Juncker wysyłał przedstawiciela, by umówić spotkanie z Kaczyńskim. Nie dostał odpowiedzi

- Wysłałem specjalnego przedstawiciela, który rozmawiał z Jarosławem Kaczyńskim i jego współpracownikami przez cztery godziny - powiedział na łamach "Rzeczpospolitej" szef Komisji Europejskiej. Jednak prezes PiS nie odpowiedział na prośbę o spotkanie - stwierdził Jean-Claude Juncker.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" zdradził, że zabiegał o spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim, ale ten nie odpowiedział. Komisja Europejska prowadzi wobec władz Polski postępowanie dot. zarzutów łamania praworządności. 

Juncker powiedział, że z prezesem PiS ostatni raz widział się w 2005 r. podczas szczytu NATO, gdy ten był premierem. Później - dodał - wielokrotnie spotkał się z Lechem Kaczyńskim. - Z Jarosławem Kaczyńskim nie było już sposobności do rozmów, choć poprosiłem go o spotkanie. Wysłałem specjalnego przedstawiciela, który rozmawiał z nim i jego najbliższymi współpracownikami przez cztery godziny - opowiedział Juncker. Dodał, że było to rok temu i po tym Kaczyński "nigdy nie przesłał odpowiedzi na prośbę o spotkanie".

Szef KE odpierał zarzuty o ignorowanie Polski i naszej części Europy, choć przyznał, że jedna wizyta w Polsce w czasie jego kadencji to "za mało". Podkreślił, że był orędownikiem rozszerzenia Unii, zaś teraz często spotyka się z premierem Mateuszem Morawieckim. - Czy to ważne, gdzie rozmawiałem z premierem Morawieckim? W Brukseli czy na Malcie? On stał się moim dobrym przyjacielem - zapewnił.

Juncker: Wygrana PiS-u nie oznacza polexitu

Zapytany przez Jędrzeja Bieleckiego, czy wygrana PiS w tegorocznych wyborach będzie oznaczać polexit, Juncker odparł, że nie. Przypomniał polską historię walki z komunizmem i powiedział, że podziwia Solidarność. - Dlaczego mówię o historii? Bo ona powoduje, że polski naród, zwykli ludzie, wiedzą, iż naturalnym miejscem jest dla nich serce Europy! - stwierdził. Jego zdaniem "Polacy widzą, jak kraj się dziś rozwija", korzysta z pomocy strukturalnej i "nie chcą od tego zostać odcięci".

Zaznaczył jednocześnie, że "niektórzy w Europie Zachodniej" powinni brać pod uwagę kontekst historyczny i pozycję, z jakiej Polska startowała, w tym wyzwanie odejścia od gospodarki centralnie sterowanej. - Na Zachodzie nie powinniśmy uważać, że Polska jest w Unii dla pieniędzy! Polska jest z nami, bo podzielamy wspólne wartości - stwierdził szef KE.

Więcej o:
Komentarze (223)
Juncker próbował spotkać się z Kaczyńskim. Nie dostał odpowiedzi
Zaloguj się
 • c.t.k

  Oceniono 34 razy 22

  Teoretycznie JK jest tylko "szeregowym"posłem, który za nic nie ponosi odpowiedzialności

 • fakiba

  Oceniono 27 razy 17

  Nie tak łatwo dostać się do PANA kaczora jak widać , do pis trzeba było się zapisać i to nie jest pewne że by przyjął

 • falbor

  Oceniono 35 razy 15

  Juncker źle się do tego zabiera, a sprawa sama w sobie wydaje się raczej prosta do załatwienia...
  Trzeba zacząć od postawienia przed siedzibą KE w Brukseli wypasionego pomnika Lecha Kaczyńskiego i wówczas, jeszcze w trakcje budowy, wycofają się dyskretnie prawdopodobnie już z połowy ustaw deformujących wymiar sprawiedliwości. Następnie należy pogadać z Antonio Tajanim, żeby ten z kolei obiecał, że drugi (jeszcze bardziej okazały) pomnik stanie przed PE w Strasburgu, o ile oczywiście zmienią resztę tych ustaw. Wszystko musi być opakowane w oficjalne negocjacje na szczycie, koniecznie za zamkniętymi drzwiami i przewiązane kokardą z napisem w stylu, że Jarosław zbawił Polskę, bo zła Unia wycofała się wobec nas z procedury w ramach art. 7...
  I ZAŁATWIONE!

 • feldkuratkatz

  Oceniono 40 razy 14

  Pewnie zaproszenie było nie po polsku, i nasz światły, obyty w świecie mąż stanu i Prezes Polski Jarosław Rajmundowicz nic nie zrozumiał....

 • oko2009

  Oceniono 29 razy 13

  Nasze słoneczko, ojciec narodu, prezes wszystkich prezesów J.Kaczyński pojęcia nie ma jak funkcjonuje Unia Europejska. Spotkanie z Jeanem-Claude Junckerem obnażyło by jego niewiedzę. Wołał uniknąć blamażu dlatego nawet nie odpowiedział.

 • trzynasty

  Oceniono 18 razy 12

  "Bo nie poradzisz nic bracie mój
  Gdy na tronie siedzi ..."

 • lumpior

  Oceniono 23 razy 11

  PrezesPan nie toleruje osobników "gorszego sortu".Oczywista oczywistość PiSlamu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX