Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Co ile lat są eurowybory? Kto wyznacza termin?

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Co ile lat są eurowybory? W jaki sposób wyznacza się termin wyborów do Parlamentu Europejskiego i kto ogłasza, kiedy odbędą się one w Polsce?
Zobacz wideo

Decyzję o tym, kiedy odbędą się pierwsze eurowybory, podjęto w 1976 roku. Zadecydowano wówczas, że Parlament Europejski w pierwszych wyborach bezpośrednich zostanie wybrany w dniach 7-10 czerwca 1979 roku. Od tamtej pory eurowybory odbywały się w odnośnym okresie ostatniego roku pięcioletniej kadencji Europarlamentu. W 2013 roku zadecydowano jednak o przeniesieniu wyborów do Parlamentu Europejskiego na 22-25 maja, tak, aby ominąć sytuacji, w której wybory wypadałyby w dni wolne z okazji Zielonych Świątek. Od tamtej pory eurowybory odbywają się pod koniec maja.

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto ustala ich termin? Kto ogłasza eurowybory w Polsce?

Zgodnie z przepisami, wybory do Parlamentu Europejskiego we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej muszą odbyć się w tym samym okresie, od czwartku rano do następującej po nim niedzieli.  Dokładny dzień i godzinę ustalają poszczególne państwa członkowskie. W 2019 r. wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w dniach 23-26 maja.

W Polsce wybory do Parlamentu Europejskiego zarządza prezydent w drodze postanowienia, nie później niż na 90 dni przed dniem wyborów, wyznaczając ich datę na dzień przypadający
w okresie wyborczym ustalonym przepisami Unii Europejskiej. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej o zarządzeniu wyborów podaje się do publicznej wiadomości i ogłasza w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej najpóźniej w 5 dniu od dnia zarządzenia wyborów. Polski kodeks wyborczy mówi, że wybory muszą odbyć się w dzień wolny od pracy, dlatego Polacy pójdą do urn w ostatni dzień tego okresu wyborczego - w niedzielę 26 maja. 

Więcej o: