Dumni z "wyimaginowanej wspólnoty"? Andrzej Duda pokazał swoje proeuropejskie oblicze

"15 lat temu dokonaliśmy jako naród odpowiedzialnego wyboru. Dziś możemy być dumni z naszych osiągnięć" - napisał dla wtorkowego wydania dziennika "Fakt" Andrzej Duda. Proeuropejska retoryka prezydenta dalece odbiega od jego niedawnych wypowiedzi na temat Unii Europejskiej.
Zobacz wideo

W związku ze zbliżającą się piętnastą rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej obóz rządzący wraz z prezydentem Dudą szlifuje polityczną retorykę na majowe wybory do Parlamentu Europejskiego

Duda: Europa to my, Unia Europejska to my

- Pamiętam moment, gdy w czerwcu 2003 roku głosowałem w referendum akcesyjnym. Podobnie jak miliony Polaków opowiedziałem się wtedy za szansą, jaką było nasze członkostwo w Unii. Pamiętam też, z jakim przejęciem oczekiwałem na wyniki referendum i zastanawiałem się, jak będzie wyglądała Polska za dziesięć, piętnaście lat - wspomina prezydent w tekście napisanym dla "Faktu".

Akcesje do wspólnoty europejskiej Duda określa jako "odpowiedzialną decyzję". Prezydent przekonuje, że "dobrze wykorzystaliśmy możliwości, jakie dało nam przystąpienie do wspólnego rynku, otwarcie granic, a także fundusze unijne, które pomogły nam unowocześnić nasz kraj i ożywić gospodarkę".

- Za każdym dobrze wydanym euro stoją konkretni ludzie, stoją włodarze miast, powiatów i gmin, stoją lokalne społeczności, którym drogie są ich małe ojczyzny, stoją przedsiębiorcy, liderzy i społecznicy - wylicza Duda.

Prezydent wpisuje opowieść o "odpowiedzialnej decyzji" w narracje o wyjątkowym doświadczeniu historycznym Polaków. - Zaangażowanie w budowę wspólnoty europejskiej płynie z naszego patriotyzmu, ale płynie też z naszego historycznego doświadczenia - piszę Duda i dodaje - My, Polacy, byliśmy przecież prekursorami w tworzeniu unii politycznych, co wyraził Ojciec Święty Jan Paweł II w powiedzeniu: Od unii lubelskiej do Unii Europejskiej.

- Możemy dziś z dumą powiedzieć: Europa to my, Unia Europejska to my - konkluduje wywiad Duda.

Duda: UE to wyimaginowana wspólnota

Wszystko to stanowi novum w stosunku do dotychczasowych wypowiedzi prezydenta, który podczas wrześniowego spotkania z mieszkańcami Leżajska Unię Europejską określił "wyimaginowaną wspólnotą, z której dla Polaków niewiele wynika". Duda wzywał wówczas unijnych urzędników, by "zostawiali nas w spokoju" i "pozwolili nam naprawić Polskę".

Zobacz wideo

Z kolei w listopadzie, w wywiadzie dla tygodnika "Niedziela", Duda stwierdził, że "środowiska polityczne, które dziś władają Brukselą i wieloma państwami europejskimi, mają zupełnie inną niż my wizję państwa oraz tego, co powinno być ważne dla społeczeństwa i jaki powinien być system wartości".

We wtorek o godzinie 20.00 Andrzej Duda wygłosi orędzie dotyczące 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Orędzia prezydenta będzie można wysłuchać na antenie radiowej Jedynki, będzie również transmitowane w telewizji publicznej oraz w internecie.

Działajmy razem na rzecz zapobiegania plastikowej epidemii. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: