Okrągły stół oświaty. Joanna Kopcińska: Prawo i Sprawiedliwość nie dzieli, lecz łączy

- Gdyby nie rząd Mateusza Morawieckiego 15 tys. maturzystów musiałoby powtarzać rok, bo nie sklasyfikowano by ich. Zapobiegliśmy temu dzięki nowej ustawie - oświadczyła Joanna Kopcińska. Rzeczniczka prasowa rządu skomentowała też drugą debatę dot. edukacji, która odbywa się we wtorek w ramach tzw. "okrągłego stołu".
Zobacz wideo

- Ta pierwsza debata ogólnonarodowa, jak zmienić polską edukację, była bardzo dobrym spotkaniem. Była konieczna i niezbędna. Szkoda, że nie było na niej ZNP i pozostałych związków, które brały udział w proteście, bo zmieniać edukację trzeba w jak najszerszym gremium - mówiła w "Sygnałach dnia" radiowej Jedynki Kopcińska.

Kolejny okrągły stół 

Rzeczniczka rządu powiedziała, że w kolejnej debacie, która odbywa się we wtorek, wezmą udział nowi uczestnicy. Podobnie jak poprzednim razem udziału w "okrągłym stole" odmówiły Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. - Ponad 100 osób będzie uczestniczyło w dzisiejszym spotkaniu, będzie pięć podstolików - mówiła Kopcińska. - Wysłaliśmy zaproszenie do ZNP, Rzecznika Praw Obywatelskich, tych którzy dużo mówią w mediach - dodała.

Choć "okrągły stół" przez związkowców krytykowany był jako pozorowana próba osłabienia zawieszonego właśnie strajku, rzecznika rządu w "Sygnałach dnia" przekonywała, że organizując debatę "Prawo i Sprawiedliwość nie dzieli, lecz łączy".

Kopcińska krytykuje włoski protest ZNP

Rzeczniczka rządu odniosła się również do podjętego przez zrzeszonych w ZNP nauczycieli protestu włoskiego. Jak napisał ZNP na Facebooku strajk ten odbywa się według formuły "pracujemy tylko tyle, ile zobowiązują nas do tego przepisy prawa oświatowego i tylko w oparciu o to, co znajduje się w miejscu naszej pracy i co zapewnia nam pracodawca".

- To nie jest słuszny krok. Przez protest nauczycieli uczniowie mają zaległości, teraz trzeba nadrobić materiał - powiedziała Kopcińska, po czym dodała: - Gdyby nie skuteczność rządu Mateusza Morawieckiego ok. 15 tys. maturzystów nie mogłoby przystąpić do matury, bo nie sklasyfikowano by ich. Nowa ustawa temu zapobiegła i maturzyści nie muszą powtarzać roku - przekonywała.

Dzięki działalności Greenpeace możesz wspierać rozwój ekologicznego rolnictwa. Wpłać datek >>

embed
Więcej o: