Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Kiedy zaczyna się kampania wyborcza? Kto ją finansuje?

Kiedy zaczyna się kampania wyborcza przed wyborami do Parlamentu Europejskiego i jakie są jej zasady? Kto finansuje kampanię wyborczą komitetów startujących w eurowyborach i kiedy zaczyna się cisza wyborcza?
Zobacz wideo

W Polsce kampania wyborcza rozpoczyna się formalnie z dniem ogłoszenia postanowienia prezydenta o zarządzeniu wyborów. Prezydent Andrzej Duda podpisał odpowiedni dokument w sprawie zarządzenia tegorocznych eurowyborów 25 lutego 2019 roku, a kiedy został on opublikowany w Dzienniku Ustaw, w świetle prawa rozpoczęła się kampania wyborcza. Zakończenie majowej kampanii wyborczej wypada 24 maja 2019 r. o północy - wtedy rozpoczyna się cisza wyborcza.

Niektóre zasady kampanii wyborczej do Europarlamentu. Jakie prawa mają komitety wyborcze?

Agitację wyborczą może prowadzić każdy komitet wyborczy i wyborca. Komitety wyborcze mają prawo prowadzenia agitacji wyborczej w programach publicznych i niepublicznych nadawców radiowych i telewizyjnych, a także w prasie i w internecie. Te komitety, które zarejestrują swoich kandydatów, mogą przez 15 dni przed wyborami korzystać prawa do nieodpłatnego rozpowszechniania audycji wyborczych w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych. Koszt tych audycji pokrywa nadawca. 

Materiały wykorzystywane w kampanii wyborczej, takie jak ulotki czy plakaty, muszą zawierać informacje prawdziwe. Powinny także zawierać wyraźne oznaczenie komitetu wyborczego, od którego pochodzą. W materiałach wyborczych nie wolno podawać informacji o poparciu udzielanym kandydatom innego komitetu lub o poparciu udzielanym przez inny komitet, a także wizerunków kandydatów innych komitetów

Komitety wyborcze, kandydaci oraz wyborcy w ramach kampanii wyborczej nie mogą organizować loterii fantowych, konkursów i innego rodzaju gier losowych, w których wygranymi są nagrody
pieniężne lub przedmioty o wartości wyższej niż wartość gadżetów reklamowych lub promocyjnych. W ramach prowadzonej agitacji wyborczej nie można także rozdawać napojów alkoholowych.

Wydatki na kampanię do Europarlamentu. Kto płaci za materiały wyborcze?

Finansowanie kampanii wyborczej jest jawne, a wydatki poniesione na nią przez partie polityczne są pokrywane z ich własnych funduszy. Komitet wyborczy każdej partii musi zdać sprawozdanie finansowe przed Państwową Komisją Wyborczą. Komitety wyborcze nie mogą prowadzić zbiórek publicznych, ale mogą korzystać z nieodpłatnej pomocy wolontariuszy, np. przy rozwieszaniu plakatów czy roznoszeniu ulotek. Mogą także - również nieodpłatnie - korzystać z lokali partii politycznych lub członków komitetu wyborczego wyborców oraz sprzętu biurowego. Co istotne, wydatki przeznaczone na płatne ogłoszenia wyborcze w prasie, radiu i telewizji nie mogą przekraczać 80 proc. wydatków komitetu wyborczego. Jednocześnie należy podkreślić, że wydatki związane z organizacją i przeprowadzeniem wyborów pokrywane są z budżetu państwa.

Więcej o:
Komentarze (9)
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Kiedy zaczyna się kampania wyborcza? Kto ją finansuje?
Zaloguj się
 • bog43

  Oceniono 2 razy 2

  te 1,25 miliarda dla TVP będą zaliczone na konto kota z Żoliborza , czy Jaśnie pana dewelopera z Nowogrodzkiej ?

 • teczowy.husarz.bat.na.chamow

  Oceniono 2 razy 2

  Ulotki i plakaty muszą zawierać informacje prawdziwe...
  To bardzo niekorzystna wiadomość dla PiS.
  :-)

 • j21p

  Oceniono 1 raz 1

  Kto ją finansuje?

  partie prawicowe i ultraprawicowe, antyeuropejskie finansuje rosja
  Bodźmy czujni.

 • almagus

  Oceniono 2 razy 0

  Kaczy drób idzie ćwierkać €,€,€ - nam się po prostu należy!

  Rozliczenie, Unia w cenie.

  „Im się po prostu należy”.
  Bo Unia daje euro.
  Pracują jak nawet leży.
  Parafialni rezerwą.

  Żółcią piszący, łasi.
  Z telewizją oszusta.
  Na taki rozumek ptasi.
  Baj Boże, szeptają usta.

  Wyprostowani w Unii.
  Nadzieja na kolanach.
  Z cukierkiem nierozumni.
  Pieniądze przy kapłanach.

  To eksterytorialni.
  Skrycie kto daje więcej.
  To oni są solidarni.
  Kraj boży, byle prędzej.

  Lata z Unią przemiany.
  Dostosowania funduszy.
  Gdy z Schengen pomykamy.
  Syn boży nas wykruszy.

  Polska okruchem opłatka.
  Topionym w mszalnym winie.
  Bóg chce, to taka gadka.
  Przy żłóbku siorbią ślinie.

  2019-05-01 almagus

  Sponiewierani i dumni wprowadzili nas do Unii.
  Rzuceni na kolana, jedynie komuchy przygana!
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24703724,kwasniewski-dla-gazeta-pl-unia-europejska-padla-ofiara-wlasnego.html

 • 0

  Bardzo ale to bardzo chciałbym zobaczyć zdjęcie twarzy prezesa wszystkich prezesów najniższego posła świata ,3 dni po wyborach oraz uśmiech Pinokia trenowany przed lustrem na Żoliborzu numer 41 wyrażający smutek i ubolewanie.

 • gazeta-za-10

  Oceniono 3 razy -3

  Redaktorzy dzialu niedziel handlowych wyslani na nowe rubieźe, objaśniaja dzisiaj ludowi pracującemu w korpo z czym się je brukselkę.
  O historii pochodów majowych pisz dzisiaj jeden z drugim, następna okazja równo za rok.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX