Witold Waszczykowski o Donaldzie Tusku: Próbowaliśmy nawiązać z nim kontakt, żeby nam pomógł

- Donald Tusk od kilku lat ingeruje w polskie życie polityczne, do czego nie ma prawa jako urzędnik międzynarodowy - mówił w Radiu ZET były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Dodał też, że polski rząd bezskutecznie "próbował nawiązać z Tuskiem kontakt".
Zobacz wideo

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk wygłosi w piątek 3 maja wykład na Uniwersytecie Warszawskim. Wykład ma być zatytułowany "Nadzieja i odpowiedzialność. O konstytucji, Europie i wolnych wyborach".

- Myślę, że jest bardzo dużo dobrych powodów, dla których powinniśmy się 3 maja spotykać i powiedzieć sobie parę poważnych słów na temat konstytucji, miejsca Polski w Europie - jest to przecież też rocznica przystąpienia do UE - i o znaczeniu wolności, i o wolnych wyborach - zapowiadał w kwietniu szef RE.

Zapowiedź przemówienia Tuska komentował w Radiu ZET były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Poseł PiS stwierdził, że swoim wystąpieniem Donald Tusk "będzie po prostu ingerował". - Już pokazał to od kilku lat, ingeruje w życie polityczne polskie, do czego nie ma prawa jako urzędnik międzynarodowy - dodał Waszczykowski.

- Wszyscy urzędnicy międzynarodowi, którzy pojechali z różnych instytucji Niemiec, Francji, Włoch, nie są kosmopolitami. Po pierwsze informują swoje rządy o tym, jak funkcjonuje UE, co się dzieje, lobbują na rzecz swoich rządów i ciągną za sobą ludzi z własnego kraju. (...) Tusk tego nie robi. Pracowałem w polskim rządzie i nie mieliśmy kontaktu, chociaż próbowaliśmy z Tuskiem nawiązać, aby nam pomagał w kwestiach bardzo ważnych. Przecież 2016-17 to było apogeum tej dyskusji z UE

- przekonywał były szef MSZ, sugerując jednocześnie, że Donald Tusk i unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska nie chcieli nawiązywać kontaktów z polskim rządem.

- No więc takich mamy kosmopolitów, astronautów wystrzelonych pięć lat temu w kosmos do Brukseli, do Strasburga, niefunkcjonujących, niepomagających rządowi polskiemu - skomentował.

15. rocznica wstąpienia do Unii Europejskiej. Waszczykowski: powróciliśmy do cywilizacji

Witold Waszczykowski odniósł się także do 15. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Rocznica była obchodzona w środę 1 maja.

- I to jest największe osiągnięcie, że powróciliśmy do cywilizacji zachodniej, łacińskiej, do której wprowadził nas Mieszko I, przyjmując chrzest - powiedział poseł PiS.

Dodał, że "gołym okiem widać, że jest lepiej", ale "czeka na jakiś bilans tego wszystkiego". Prowadząca rozmowę Beata Lubecka zwróciła uwagę, że Polska otrzymała od 1 maja 2004 r. 110 mld euro netto.

- Najpierw 15 lat przygotowywaliśmy się do tej Unii. To kosztowało około 4 do 5 PKB, żeby się przystosować do UE. Następnie, żeby wziąć te 110 mld, musieliśmy też ponieść wkład własny, musieliśmy napisać granty, zatrudnić masę urzędników itd. Niech ktoś to policzy. Gołym okiem wydaje się, że jest lepiej, ale ja bym chętnie zobaczył taki bilans

- powiedział Waszczykowski.

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed

"1989"

W ramach tegorocznego, 16., Millenium Docs Against Gravity będzie można obejrzeć dokument "1989", idealnie wpasowujący się w 30. rocznicę obrad Okrągłego Stołu. Jak ludzie "Solidarności" wypracowywali porozumienie z komunistami i jak przekładało się to na codzienne życie Polaków? Więcej w filmie Michała Bielawskiego.

Zobacz wideo