Prezydent Andrzej Duda wręczył ordery Orła Białego. Wśród odznaczonych m.in. Czesław Bielecki

Władysław Siemaszko, Wincenty Kućma i Czesław Bielecki zostali w piątek odznaczeni na Zamku Królewskim orderami Orła Białego. Ordery wręczył prezydent Andrzej Duda.
Zobacz wideo

Prezydent Andrzej Duda wręczył na Zamku Królewskim najwyższe odznaczenia państwowe - ordery Orła Białego.

Za zasługi "w krzewieniu ideałów wolności, demokracji i poszanowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, za działalność publiczną i państwową" został odznaczony 71-letni architekt Czesław Bielecki, działacz opozycji PRL w latach 1997-2001 poseł AWS, w 2010 r. kandydat PiS w wyborach na prezydenta Warszawy.

Orderem Orła Białego został odznaczony również Wincenty Kućma, 83-letni  rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, za m.in. osiągnięcia w pracy artystycznej i "popularyzowanie historii polskiego czynu niepodległościowego". Wincenty Kućma jest autorem m.in. Pomnika Armii Krajowej w Kielcach i Pomnika Powstania Warszawskiego w stolicy.

Odznaczenie otrzymał także 99-letni prawnik, żołnierz AK, działacz kresowy Władysław Siemaszko za zasługi "w dokumentowaniu i upowszechnianiu prawdy historycznej" oraz "za działalność na rzecz środowisk kombatanckich".

Święto Narodowe Trzeciego Maja przypada w rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni w 1791 roku Konstytucji 3 Maja. Uchwalona 228 lat temu pierwsza polska ustawa zasadnicza, była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, a pierwszą w Europie, spisaną konstytucją. Przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja.

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Zobacz wideo
Więcej o: