Najważniejsze cytaty z wykładu Donalda Tuska. Porównywał Polskę do Winterfell, obśmiał Gowina i hasło PiS

Donald Tusk w wykład o Konstytucji 3 Maja wplótł "Grę o tron" i Nocnego Króla, kilka "prztyczków" skierowanych w PiS i Jarosława - ale nie Kaczyńskiego, a Gowina. Choć były nawet anatomiczne żarty z hasła "Polska sercem Europy", nie zabrakło wtrętów o obecnych problemach, nie tylko w skali krajowej, ale też globalnej.
Zobacz wideo

Donald Tusk na Uniwersytecie Warszawskim podczas swojego przemówienia kilka razy wtrącał odniesienia nie tylko do historii, ale też kultury, a co najważniejsze - bieżącej sytuacji politycznej. Czy któryś z cytatów stanie się bon motem? Czas pokaże.

Tu tekst z całego wykładu Donalda Tuska na Uniwersytecie Warszawskim: "Nadzieja i odpowiedzialność. O Konstytucji, Europie i wolnych wyborach". Po wygłoszeniu go Tusk jeszcze raz spotkał się z ludźmi, na dziedzińcu UW: Donald Tusk przemówił drugi raz. Wzywał do "wytrzymania".

Donald Tusk o "Grze o tron" w Polsce. "Żeby się nie skończyło konfrontacją z Królem Nocy"

Mimo tego, że wykład dotyczył Konstytucji 3 maja, Tusk sporo miejsca poświęcił problemom globalnym i europejskim, jak klimat i jego ochrona, redukcja zużycia plastiku, a także walka ze współczesnymi zagrożeniami, jakie niesie za sobą hegemonia gigantów technologicznych.

Może klimat to na razie dla nas zbyt abstrakcyjny temat, ale przecież smog zabija 50 tys. ludzi w Polsce

- mówił w trakcie wystąpienia były premier.

Nie zabrakło odniesień do kultury popularnej - Tusk wybrał sobie serial "Gra o tron", by sprzedać małego prztyczka w nos wszystkim, który w polityce stawiają na konflikt i konfrontację:

Polityka jest konkurencją, ale nie może być walką na śmierć i życie. To nie może być tak jak to pole bitwy na Winterfell, przyznaję się bez bicia, oglądam "Grę o tron".
Jeśli nie znajdziemy sposobu na ograniczenie agresji w Polsce, to może się to skończyć konfrontacją, jak w "Grze o tron" z Królem Nocy. Nie mówię, że mam w głowie jakiegoś polskiego polityka, że on jest Królem Nocy. Chodzi o to, by uniknąć logiki, w której jeden musi wykończyć drugiego.

Donald Tusk do PiS: Nie może być tak, że władza na co dzień obchodzi konstytucję

Donald Tusk na UW postanowił odwrócić trochę narrację wokół "Targowicy", jak często nazywana jest obecna opozycja przez obóz władzy. Owszem, przypomniał, że to synonim zdrady i kłamstwa, ale dodał do tego właściwą otoczkę, że konfederacja targowicka pod hasłami "dumy i niepodległości" przywracała w Polsce chaos, a później sprowadziła na kraj "wojnę, zamęt i upadek".

Warto przypomnieć, że istotą targowickiej zdrady było obalenie Konstytucji. Konstytucja nie jest świętością ani dogmatem, wszak można każdą konstytucję zmieniać i poprawiać. Jeśli coś jest święte, to święty jest obowiązek jej przestrzegania przez wszystkich obywateli, a zwłaszcza przez władzę.
Nie może być tak, że władza raz do roku obchodzi święto Konstytucji, a na co dzień konstytucję obchodzi

- mówił Donald Tusk na Uniwersytecie Warszawskim.

Tusk żartuje z hasła PiS i "euroentuzjasty" Gowina

Pod ostrzałem aluzji Tuska znalazło się natomiast hasło Prawa i Sprawiedliwości na wybory do Parlamentu Europejskiego, czyli "Polska sercem Europy".

Bardzo przestrzegałbym przed takimi pozornie atrakcyjnymi i anatomicznymi porównaniami. OK, Szwecja jeszcze może się ucieszyć, bo jak patrzę na mapę, to będzie głową, ale sojusznik autorów tego hasła - Viktor Orban - może się poczuć nieco skrępowany

- żartował przewodniczący Rady Europejskiej. Podczas wystąpienia Donald Tusk postanowił też skomentować ostatnie działania wicepremiera Jarosława Gowina, który przecież jeszcze kilka lat temu był w Platformie Obywatelskiej. Były premier, opisując Gowina, nazywał go "do niedawna eurosceptykiem, dzisiaj euroentuzjastą". Wszystko za sprawą propozycji Gowina, by dopracować konstytucję pod kątem obecności Polski w UE.

Chcę i powinienem przyjąć tę deklarację z jak najlepszą wiarą. Tyle warta będzie ta deklaracja, na tyle wzmocniłaby rzeczywiście naszą obecność w UE, ile będzie równa determinacji w przestrzeganiu Konstytucji

- skwitował Donald Tusk.

 ***

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: