Sejmowy prawnik wylicza błędy w projekcie ustawy o świeckim państwie: Niezgodność z konstytucją

Szumnie ogłaszany projekt ustawy o świeckim państwie autorstwa Inicjatywy Polskiej zawiera wiele błędów i niedociągnięć, może być również niezgodny z konstytucją. Tak wynika z opinii wydanej przez Biuro Analiz Sejmowych.
Zobacz wideo

Projekt ustawy o świeckim państwie, pod którym podpisy zbierało stowarzyszenie Inicjatywa Polska (działa w nim m.in. Barbara Nowacka), zakłada zaprzestanie finansowania z publicznych pieniędzy lekcji religii i składek ubezpieczeniowych oraz zdrowotnych osób duchownych, a także likwidację Funduszu Kościelnego.

Autorzy projektu proponują również likwidację wspólnych komisji rządowo-kościelnych i utworzenie w ich miejsce jednej Komisji Wspólnej Rządu i Kościołów, Związków Wyznaniowych oraz Organizacji Świeckich. Zadaniem nowej komisji byłoby "łagodzenie spraw spornych na tle realizacji przepisów ustawowych" i "dialog między wyznaniami oraz osobami niewierzącymi".

Projekt "Świeckie państwo". "Kościół katolicki wywiera nacisk"

Propozycje zmian w przepisach zostały w lutym złożone w sejmowej komisji ds. petycji. Pod projektem podpisało się ok. 40 tys. osób.

Praktyka pokazuje, że kościoły, w szczególności Kościół katolicki, wywierają realny nacisk na władze publiczne w sferze materialnej i niematerialnej. Państwo polskie finansuje naukę religii w szkołach, czyli naukę wiary bez naukowych podstaw, finansuje składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne duchownych. Taki stan rzeczy i takie zachowania naruszają neutralność światopoglądową państwa

- czytamy w treści petycji Inicjatywy Polskiej.

Wszystko jednak wskazuje na to, że ustawa, przynajmniej w tym kształcie, będzie miała niewielkie szanse na poparcie członków komisji i późniejsze procedowanie w Sejmie. A to za sprawą negatywnej opinii dr. Piotra Czarnego z Biura Analiz Sejmowych, która w ostatnim czasie pojawiła się na stronie internetowej Sejmu. O opinii BAS jako pierwszy napisał dziennik "Rzeczpospolita".

BAS wylicza błędy w projekcie Inicjatywy Polskiej

Według BAS, projekt Inicjatywy Polskiej jest "wewnętrznie niespójny", bo z jednej strony zakłada rozdział państwa od kościoła, a z drugiej - proponuje utworzenie wspólnej komisji. "Oczywiste jest, że tego rodzaju organ i cel jego istnienia oznacza odstępstwo od ścisłego rozdziału, ma bowiem powstać wspólna państwowo-kościelna instytucja" - zwraca uwagę dr Piotr Czarny.

Ekspert wskazuje także inne błędy i niedociągnięcia, m.in. nieodpowiednią nazwę projektu (który, według BAS, powinien być sformułowany nie ogólnie, ale jak najzwięźlej) i powtórzenie zapisu o świeckości państwa (taki zapis znajduje się już w ustawie o gwarancjach wolności sumienia i wyznania z 1989 r.). 

Zdaniem Biura Analiz Sejmowych, użyte w projekcie sformułowanie nakazujące "ścisły rozdział kościołów i związków wyznaniowych od państwa" może być niezgodne z konstytucją. Ustawa zasadnicza nakazuje bowiem, by stosunki państwa z kościołami były oparte na współdziałaniu dla dobra człowieka i dobra wspólnego.

Mówić krótko, konstytucyjna zasada współdziałania państwa z kościołami wyklucza przyjęcie ścisłego rozdziału, a co najmniej w części z nią koliduje. (...) Należy też podkreślić, że formuła ścisłego rozdziału jest niespójna z art. 9 ust. 2 pkt 1 ustawy o gwarancjach sumienia i wyznania, zgodnie z którym do gwarancji tych należy oddzielenie kościołów i innych związków wyznaniowych od państwa bez użycia jakichkolwiek przymiotników

- czytamy w opinii.

Dr Piotr Czarny krytykuje również zapisy dotyczące powołania Komisji Wspólnej Rządu, Kościołów i Związków Wyznaniowych oraz Organizacji Świeckich. "Z propozycji nie wynika przede wszystkim, czy w jej skład mieliby wchodzić "przedstawiciele" wszystkich, czy też tylko niektórych kościołów, związków wyznaniowych, czy ich wyznaczenie należałoby do właściwych władz (organów) danego kościoła, czy też do organów państwa" - wskazuje ekspert BAS.

