Niedziele handlowe w 2019. Czy 5 maja wypada niedziela handlowa?

Od marca 2018 roku obowiązuje ustawa ograniczająca handel w niedziele i dni świąteczne. Zgodnie z nią ustalane są terminy, kiedy możemy robić zakupy w ostatnie dni tygodnia. Czy 5 maja wypada niedziela handlowa?
Zobacz wideo

W 2019 roku ustawodawca przewidział jedną niedzielę handlową w miesiącu. Wyjątkami są jedynie kwiecień i grudzień, kiedy niedzielne zakupy można robić częściej.

Niedziele handlowe 2019. Czy w niedzielę 5 maja sklepy będą otwarte?

Zgodnie z kalendarzem niedziel handlowych w 2019 roku zakupy w centrach handlowych i dużych sklepach możemy zrobić zaledwie raz w miesiącu. Wybrana do tego została ostatnia niedziela każdego miesiąca - w najbliższą niedzielę, 5 maja, nie wypada więc niedziela handlowa. Tego dnia otwarte mogą być jedynie punkty, których nie obowiązuje zakaz handlu w dni świąteczne czyli apteki, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami, stacje benzynowe, cukiernie oraz sklepy, w których za ladą stanie właściciel.

Niedziele handlowe w 2020 roku

W 2020 roku liczba niedziel handlowych będzie pomniejszona. Zgodnie z ustawą w przyszłym roku wyznaczonych zostało maksymalnie 7 niedziel handlowych. Ustalane są one na podstawie dat dni świątecznych - głównie Bożego Narodzenia i Wielkanocy. W 2020 roku handlowe niedziele wypadają 26 stycznia, 5 i 26 kwietnia, 28 czerwca, 20 sierpnia oraz 13 i 20 grudnia.

*****

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed