowadzący program Bogdan Rymanowski poprosił Błaszczaka o odniesienie się do wypowiedzi Tuska, który stwierdził, że "nie może być tak, że władza raz do roku obchodzi święto konstytucji, a na co dzień konstytucję obchodzi".   

- Właśnie. Znowu mamy wątek kampanijny - odpowiedział minister. - Dlatego, że o zgodności ustaw z konstytucją decyduje Trybunał Konstytucyjny. A takie hasła mają charakter propagandy politycznej, którą uprawia Grzegorz Schetyna, uprawiają inni politycy, obecni zresztą na Uniwersytecie Warszawskim - dodał.  

"Tusk kpił w sposób niedyplomatyczny"

W rozmowie z Bogdanem Rymanowskim Błaszczak skarżył się, że podczas wykład Tusk "kpił z hasła Prawa i Sprawiedliwości" (hasło to brzmi: "Polska sercem Europy"). 

- Bardzo przestrzegałbym przed takimi pozornie atrakcyjnymi i anatomicznymi porównaniami. OK, Szwecja jeszcze może się ucieszyć, bo jak patrzę na mapę, to będzie głową, ale sojusznik - Wiktor Orban - może się poczuć nieco skrępowany - zażartował w trakcie przemówienia Tusk.

Według Błaszczaka Tusk "kpił w sposób niedyplomatyczny, kiedy mówił o miejscu, w jakim znajdują się Węgry rządzone przez premiera Viktora Orbana".

- To nie przystoi - przekonywał minister. - To nie przystoi szefowi instytucji europejskiej, który na co dzień organizuje prace szefów rządów - dodał.

Błaszak: Tusk chce zamykać polskie kopalnie

Szef resortu obrony odniósł się również do słów Tuska dotyczących sprowadzania węgla z Rosji. "Dzisiaj tak sobie uświadomiłem, że to jest niezwykle dziwna forma patriotyzmu: sprowadzać rosyjski węgiel z Donbasu, finansować imperialne pomysły prezydenta Putina, które zagrażają naszemu bezpośredniemu sąsiadowi i przyjacielowi - Ukrainie - i dawać mu 3,5 mld zł rocznie za ten węgiel z okupowanej części Ukrainy, i truć tym rosyjskim węglem polskie dzieci" - mówił Tusk po wykładzie do osób zgromadzonych na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego.

Błaszczak stwierdził, że Tusk "tak jak Biedroń, chce zamykać polskie kopalnie".

- Polskie kopalnie rozwijają się dobrze, pracują w pełni - podkreślił szef MON i dodał, że import rosyjskiego węglu to "po prostu kwestia rynku".

- A jeżeli chodzi o postawę wobec Rosji, to - przypomnę - chociażby z moich działań, z mojej odpowiedzialności: kupujemy sprzęt, kupujemy nowoczesny sprzęt, zastępujemy postsowiecki sprzęt. Kiedy Donald Tusk był premierem, w Wojsku Polskim funkcjonowały samoloty rosyjskie, przedłużano resursy tych samolotów - myślę tu o MIG-ach 29, potem skończyło się to katastrofą. Dopiera zmiana rządu sprawiła, że podjęliśmy decyzję o ich zastąpieniu - dodał minister obrony narodowej.

Wykład Tuska

Przemowa Donalda Tuska zatytułowana "Nadzieja i odpowiedzialność. O Konstytucji, Europie i wolnych wyborach" miała związek z 228. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja, 15-leciem członkostwa Polski w Unii Europejskiej oraz 30. rocznicą wyborów z 1989 r. Organizatorami wydarzenia były Fundacja Liberté! oraz Katedra im. Tadeusza Mazowieckiego UW.

Wśród uczestników spotkania znaleźli się m.in. senator PO Bogdan Klich, były prezes TK prof. Andrzej Rzepliński, były premier Jan Krzysztof Bielecki, gen. Marek Dukaczewski, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Sopotu Jacek Karnowski, przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, była minister nauki Lena Kolarska-Bobińska, były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik, satyryk Krzysztof Materna, ks. Kazimierz Sowa.

Działajmy razem na rzecz ochrony klimatu. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (585)
Błaszczak o wystąpieniu Tuska: Maska opadła po raz kolejny
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 169 razy 149

  Kopara to wam opadła towarzyszu Błaszczak. Kiedy zakaz importu węgla z Rosji? To wasz postulat Błaszczak i to zaledwie sprzed kilku lat.

 • tomtg123

  Oceniono 155 razy 139

  Tusk jest na poziomie, do którego Kaczyński nigdy nie dorośnie, choćby nawet na 10 drabinek wlazł.

 • batura3

  Oceniono 130 razy 118

  Hahahahahhahaha, ależ ONI są żałośni. Widać, że się boją - bezcenne:)))

 • tinorossi

  Oceniono 122 razy 108

  Panie Blaszczak , cokolwiek by Tusk powiedział , byłoby dla was zle . Macie alergie na tego człowieka . To już jest smieszne . Nie przestrzegacie konstytucji , TK stal się atrapa , kupujecie wyborców za pieniądze podatnikow , poniewieracie autorytetami , często już niezyjacymi . Jak wam nie wstyd ?

 • antymoher64

  Oceniono 105 razy 95

  Oj boli was zad panie Płaszczak. Ani raz nie padło słowo "PIS". Donald po prostu publicznie nie przeklina.

 • falbor

  Oceniono 93 razy 83

  Co tam Mariusz, wszyscy z zapartym tchem czekamy na komentarz Miss obory!

 • braksensu2017

  Oceniono 88 razy 78

  Mam taką teorię, że gdyby Tusk stał na mównicy i przez pięć minut nic nie mówił, to też oskarżano by Go o mowę nienawiści i partyjniactwo. Czytam te komentarze PISowskich aparatczyków i mam wrażenie, że oni te wypowiedzi mieli ułożone wcześniej, zanim usłyszeli choćby słowo z wystąpienia Przewodniczącego. Żałosne.

 • sector23

  Oceniono 77 razy 69

  Obecność Tuska, a szczególnie jego wypowiedzi rujnują cały ten "domek z kart" budowany z mozołem, przez tę PiSowska chałastrę, ludzi zakopleksionych, miernych intelektualnie, nieudacznych i niedorobionych. Oni, czego przykładem są: Błaszczak, Kaczyński, Szydło, Kempa, Kuchciński itd.... to ludzie z nikąd, zakompleksieni, nikczemnego intelektu ale z przeogromną potrzebą uświadomienie sobie icałemu światu własnej wartości. A ponieważ nie potrafia budować niczego sensownego, to w swoim działania posługujasie destrukcja, nienawiścia i tworzeniem podziałów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX