Prezydent Andrzej Duda wręczył ordery Orła Białego. Wśród odznaczonych m.in. Czesław Bielecki

Władysław Siemaszko, Wincenty Kućma i Czesław Bielecki zostali w piątek odznaczeni na Zamku Królewskim orderami Orła Białego. Ordery wręczył prezydent Andrzej Duda.
Zobacz wideo

Prezydent Andrzej Duda wręczył na Zamku Królewskim najwyższe odznaczenia państwowe - ordery Orła Białego.

Za zasługi "w krzewieniu ideałów wolności, demokracji i poszanowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, za działalność publiczną i państwową" został odznaczony 71-letni architekt Czesław Bielecki, działacz opozycji PRL w latach 1997-2001 poseł AWS, w 2010 r. kandydat PiS w wyborach na prezydenta Warszawy.

Orderem Orła Białego został odznaczony również Wincenty Kućma, 83-letni  rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, za m.in. osiągnięcia w pracy artystycznej i "popularyzowanie historii polskiego czynu niepodległościowego". Wincenty Kućma jest autorem m.in. Pomnika Armii Krajowej w Kielcach i Pomnika Powstania Warszawskiego w stolicy.

Odznaczenie otrzymał także 99-letni prawnik, żołnierz AK, działacz kresowy Władysław Siemaszko za zasługi "w dokumentowaniu i upowszechnianiu prawdy historycznej" oraz "za działalność na rzecz środowisk kombatanckich".

Święto Narodowe Trzeciego Maja przypada w rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni w 1791 roku Konstytucji 3 Maja. Uchwalona 228 lat temu pierwsza polska ustawa zasadnicza, była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, a pierwszą w Europie, spisaną konstytucją. Przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja.

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (136)
Prezydent Andrzej Duda wręczył ordery Orła Białego. Wśród odznaczonych m.in. Czesław Bielecki
Zaloguj się
 • batura3

  Oceniono 42 razy 40

  A dzielny konradzik wallenrodzik, prokurator stanu wojennego, ten któy obalał komune i bronił pedofila w sutannie, ex członek PZPR-u a obecnie członek :) Pissu, Stanisłąw Piotrowicz dlaczego nie dostał żadnego!!!! medalu??? A tak sie stara biedaczek zasłużyć na dobre spojrzenie włądzy - niewazne jakiej:))

 • kali23

  Oceniono 41 razy 37

  Kanciarz i łapownik przyjmuje Order od przestępcy.
  Wot, cała polska rzeczywistość.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 34 razy 32

  Natomiast order Lenina za osiągnięcia w dziedzinie prawdy i tylko prawdy, otrzyma Gepetto i Pinokio.

 • amoramo

  Oceniono 30 razy 28

  trzeba było długo szukać tych, którzy chcą o dudy coś przyjąć, więc znaleźli architekta od potworka tvp, degradacja orderu postępuje

 • ksiadz.teofil

  Oceniono 30 razy 26

  Teraz aby otrzymać order Orła Białego wystarczy być byłym kandydatem PIS?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX