Donald Tusk w oczach "Wiadomości" TVP. Burza o zdjęcia z Hitlerem i Stalinem

- Donald Tusk przyjechał do Warszawy jako polityczny recenzent, by uderzyć w rząd - ogłosił reporter "Wiadomości" TVP. Telewizja Polska jest krytykowana za użycie w głównym wydaniu programu historycznych zdjęć z Hitlerem i Stalinem. Tego z Hitlerem jednak nie zobaczymy już w materiale o szefie Rady Europejskiej, umieszczonym na internetowej stronie "Wiadomości".
Zobacz wideo

Donald Tusk pojawia się w Polsce w nieprzypadkowych momentach, wykład Tuska na UW miał przyćmić uroczystości państwowe, ale to się nie udało - wynika z materiału "Wiadomości" TVP

"Wiadomości" TVP: Donald Tusk nie pomaga

"Wiadomości" TVP nie przemilczały wykładu Donalda Tuska na Uniwersytecie Warszawskim, ale większość materiału poświęcono udowodnieniu, że jego przemówienie było polityczne (pojawił się, by uderzyć w PiS) i zarzutom wobec tego polityka. Wytknięto mu, że "zamknął ponad 1000 szkół", zamroził pensje nauczycieli, nie ratował polskich stoczni, a w drodze do fotela szefa Rady Europejskiej wspierała go Angela Merkel (przywołano opinię z "Der Spiegel", że "jest łatwy w hodowli dla Merkel").

"Wiadomości" TVP przypomniały także Tuskowi, że otrzymał w 2012 roku nagrodę im. Walthera Rathenaua. - Jej patron był zwolennikiem tezy o polskim państwie jako sezonowym, a także architektem sowiecko-niemieckiego układu z Rapallo, który stał się pierwowzorem paktu Ribbentrop-Mołotow. Historyczne konotacje z tamtej epoki pobrzmiewają w wypowiedziach Tuska regularnie - stwierdził reporter. W tym kontekście TVP zacytowała wypowiedź Tuska po meczu: "W wolnym mieście Gdańsku, gdzie korona w herbie jest, mamy swą drużynę, która zwie się BKS".

W ustach jednego z komentatorów pojawiła się teza, że Donald Tusk robi wszystko nie dla dobra Polski, lecz dla własnej kariery.

Reporter TVP przypomniał też sondaż "Rzeczpospolitej", z którego wynika, że powrotu Donalda Tuska do polityki krajowej chce jedynie 34 proc. badanych

Oburzenie po materiale TVP o Donaldzie Tusku

Oburzenie po programie wywołały zdjęcia. - Materiał o Tusku "Wiadomości" zilustrowały zdjęciem Hitlera. Naprawdę nie da się upaść niżej - napisał po emisji flagowego programu TVP Wojciech Szacki z "Polityki". 

- Hitler, Merkel i Lechia w propagandzie "Wiadomości" TVP o Tusku - brzmi wpis Marka Twaroga z "Dziennika Zachodniego".

- To nie jest śmieszne. To jest tragedia, co zrobili z programem, w którym pracowałem 11 lat. Robią to m.in. rękami ludzi, z którymi tworzyłem jedną redakcję. A rozwalono ją pod pretekstem "przywrócenia rzetelności i misji" - skomentował dziennikarz Onetu Kamil Dziubka.

Na Twitterze krąży też fragment nagrania (poniżej), w którym widzimy zarówno śmiejącego się Stalina, a chwilę później Hitlera i wojskową defiladę, a następnie wspomniany wpis Tuska z Twittera o "wolnym mieście Gdańsku" i "drużynie BKS". Skriny wrzucił z kolei popularny profil @tvpiKorea na Twitterze. 

"Wiadomości" TVP na razie nie opublikowały na swojej stronie pełnego piątkowego wydania z godz. 19.30. Pojawił się za to materiał o Donaldzie Tusku; widać na nim ujęcie ze śmiejącym się Stalinem, które jest widoczne też w nagraniu poniżej, ale po nim następuje ujęcie ze spotkania z Tuskiem, a później widać jego wpis z Twittera. Ten materiał, umieszczony na stronie wiadomosci.tvp.pl, nie ma w prawym górnym rogu logo TVP1 HD i małego znaczka z polską flagą. Takie logo i znaczek mają inne materiały z piątkowego wydania dziennika.

Wysłaliśmy do TVP prośbę o komentarz w sprawie zdjęć z Hitlerem. 

***

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: