Julian Assange, twórca WikiLeaks, skazany w Londynie. "Okazał lekceważenie brytyjskiemu prawu"

Sąd w Londynie skazał Juliena Assange'a na 50 tygodni więzienia za niedotrzymanie warunków zwolnienia za kaucją. W 2012 roku twórca WikiLeaks schronił się w ambasadzie Ekwadoru i otrzymał w niej azyl. Uniknął w ten sposób ekstradycji do Szwecji, gdzie toczy się przeciwko niemu sprawa o gwałt.
Zobacz wideo

W środę 1 maja sąd w Londynie skazał Juliana Assange'a na 50 tygodni więzienia za to, że nie dotrzymał warunków zwolnienia za kaucją i zlekceważył wezwanie do stawienia się w sądzie w 2012 roku.To wtedy twórca WikiLeaks schronił się w ambasadzie Ekwadoru i uniknął ekstradycji do Szwecji. 

Assange skazany na 50 tygodni więzienia. Grozi mu ekstradycja do USA

Sędzia Deborah Taylor w uzasadnieniu wyroku powiedziała, że nie dotrzymując warunków zwolnienia Assange "wykorzystał swoją pozycję" i "okazał lekceważenie brytyjskiemu prawu". 

Przypomnijmy, że w zeszłym miesiącu Ekwador cofnął Assange'owi azyl - wówczas twórca WikiLeaks został aresztowany przez brytyjską policję i przewieziony do aresztu w centrum Londynu. Assange'owi grozi ekstradycja do Stanów Zjednoczonych. Tamtejszy sąd oskarża go o zdradę tajemnic państwowych. Na portalu WikiLeaks publikowane były zarówno tajne dokumenty armii amerykańskiej, jak i informacje o sposobach na unikanie płacenia podatków przez najbogatsze osoby na świecie. Przesłuchanie w sprawie ewentualnej ekstradycji Assange'a do USA ma się odbyć w czwartek 2 maja.

---

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony dzikiej przyrody. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: