Eurowybory 2019. Na kogo zagłosują Niemcy? Ile wynosi frekwencja wyborcza w Niemczech?

Na kogo zagłosują Niemcy w nadchodzących eurowyborach? Jaka jest frekwencja w eurowyborach w Niemczech? Analizujemy ostatnie sondaże wyborcze i sprawdzamy, ilu Niemców uczestniczyło w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ostatnich latach.
Zobacz wideo

Przypomnijmy, że w wyniku ostatnich wyborów do Parlamentu Europejskiego w Niemczech, które odbyły się w 2014 roku, zwyciężyła partia CDU/CSU, zdobywając 35,36 proc. głosów. Drugi wynik należał do ugrupowania Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (27,27 proc.), a trzeci - do Sojuszu 90/Zielonych (10,70 proc.). Czy w ciągu ostatnich pięciu lat sympatie polityczne Niemców wyraźnie się zmieniły?

Eurowybory 2019. Na jakie partie chcą zagłosować Niemcy?

Najnowszy sondaż portalu de.pollofpolls.eu pokazuje, że największym poparciem w Niemczech cieszy się frakcja CDU/CSU, którą powszechnie nazywa się Unią. Frakcja ta łączy ze sobą dwa twory polityczne - działającą na terenie całego kraju z wyłączeniem Bawarii Unię Chrześcijańsko-Demokratyczną oraz jej bawarski odpowiednik. Frakcja ta łączy w sobie idee konserwatywnego liberalizmu i chrześcijańskiej demokracji. Jedną z najbardziej znanych postaci związanych z tą partią jest Angela Merkel. Na CDU/CSU chce zagłosować 31 proc. Niemców.

Według wspomnianego sondażu drugie miejsce w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Niemczech zdobędzie partia Sojusz 90/Zieloni, która skupia się m.in. na walce z zanieczyszczeniem środowiska oraz promowaniem praw zwierząt i mniejszości seksualnych. Na Sojusz 90/Zielonych chce zagłosować 18 proc. ankietowanych. Z tego samego badania wynika, że trzecie miejsce w zbliżających się eurowyborach, niemal ex aequo z Zielonymi, zajmie Socjaldemokratyczna Partia Niemiec, na którą chce zagłosować 17 proc. badanych. Program tego ugrupowania opiera się na ideałach socjaldemokratycznych i neoliberalnych.

Poza podium uplasowały się kolejno: eurosceptyczna i konserwatywna partia Alternatywa dla Niemiec (11 proc. głosów), liberalna Wolna Partia Demokratyczna (7 proc. głosów), lewicowe ugrupowanie Die Linke (7 proc.), Wolni Wyborcy (3 proc.), Partia Ochrony Zwierząt (2 proc.), Die PARTEI (2 proc.), Narodowodemokratyczna Partia Niemiec (1 proc.) oraz Niemiecka Partia Piratów (1 proc.). 

Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Niemczech

Frekwencja podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego w Niemczech jest zdecydowanie wyższa niż w Polsce. Niemcy biorą udział w eurowyborach od ich pierwszej edycji w 1979 roku. Wtedy do urn poszło 65,73 proc. uprawnionych do głosowania Niemców. W ostatnich eurowyborach, które odbyły się w 2019 roku, frekwencja w Niemczech wyniosła 48,10 proc. (w Polsce głosowało wówczas 23,83 proc. uprawnionych). Najniższą frekwencję w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Niemczech odnotowano w 2004 roku - wówczas głos oddało 43 proc. Niemców.

Więcej o:
Komentarze (24)
Eurowybory 2019. Na kogo zagłosują Niemcy? Ile wynosi frekwencja wyborcza w Niemczech?
Zaloguj się
 • obeznany

  Oceniono 13 razy 5

  >>> w 2019 roku, frekwencja w Niemczech wyniosła 48,10 proc. (w Polsce głosowało wówczas 23,83 proc. uprawnionych). <<<

  Za to olewanie odpowiedzialności za swój kraj kiedyś znów gorzko zapłacimy i będziemy rozdzierać szaty.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 11 razy 3

  Ruszcie tyłek i idźcie do wyborów bo inaczej będziemy musieli oglądać gębę szczerbatego gnoma jeszcze przez najbliższe 4 lata :-)

 • f.ar

  Oceniono 14 razy 2

  Jednym słowem partie nacjonalistycznych oszołomów w Niemczech to w sumie 12% poparcia - 11% AfD i 1% NPD. W Polsce 48% - 38%PiS, 6%Kukiz, 4%Konfederaci. 80 lat temu, w 1939 roku, te proporcje były dokładnie odwrotne.... Bóg, jeśli istnieje, musi mieć niezły ubaw...

 • mozart

  Oceniono 7 razy -1

  Będę głosował na CDU/CSU.

 • ewropejczyk

  Oceniono 8 razy -2

  "Program tego ugrupowania opiera się na ideałach socjaldemokratycznych i neoliberalnych"

  Nie wiam jak w Niemczech, ale w Polsce to jest oksymoron.

 • wolfspider

  Oceniono 5 razy -3

  miejmy taka nadzieje....

 • 31.februarius

  Oceniono 6 razy -4

  " W ostatnich eurowyborach, które odbyły się w 2019 roku, frekwencja w Niemczech wyniosła 48,10 proc .."

  znaczy te majowe to będzie powtórka?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX