Sondaż: opozycja w koalicji z Wiosną może zagrozić PiS-owi i przejąć władzę

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w kwietniu, na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 39 proc. ankietowanych - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu". Z badania wynika również, że opozycja miałaby szansę na przejęcie władzy w Polsce, gdyby część z ugrupowań zjednoczyła się po wyborach.
Zobacz wideo

Opozycja ma szansę na przejęcie władzy w Polsce po jesiennych wyborach parlamentarnych - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu". Pod jednym warunkiem - jeśli byłaby zjednoczona.

Na pierwszym miejscu w sondażu znalazł się PiS z wynikiem 39 proc. Jeśli stworzony na potrzeby unijnych wyborów projekt Koalicji Europejskiej (PO, PSL, SLD, Nowoczesna i Zieloni, a także Teraz!, która obecnie nie jest członkiem KE) przetrwałby do jesiennych wyborów parlamentarnych, mógłby uzyskać z kolei 36 proc. głosów.

Na trzecim miejscu uplasowała się Wiosna Roberta Biedronia z 11 proc. "Gdyby ugrupowanie byłego prezydenta Słupska połączyło swoje siły z KE to PiS musiałby oddać władzę" - pisze "SE". Robert Biedroń wykluczał wielokrotnie wspólny start w wyborach z Koalicją Europejską, zapowiedział jednak, że jest gotów na współpracę w parlamencie.

W Sejmie znalazłoby się jeszcze ugrupowanie Kukiz'15 z wynikiem 8 proc. Partie KORWiN i Razem nie osiągnęłyby progu wyborczego (odpowiednio 4 i 2 proc.).

Sondaż dla "SE": Opozycja słabsza bez zjednoczenia

W drugim wariancie sondażu pokazano, co gdyby opozycja startowałaby oddzielnie. PiS także zdobyłby 39 proc. głosów. Na PO zagłosowałoby 26 proc. ankietowanych, na Wiosnę 11 proc., na Kukiz'15 7 proc.

Poniżej progu wyborczego znalazłyby się SLD (4 proc.), PSL (4 proc.), KORWiN (4 proc.) i Nowoczesna (2 proc.). Partia Razem, Teraz! i Zieloni otrzymałyby po 1 proc.

Sondaż został zrealizowany w dniach 26-29 kwietnia na próbie 1031 dorosłych Polaków.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (351)
Sondaż dla "Super Expressu": opozycja z Wiosną mogą zagrozić PiS-owi i przejąć władzę
Zaloguj się
 • kakson321

  Oceniono 62 razy 50

  Powiedzmy sobie szczerze, elektorat ciemnoty, patologii, nierobów będzie głosował na swoich 'panów' nawet jak zrobią z kraju drugą Wenezuelę, w świecie przegrają 1:270, wyjdą z UE, połączą kraj z Rosją. Robią to tylko po to żeby innym (wg nich 'elitom i złodziejom') czyli pracującym, wykształconym itp żyło się gorzej, tak jak im. Nie mogą przeboleć że dzięki PO, Polska stała się krajem prawdziwie europejskim i ludzie zaradni, pracowici coś osiągnęli w życiu, a oni, nieroby, jak byli nieudacznikami życiowymi tak są nimi dalej. Dlatego jak widzą u władzy takich samych prymitywów jak oni, psujących i wywracających wszystko do góry nogami co się da, to są dumni, że w końcu pokazali 'elitom'. Na wiwat pewnie pójdą bić kijami kukły, a w niedzielę do spowiedzi i można zaczynać kolejny tydzień zawiści i nienawiści

 • ubrana_prawda

  Oceniono 59 razy 39

  PiS jest jedną z najczarniejszych kart w historii Polski. Oby stał się cud zjednoczenia opozycji.

 • ziggybam

  Oceniono 55 razy 33

  Nie chrzańcie że Wiosna odbiera dużo koalicji. Najwyżej 1-3%. Natomiast z wynikiem 8-12% Wiosna gromadzi ludzi, którzy po prostu nie chcą głosować na bogobojnych liberałów, a są antykościelni. Jesteście na prawdę na tyle tępi, żeby tego nie docenić? Kto inny niż Wiosna mówi o opodatkowaniu kościoła, weryfikacji konkordatu? SLD, Nowacka, Razem? Jakoś, kuźwa, nie słyszałem.

 • remo29

  Oceniono 39 razy 29

  Jarek z Matim muszą więcej obiecać, piątka to za mało, może dorzucą dziesiątkę różańca.

 • realistas

  Oceniono 39 razy 27

  Czy to nie o PiS: „Poszukiwanie wrogów, zmuszanie ludzi do ślepego posłuszeństwa, konformizmu, wymuszanie poparcia, budzenie resentymentów oraz tworzenie atmosfery lęku i grozy – wszystko to weszło w skład kultury politycznej, którą można nazwać kulturą stalinowską”. Stalin. Terror absolutny. Jörg Baberowski

 • Na glowie postawione

  Oceniono 31 razy 25

  Najważniejszy jest interes Państwa, dlatego opozycja demokratyczna powinna zapomnieć o partyjnych interesach i wszyscy z Koalicji Europejskiej i Wiosny powinni pójść do jesiennych wyborów razem, aby odstawić na boczny tor ludzi, którzy niszczą Polskę (PiSSz przystawkami, Korwin & Co czy brunatni heil'owcy z ONR/MW).

 • js08836

  Oceniono 34 razy 24

  Wykończyć PiS. Wykończyć PiS. Wykończyć PiS. Wykończyć PiS. Dorwać Kaczora. Dorwać Kaczora. Dorwać Kaczora. Dorwać Kaczora. Będą siedzieć. Będą siedzieć. Będą siedzieć. Będą siedzieć. Litości nie będzie. Litości nie będzie. Litości nie będzie. Litości nie będzie. Dla PiS, to będzie game ower raz na zawsze.

 • marywil2012

  Oceniono 28 razy 22

  pis nie będzie miało 39%. tym bardziej warto się połączyć. po wyborach wyczyśić ustawami syf, który narobili i rozliczyć: wszystkich polityków. Komisja sejmowa, na dobry początek. Większość wystarczy, żeby to zrobić.

 • supermarjan

  Oceniono 27 razy 17

  WIDZICIE? PISZE O TYM TU NON STOP.
  40%!!!!
  jak nie ruszycie odnóżami doopsk na wybory to katotaliban dostanie konstytucyjna.
  TO NIE SA JAJA!!!!
  szansa jest ogromna ze to smiertelne niebezpieczenstwo sie zrealizuje.
  idz na wybory!!!! glosuj na niepis.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX