Saryusz-Wolski o tym, jak Kaczyńscy wprowadzali Polskę do UE. "Architekci drogi do niepodległości"

Jacek Saryusz-Wolski, dawniej ważny członek PO, dziś kandydat PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego, był pytany o to, kto wprowadzał Polskę do Unii Europejskiej. Jego zdaniem byli to "również bracia Kaczyńscy, jako architekci naszej drogi do niepodległości".
Zobacz wideo

Jacek Saryusz-Wolski niemało się napracował, by zasłużyć na pierwsze miejsce na warszawskiej liście PiS w wyborach do Europarlamentu. Przede wszystkim był kandydatem polskiego rządu na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Politykom PiS zależało wówczas, by wystawić konkurenta dla Donalda Tuska, jednak ostatecznie Saryusz-Wolski miał wyłącznie poparcie Polski. 

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" europoseł został zapytany, czy to bracia Kaczyńscy wprowadzili Polskę do Unii Europejskiej. 

Tak, również bracia Kaczyńscy, jako architekci naszej drogi do niepodległości, wprowadzali Polskę do UE, będąc aktywnymi uczestnikami tego długiego procesu, od NSZZ Solidarność poczynając. Już w 1991 roku ówczesne Porozumienie Centrum, poprzednie wcielenie dzisiejszego PiS, jako pierwsza partia deklarowało wejście Polski do struktur NATO i EWG - jako priorytet w swoich postulatach politycznych, w przeciwieństwie do wielu polityków dzisiejszej Koalicji Europejskiej, optujących wówczas za zakonserwowaniem starego porządku geopolitycznego w postaci NATO-bis i EWG-bis

- powiedział Saryusz-Wolski. Dodał, że rząd Jana Olszewskiego, w którym większość stanowili członkowie PC, był "rządem przełomowym dla naszego dążenia do NATO i UE". - Bez członkostwa w NATO nie byłoby członkostwa w UE. To świętej pamięci premier Jan Olszewski podjął decyzję o podpisaniu układu stowarzyszeniowego Polski ze Wspólnotami Europejskimi 16 grudnia 1991 roku - wspomniał. 

A zaczęło się inaczej...

Saryusz-Wolski nie wspomniał, że nasza droga do NATO i Unii rozpoczęła się nieco wcześniej. W 1990 roku rząd Tadeusza Mazowieckiego nawiązał oficjalne stosunki z NATO. W tym roku Polska złożyła również wniosek ws. rozpoczęcia negocjacji umowy o stowarzyszeniu we Wspólnocie Europejskiej. Saryusz-Wolski powinien to dobrze pamiętać, bo niedługo później sam został pełnomocnikiem rządu Jana Krzysztofa Bieleckiego ds. integracji europejskiej.

Podobną, nieco alternatywną historię łączenia Polski z Zachodem, opowiedział nie tak dawno Mariusz Błaszczak z okazji 20-lecia wstąpienia Polski do NATO. - Chciałbym wymienić jedno nazwisko - premiera Jana Olszewskiego, zmarłego kilka tygodni temu. To on wytyczył kierunek do NATO, drogi do NATO - mówił. 

Działajmy razem na rzecz ochrony klimatu. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: