Rzecznikowi Praw Obywatelskich odmówiono wstępu na "okrągły stół". Na drugą turę dostał zaproszenie

Premier Mateusz Morawiecki rozesłał zaproszenia na drugą turę "okrągłego stołu" edukacyjnego. Za pierwszym razem na rozmowy nie mogli dostać się przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich, teraz rząd zdecydował się zaprosić biuro RPO.
Zobacz wideo

W ubiegły piątek odbyła się pierwsza odsłona "okrągłego stołu" edukacyjnego, który zorganizowała strona rządowa. Informowaliśmy wówczas, że udziału w rozmowach nie mogli wziąć przedstawiciele Rzecznika Praw Obywatelskich.

Do "okrągłego stołu" zaproszono m.in. przedstawicieli Rzecznika Praw Dziecka, Rady Dialogu Społecznego, Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców (organizacja Karoliny i Tomasza Elbanowskich), Rady Szkół Katolickich czy - jak się później okazało - Janusz Korwin-Mikke, reprezentujący zarówno rodziców, jak i Fundację Indywidualnego Kształcenia, której jest założycielem.

Przedstawicieli Adama Bodnara nie dostali zaproszenia do debaty. Jednak w związku z tym, że Biuro RPO otrzymuje wiele skarg związanych z edukacją, eksperci postanowili sami zgłosić się do udziału. Jak poinformował dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego w Biurze RPO Mirosław Wróblewski, biuro otrzymało od Ministerstwa Edukacji odpowiedź odmowną.

MEN "dziękował za zainteresowanie sprawami polskiej szkoły i edukacji". "Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, nie jesteśmy w stanie zapewnić Państwu możliwości osobistego udziału w planowanym przedsięwzięciu" - napisało ministerstwo i zachęciło do śledzenia obrad w internecie.

Zaproszenie dopiero na drugą turę

Organizatorzy zdecydowali się jednak naprawić swój błąd. Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział w rozmowie z TVN24, że premier wysłał w poniedziałek zaproszenia na dalszą część debaty, która odbędzie się we wtorek.

- Pan premier dzisiaj wysłał list do szefów klubów parlamentarnych, do przewodniczącego sejmowej komisji oświaty, przewodniczącego senackiej komisji oświaty i do Rzecznika Praw Obywatelskich z jednej strony mówiąc o tym, co w czasie pierwszego dnia spotkania przy okrągłym stole zostało omówione, jakie tematy zostały poruszone (...) i zapraszając do udziału w dalszej debacie - poinformował.