Biuro Analiz Sejmowych podkreśla też, że organizacja nauki religii w szkołach wynika z Konkordatu podpisanego ze Stolicą Apostolską. Zwraca uwagę na fakt, że brakuje "zarówno w analizowanym projekcie oraz innych przepisach ustawowych podstaw prawnych do "obciążenia" kościołów i związków wyznaniowych kosztami wynagrodzenia nauczycieli religii".

W projekcie ustawy znalazł się zapis, który likwiduje m.in. Komisję Wspólną Rządu RP i Świętego Soboru Biskupów. BAS zauważa, że taka komisja... nie istnieje. "Powołany został Wspólny Zespół Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Świętego Soboru Biskupów" - podkreśla biuro.

Według BAS, niektórych z postulatów w ustawie "nie można uznać za bezzasadne", ale jednocześnie podkreśla, że niektóre są niezgodne z Konstytucją RP i prawem międzynarodowym. Biuro wskazuje, że przepisy wymagałyby "bardzo istotnego doprecyzowania i uzupełnienia".

Inicjatywa Polska: Potrafią przyczepić się do jednego przecinka

- Przecież konkordat nie mówi nic o tym, kto ma finansować lekcje religii. Z kolei powołanie wspólnej komisji kościołów i rządu jest konieczne do wprowadzenia świeckiego państwa. Chcemy to zrobić za porozumieniem wszystkich stron - skomentował w rozmowie z "Rzeczpospolitą" działacz Inicjatywy Polskiej Dariusz Joński.

Jak dodał, "Biuro Analiz Sejmowych różnie ocenia projekty w zależności od tego, kto rządzi" i "potrafi się przyczepić do jednego przecinka".

***

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (262)
Sejmowy prawnik wylicza błędy w projekcie ustawy o świeckim państwie: Niezgodność z konstytucją
Zaloguj się
 • jael53

  Oceniono 65 razy 65

  Zgodnie z obecnym zapisem, proszę prawnika, szkoły nie "organizują" lecz "umożliwiają organizację" nauczania religii. Co jest logiczne, skoro katechetę wyznacza biskupstwo. Czyli szkoły nie powinny robić nic, ponad udostępnienie pomieszczeń na te zajęcia fakultatywne. W szczególności: nie powinny: a) być obciążone finansowaniem ich; b) dostosowywaniem własnego planu zajęć do życzeń obcych prowadzących; c) przyjmowaniem tych prowadzących do grona pedagogicznego.

 • staszek_ptaszek

  Oceniono 66 razy 64

  95% ochrzczonych, 22% wierzących - Polska stała się zakładnikiem nierobów z KK! Drugim Iranem! 21szy wiek! Zgroza i wstyd!

 • keram2225

  Oceniono 52 razy 50

  a po co komisja??? Uznać kościoły za firmy prawa handlowego, nałożyć podatki, wstrzymać finansowanie z budżetu państwa. Żadnych wspólnych komisji, specjalnego statusu itp.

 • supertiumacz

  Oceniono 44 razy 42

  Jak są błędy, to skrócić ustawę do tekstu:

  "Zaprzestanie finansowania z publicznych pieniędzy lekcji religii i składek ubezpieczeniowych oraz zdrowotnych osób duchownych, a także likwidację Funduszu Kościelnego."

  I Piko Bello.
  :D

  "Zwraca uwagę na fakt, że brakuje "zarówno w analizowanym projekcie oraz innych przepisach ustawowych podstaw prawnych do "obciążenia" kościołów i związków wyznaniowych kosztami wynagrodzenia nauczycieli religii"."

  O jejku! Naprawdę?
  No to nie obciążać. I zupełnie nie interesować się wynagrodzeniem katechetów.
  Zacytuję prymasa Józefa Glempa:
  "Kościół nie chce ani złotówki z budżetu państwa za nauczanie religii w szkołach publicznych.".

  Niech to będzie sprawą odpowiedniego biskupa, ile, za ile i czy za friko.
  Księża i katecheci przychodzą do dzieci z misją, więc niech pracują dla idei. I za "bóg zapłać".
  :D
  Wtedy okaże się, ilu wierzących rzuci na tacę dla katechety.
  :)

 • keram2225

  Oceniono 39 razy 35

  Konkordat mówi, że szkoły "umożliwiają organizację" lekcji religii. Czyli:
  1. Szkoła nie musi płacic katechetom
  2. Szkoła może ponierać opłaty za wynajem sal do nauki religii
  Nawet więcej, za bezpłatne udostępienie sal do nauki religii dyrektor powinien odpowiadać karnie za niegospodarność

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX