Zybertowicz nie przeprosi za słowa o okrągłym stole. "Oczekują posunięcia w stylu stalinowskim"

Andrzej Zybertowicz nie spełni oczekiwań 37 byłych opozycjonistów, którzy poczuli się urażeni słowami doradcy prezydenta na temat uczestników obrad okrągłego stołu w 1989 roku. Zybertowicz stwierdził, że musiałby się w ten sposób "upokorzyć", co oznacza "posunięcie w stylu stalinowskim".
Zobacz wideo

Andrzej Zybertowicz w "Wydarzeniach i opiniach" na antenie Polsat News poinformował, że w sprawie przeprosin 37 działaczy opozycyjnych z czasów PRL dostał wezwania przedsądowe razem z pełnomocnictwami opozycjonistów. - Mój adwokat uzasadnił, z jakich powodów nie mogę spełnić oczekiwań tego wezwania - powiedział doradca Andrzeja Dudy. - Oni oczekiwali przeprosin, które wytworzyły u mnie przekonanie, że oczekują posunięcia w stylu stalinowskim. Ja nie tylko miałbym przeprosić, ale miałbym sam się upokorzyć, miałbym określić swoje słowa jako nikczemne - dodał.

Andrzej Zybertowicz nie przeprosi b. opozycjonistów

Zybertowicz powiedział, że "nawet gdyby był miliarderem i koszty tych przeprosin nie miałyby znaczenia, to żaden człowiek, który szanuje swoją godność nie może siebie nazwać nikczemnikiem". -  To jest domaganie się autoupokorzenia, jakiego w czasach stalinowskich się domagali. Mam wrażenie, że część z tych 37 osób, gdzie są ludzie również godni szacunku, nie przeczytali chyba tego wezwania przedsądowego - stwierdził.

Kontrowersyjne słowa z ust prof. Andrzeja Zybertowicza padły 5 lutego podczas debaty oksfordzkiej na temat okrągłego stołu, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim. - Wielu obserwatorów nie uświadamia sobie, jak głęboka prawda była w komentarzu Andrzeja Gwiazdy, który powiedział, że podczas obrad okrągłego stołu komuniści podzielili się władzą z własnymi agentami - powiedział wtedy.

Na te słowa zareagowało 37 opozycjonistów, którzy w 1989 roku brali udział w obradach okrągłego stołu, m.in. Władysław Frasyniuk, Ryszard Bugaj, Andrzej Celiński, Aleksander Hall, Henryk Wujec, Adam Strzembosz i Andrzej Zoll. Wysłali oni wezwanie przedsądowe, w których żądali przeprosin opublikowanych w ciągu 7 dni w prasie oraz w portalach społecznościowych, a także wpłacenia 50 tys. złotych na cele charytatywne. 

Działajmy z Greenpeace na rzecz ochrony oceanów i ich mieszkańców. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o:
Komentarze (443)
Zybertowicz nie przeprosi za słowa o Okrągłym Stole. "Oczekują posunięcia w stylu stalinowskim"
Zaloguj się
 • kuba161048

  Oceniono 110 razy 102

  Typowy zacietrzewiony pisowiec.
  Ja mogę obrażać i co mi zrobicie ?
  Otóż panie Zybertowicz będzie Pan przepraszał na 100%.

 • maxthebrindle

  Oceniono 95 razy 93

  Taak, styl stalinowski... Rozumiem, że rzucenie fałszywego oskarżenia ze stylem stalinowskim nie ma wiele wspólnego?

 • gandalf_czarny

  Oceniono 78 razy 76

  "Zybertowicz powiedział, że "nawet gdyby był miliarderem i koszty tych przeprosin nie miałyby znaczenia, to żaden człowiek, który szanuje swoją godność nie może siebie nazwać nikczemnikiem".
  Ale innych może i to bezkarnie?

 • muzoman

  Oceniono 73 razy 71

  Gęba niewyparzona. Nic porządnego w życiu nie zrobił. Teraz tylko zaczepia ludzi. Szelma.

 • dornjuan

  Oceniono 60 razy 58

  Coś mu się pomyliło. Mówi o czymś o czym nie ma zielonego pojęcia. Ten gość nie ma odrobiny godności ani zdolności honorowej. Ale jego uczniowie dowiedzieli się chociaż nowej interpretacji historii, że między innymi Lech Kaczyński był komunistycznym agentem.

 • falbor

  Oceniono 40 razy 38

  "podczas obrad okrągłego stołu komuniści podzielili się władzą z własnymi agentami "
  ===========
  - J.Kaczyński w obradach Okrągłego Stołu uczestniczył w ramach zespołu ds. reform politycznych,
  - L.Kaczyński w obradach Okrągłego Stołu uczestniczył w ramach zespołu do spraw pluralizmu związkowego (bodaj nawet kierował pracami tego zespołu!)

  TO JAK TO BYŁO PANIE ZYBERTOWICZ?! Kto się tam z kim podzielił władzą?!!

 • homo_lupus

  Oceniono 36 razy 34

  to jest ten sam śmieć, który miał przeprosić licealistów, i jakoś przez gardło mu to nie chciało przejść?

  Poza tym niech ktoś mu powie, że aby zostać upokorzonym, najpierw trzeba mieć choć odrobinę godności własnej. Pojęcia "Zybertowicz" i "godność" tymczasem są nieprzystające.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX