Sondaż. Kto był najlepszym prezydentem III RP? Polacy wybrali najlepszą prezydenturę po 1989 r.

Kto był najlepszym prezydentem Polski od czasów transformacji ustrojowej w 1989 roku? Takie pytanie zadano ankietowanym w najnowszym sondażu dla portalu rp.pl, przygotowanym przed SW Research.
Zobacz wideo

Który z prezydentów w historii III RP najlepiej sprawował swoją funkcję? Bezsprzecznym zwycięzcą sondażu SW Research jest Aleksander Kwaśniewski, prezydent w latach 1995-2005, którego za najlepszego prezydenta uważa 36,2 proc. badanych. Na drugim miejscu uplasował się Lech Kaczyński (2005-2010), którego doceniło 12 proc. respondentów, a na trzecim - urzędujący prezydent Andrzej Duda, który sprawuje tę funkcję od 2015 roku. Za najlepszego prezydenta Polski w historii III RP uważa go 11,7 proc. ankietowanych. Poza podium znaleźli się Lech Wałęsa (7,6 proc.), Bronisław Komorowski (5,1 proc.) i Wojciech Jaruzelski (2 proc.). Ponad 25 proc. badanych wybrało odpowiedź "Nie wiem/Trudno powiedzieć".

Sondaż. Kto był najlepszym prezydentem III RP? Aleksander Kwaśniewski na prowadzeniu. Dlaczego?

Z sondażu SW Research wynika, że Aleksander Kwaśniewski cieszy się największym uznaniem wśród osób, które ukończyły już 50 rok życia. Częściej wskazywały go także osoby ze średnim wykształceniem, zarabiające od 3001 do 5000 zł netto miesięcznie oraz mieszkańcy największych miast, których populacja przekracza 500 tys. osób. Co ciekawe, osoby poniżej 20 roku życia również najczęściej uważały, że to Aleksander Kwaśniewski najlepiej sprawdził się w roli prezydenta Polski. Lecha Kaczyńskiego wskazywali częściej mężczyźni niż kobiety, które z kolei częściej niż mężczyźni nie miały zdania na temat najlepszej prezydentury.

Badanie SW Research na zlecenie serwisu rp.pl przeprowadzono w dniach 24-25 kwietnia 2019 roku na próbie 800 osób reprezentatywnej dla populacji Polski pod względem płci, wieku i miejsca zamieszkania.

Kto był najlepszym prezydentem III RP? Polacy nie zmienili zdania

Przypomnijmy, że analogiczny sondaż na zlecenie tego samego portalu został przeprowadzony także w 2018 roku. Wyniki zeszłorocznego badania SW Research są niemal lustrzanym odbiciem wyników z kwietnia tego roku. W sondażu dla rp.pl z maja 2018 roku wygrał Aleksander Kwaśniewski, który zdobył 36,2 proc. głosów, a więc dokładnie tyle samo, co w najnowszym sondażu. Drugie miejsce zajął wówczas Andrzej Duda (11,9 proc.), a trzecie - Lech Kaczyński (11, 7 proc.). Na kolejnych miejscach uplasowali się Lech Wałęsa (7,8 proc.), Bronisław Komorowski (4,8 proc.) oraz Wojciech Jaruzelski (1,8 proc.). 

* * *

Działajmy razem na rzecz ochrony klimatu. Jeśli chcesz pomóc - wpłać datek >>

embed
Więcej o: